Příběhy z kalendáře
30. listopad 2022

Poslechněte si podcast: Emil Hácha. Udělal osudovou chybu. Stal se státním prezidentem protektorátu Čechy a Morava

V nově založené Československé republice se stal prezidentem Nejvyššího správního soudu. Emil Hácha miloval sport, umění a rychlá auta. Jeho profesní i manželský život byl bez poskvrny. Pak ale udělal osudovou chybu: po Mnichovské dohodě se nechal zvolit prezidentem tehdy již Česko-Slovenska. 15. března 1939 jej Hitler s Göringem v Berlíně přinutili podepsat žádost o „ochranu“ Velkoněmeckou říší a Hácha se stal státním prezidentem protektorátu Čechy a Morava.

17:50

Příběhy z kalendáře

Vydává: Český rozhlas

Netradičním způsobem představují posluchačům významné osobnosti, objevy, stavby, dějinné události i témata v souvislostech. Kolektiv autorů, který Příběhy z kalendáře pro vaše uši píše, se zaměřuje na zajímavé a málo známé okolnosti týkající se konkrétního tématu a předkládá je formou zábavných příběhů, nikoliv jako lekci z dějepisu. Každý všední den vám tak dvojice moderátorů Tereza Stýblová a Jan Kovařík nebo Jitka Novotná a Jan Čenský nabídne příběh, který chcete slyšet.

Web

Před dvěma dny 18:51

Milan Lasica. Byl mu vlastní inteligentní humor a jemná hra se slovy

Milan Lasica, slovenský humorista, herec a režisér se proslavil především v autorských divadelních představeních s Júliem Satinským. Na svém kontě má řadu filmových rolí. Narodil se 3. února 1940. Vystudoval dramaturgii se zaměřením na divadla malých forem. Už během studií předváděl své autorské dialogy. Byl členem několika divadel. Vlastní mu byl inteligentní humor a jemná hra se slovy, Byl také autorem mnoha písňových textů. Sám sebe však považoval především za komika.

Před třemi dny 19:00

Detektor lži. Dá se zneužít či obelstít?

Detektor lži. Obávaná i mýtická pomůcka vyšetřovatelů na celém světě. K prvnímu úspěšnému využití v kriminalistice došlo v roce 1935. První Emotograf, jak byl detektor lži nazván svým tvůrcem Leonardem Keelerem, čoudil a byl značně poruchový. Dnes se používají počítače a nejmodernější software. Detektor lži je vlastně přístroj, který vyslýchanému měří tlak, rychlost dechu a pocení kůže. Změny jsou zaznamenávány a pak teprve vyhodnoceny.

Před čtyřmi dny 18:16

Vodní nádrž Švihov. Voda teče do Prahy tunelem dlouhým 51 kilometrů

Dodávka pitné vody z vodní nádrže Švihov do Prahy začala 1. února 1973. Městu už nestačily dřívější zdroje a tak vodohospodáři vytipovali oblast na řece Želivce. Sypaná hráz je 860 metrů dlouhá a 58 metrů vysoká. Voda proudí do Prahy 51 kilometrů dlouhým tunelem. Stavěl se v letech 1965 - 1972. Vede v hloubce 8 až 150 metrů pod terénem a díky mírnému sklonu většiny úseků jím voda teče samospádem. Vodní nádrž Švihov je co do rozlohy čtvrtou největší nádrží v České republice.

Před šesti dny 21:20

Mahátma Gándhí: "Nejsem vizionář. Jsem praktický idealista."

Mahátma Gándhí. Jeden z největších duchovních a politických vůdců patřil v dětství mezi nejdrobnější chlapce, bál se hadů a tmy, na vysoké škole propadal. Nakonec se stal právníkem. U svého prvního případu se nezmohl na slovo, a ze soudní síně utekl. Neúspěchy ho přiměly se sebou pracovat a změnit se. Později dokázal řešit spory mezi lidmi, postavit se rasismu a nesvobodě. Jeho metoda nenásilného odporu inspirovala miliony lidí v boji proti bezpráví.

