Příběhy z kalendáře
Před třemi dny

Poslechněte si podcast: Frida Kahlo. Malířka bolesti, vášně i politického vzdoru

Její obočí se stalo ikonou, stejně jako její malby plné bolesti a symbolů. Po těžké nehodě z mládí zůstala Frida Kahlo fyzicky poznamenaná, ale duševně nezlomná. Milovala Diega Riveru, bolševickou revoluci a Mexiko. Malovala sebe sama, protože „se znala nejlépe“. Z obyčejné ženy se stala feministickým a uměleckým symbolem, který inspiruje dodnes. Zemřela 13. července 1954.

23:01

Příběhy z kalendáře

Vydává: Český rozhlas

Netradičním způsobem představují posluchačům významné osobnosti, objevy, stavby, dějinné události i témata v souvislostech. Kolektiv autorů, který Příběhy z kalendáře píše, se zaměřuje na zajímavé a málo známé okolnosti týkající se konkrétního tématu a předkládá je formou zábavných příběhů, nikoliv jako lekci z dějepisu.

Web

Včera 19:31

Anton Pavlovič Čechov. Své povídky musel krátit, aby se vešly do časopisů

Velikán, který neměl rád velikášské řeči. Zemřel mladý 15. července 1904, ale patrně není na světě žádné divadlo, které by neuvedlo alespoň jednu z jeho her. Stejně tak asi neexistuje knihovna, kde by nebyly sbírky jeho povídek. Jeho začátky ale byly plné nepochopení. Povídky musel neustále krátit, aby vyhovovaly formátu humoristických časopisů. První uvedení Racka v Petrohradě úplně propadlo. Úspěch měl až díky Stanislavskému.

Před dvěma dny 19:20

Dobytí Bastily. Guvernérovi uřízli hlavu a nesli ulicemi Paříže. Začala Velká francouzská revoluce

Bastilu postavili u hradeb na východním okraji Paříže během Stoleté války Francie proti Anglii. Pevnost měla 8 věží s cimbuřím a chránil ji vodní příkop s padacími mosty. Nebyla nikdy dobývána, až do 14. července 1789, kdy se na ni vrhl dav vzbouřené chudiny. Zajatému guvernérovi pevnosti pak uřízli hlavu kuchařským nožem, nabodli ji na kopí a za zpěvu písní nesli ulicemi Paříže. Tím začala Velká francouzská revoluce a 14. červenec je ve Francii státním svátkem.

Před čtyřmi dny 20:19

Vlasta Průchová, česká legenda jazzu. Nazpívala duet se začínajícím Karlem Gottem

Vlasta Průchová, významná česká jazzová zpěvačka se narodila 12. července 1926 v Ružomberku. Kouzlu jazzu propadla po seznámení s budoucím manželem Janem Hammerem, který patřil k průkopníkům tohoto hudebního žánru u nás. Největší popularitu si získala na přelomu 50. a 60. let díky soutěži Hledáme písničky pro všední den. Hned několik songů v jejím podání se stalo dobovými hity včetně duetu Až nám bude dvakrát tolik s tehdy začínajícím Karlem Gottem.

Před pěti dny 21:15

Giorgio Armani. Minimalismus, který změnil svět módy

Ve světě plném lesku a přezdobenosti přišel Giorgio Armani s čistými liniemi a střízlivou elegancí. Jeho první kolekce v roce 1975 šokovala i nadchla. Zvlášť jeho slavné „power suits“ – dokonale padnoucí dámské kostýmy – ovlivnily styl celých generací. Oblékl Hollywood, redefinoval luxus a zapsal se do dějin jako muž, který naučil svět, že méně může znamenat více. Narodil se 11. července 1934.

Před šesti dny 19:12

Ivan Passer. Jeden z nejúspěšnějších Čechů v Hollywoodu

Točil s Robertem De Nirem, a jeho Intimní osvětlení se každý rok promítalo v Carnegie Hall. „V momentě, kdy se rozhodnu, že budu dělat nějaký film, tak se do něj zakousnu jako buldok. Když mám v hlavě verzi filmu a někdo by se se mnou chtěl hádat, musel by mě zastřelit, aby dosáhl svého,“ říkal o sobě Ivan Passer (†86), který se řadí mezi nejúspěšnější české režiséry v Hollywoodu.

Před týdnem 20:43

Karlův most. Podle pověsti určil datum i čas položení základního kamene císař Karel IV.

Základní kámen Karlova mostu byl pravděpodobně položen 9. července 1357. Podle pověsti určil přesné datum i čas císař Karel IV. Velmi důvěřoval astrologům a zvolil okamžik, který měl mostu přinést štěstí. Existuje i teorie, podle které se tak mělo stát 9. 7. 1357 v 5 hodin a 31 minut ráno. Když se všechny číslice tohoto data a času napíší za sebou, vznikne řada lichých číslic od jedničky k sedmičce a zase zpátky – takzvaný palindrom. Tento výklad má však řadu trhlin.

Před týdnem 19:45

Hrabě Ferdinand von Zeppelin. Muž, který dal jméno vzducholodím

Narodil se 8. července 1838 v německé Kostnici. Do svých 53 let sloužil v armádě, bojoval v několika válkách a snažil se zde prosadit vývoj vzducholodí. To se mu nedařilo, a tak jako generál odešel do výslužby. V roce 1900 podnikne jeho vzducholoď první let. Neúspěchem se nenechá odradit. Získá přízeň veřejnosti i finance a vzducholodě se díky němu v Německu začnou používat k osobní dopravě. Jeho podnik patří před první světovou válkou mezi nejvýznamnější továrny v Německu.

Před týdnem 18:56

Požár v dole Dukla. Omylem spuštěný dopravník a nekompetentní vedení

Požár, který vypukl 7. července 1961 v dole Dukla v ostravsko-karvinském uhelném revíru, se stal největší poválečnou důlní katastrofou v Československu. Tragédii zaplatilo životem 108 horníků. Způsobila ji obyčejná náhoda: omylem spuštěný a naprázdno běžící pásový dopravník. Vinu za zmařené lidské životy ale nesl v první řadě politický systém. Chtěl po havířích nemožné a nedovedl zajistit odpovídající bezpečnostní podmínky a kompetentní vedení.

Před týdnem 19:13

Jan Hus. Své učení neodvolal, rozsudek byl nevyhnutelný

I jeden člověk dokáže velké věci. Třeba vzburcovat celý národ. Nebo naopak proti sobě poštvat zbytek světa. Jan Hus dokázal obojí. Jeho upálení na kostnickém koncilu 6. července 1415 mělo být jen vedlejší epizodou v mnohem větším příběhu. Způsob smrti nebyl zvolený náhodou. Jako kacíře ho měl oheň před poslední cestou symbolicky očistit. Byl tu ale i druhý, ryze praktický důvod. Trest upálením církev volila i proto, aby Husovým stoupencům nezbylo nic, co by mohli uctívat.