Před 2 týdny 18:35

Byli jednou dva písaři. V legendárním seriálu řádili Sovák s Horníčkem

„Velké myšlenky jsou jako vysoké květiny, dáte je do větru, ony se zlomí… No prostě, že kytky nesnášej průvan.“ Tak zní jedna z hlášek Jiřího Sováka, která je uchována díky seriálu Byli jednou dva písaři. Premiéru měl 20. ledna 1973. Hlavní role Jiří Sovák a Miroslav Horníček, scénář Jaroslav Dietl, režie Ján Roháč. To je jádro tvůrčího kolektivu legendárního seriálu natočeném podle nedokončeného románu Bouvard a Pécuchet z pera francouzského klasika Gustava Flauberta.

Před 2 týdny 19:52

Kevin Costner. První pušku dostal v pěti letech! V Tanci s vlky naháněl 3500 bizonů

„Odjakživa jsem si představoval, jaké by to bylo, kdybych žil na Divokém západě,“ říká Kevin Costner, který se narodil 18. ledna 1955. Film Tanec s vlky si sám režíroval a málem v něm přišel o život, když natáčel scénu, kde běží na koni bez sedla ve stádu s 3500 bizony. Také vám představíme jeho dvě manželství a dozvíte se, jak to probíhalo, když v roce 2003 nečekaně vstoupil do restaurace v pražských Modřanech, kde manželé Kadlecovi slavili zlatou svatbu.

Před 2 týdny 18:15

André Michelin. Muž, který vydal prvního průvodce pro autoturisty

André Jules Michelin se narodil 16. ledna 1853 v Paříži. Budoucí inženýr a průmyslník se svým bratrem založil firmu na výrobu pneumatik Michelin. Firma vyvinula první odnímatelnou pneumatiku a vydala prvního průvodce pro autoturisty. Od roku 1926 se v Michelinově průvodci začaly objevovat u vybraných restaurací hvězdičky. Toto hodnocení má dodnes velikou prestiž. Firma Michelin dnes vlastní desítky továren na výrobu pneumatik po celém světě.

Před 3 týdny 19:39

Pátek třináctého. Jak toto datum přišlo ke své špatné pověsti?

Pátek třináctého jako nešťastný i šťastný den. Jako takový vám jej představí dnešní Příběhy z kalendáře. Dozvíte se, kde toto datum přišlo ke své špatné pověsti. Moderátoři vám odvypráví mnoho příběhů, které se v tento den staly, a dozvíte se i o tom, proč je samotná třináctka číslem nešťastným, a jak lidé jejímu působení předcházejí. Pokud jste pověrčiví, jistě vás potěší, že v tom rozhodně nejste sami. A pokud na pověry nedáte, jistě se dobře pobavíte.

Před 3 týdny 17:49

Jack London. Uznávaný a bohatý spisovatel pracoval od devíti let. Živil se i jako ústřicový pirát

„Na Klondiku jsem se našel. Tam nikdo nemluví. Všichni přemýšlejí. Dá vám to správný pohled na svět,“ napsal Jack London. Narodil se 12. ledna 1876 a už jako dítě zažíval drsné okamžiky. Otec rodinu opustil, matka se pokusila o sebevraždu. Rodina trpěla nouzí. Jako 21letý si vypůjčil peníze, vybavení i zásoby a vydal se na Aljašku. Na rozdíl od mnoha jiných tam ale zlato skutečně našel. Roku 1913 se stal nejlépe placeným spisovatelem své doby s ročním příjmem přes 35 milionů.

Před 3 týdny 17:33

Dalajláma znamená oceán moudrosti. 13. dalajláma zavedl vlajku se sněžným lvem

Mongolsko-tibetské slovo „dalajláma“ v češtině znamená „oceán moudrosti“. Je to titul světského vládce Tibetu. Tibetští buddhisté věří, že dalajláma je stále stejná osobnost, která se po smrti vlastní vůlí a výběrem převtělí do nově narozeného těla. V pořadí 13. dalajláma, jménem Thubtän Gjamccho, se narodil v roce 1876. Dvakrát byl vyhnán ze své země – nejprve Brity, později Číňany, ale pokaždé se znovu vrátil na trůn.