Příběhy z kalendáře
21. březen 2024

Poslechněte si podcast: Embéčko. Zatěžkávací zkoušky od Skandinávie přes Sibiř až po Tunis

Nový typ automobilu, Škoda 1000 MB se veřejnosti poprvé představila 21. března 1964. Embéčko mělo být skutečně lidovým vozem, který se vyvíjel od roku 1956. Z více návrhů uspěla koncepce samonosné karoserie s motorem umístěným vzadu. Zkušební série padesáti vozidel absolvovala náročné zatěžkávací zkoušky od Skandinávie přes Sibiř až po Tunis. Pro sériovou výrobu byla v Mladé Boleslavi postavena nová továrna, jejíž pracovníci v prvním roce dokončovali obvykle 170 vozů denně.

20:13

Příběhy z kalendáře

Vydává: Český rozhlas

Netradičním způsobem představují posluchačům významné osobnosti, objevy, stavby, dějinné události i témata v souvislostech. Kolektiv autorů, který Příběhy z kalendáře pro vaše uši píše, se zaměřuje na zajímavé a málo známé okolnosti týkající se konkrétního tématu a předkládá je formou zábavných příběhů, nikoliv jako lekci z dějepisu.

Web

Včera 19:28

William Shakespeare. Byl skvělým hercem, divadelním podnikatelem a zdatným hospodářem

William Shakespeare, největší dramatik všech dob napsal 38 her. Narodil se 26. dubna 1564. Byl skvělým hercem, divadelním podnikatelem a velmi zdatným hospodářem. Méně již zvládal být otcem od rodiny. O tu se však na dálku dokázal velmi dobře postarat alespoň hmotně. Nás však více zajímá jeho dílo a jeho život. Právě ten vám v Příbězích z kalendáře představíme a to především jako příběh jednoho hereckého života.

Před dvěma dny 21:03

František Venclovský v zajetí ledové vody. První Čech, který přeplaval kanál La Manche

K zápisu do historie mu stačilo 15 hodin a 26 minut. Stal se prvním Čechem, který přeplaval kanál La Manche. Původně přitom nebylo vůbec jisté, jestli se po vážném úrazu někdy postaví na nohy. Když 30. července 1971 vylezl z moře nedaleko anglického Doveru, nepadl vysílením jako jiní vytrvalci. Po 56 kilometrech ve studené vodě nadšeně běhal po břehu a také vyhrkl větu, která se stala okřídleným citátem: Já su tak šťastné!

Před třemi dny 19:17

Anna Náprstková. Zažila chudobu, přesto se stala úspěšnou podnikatelkou a mecenáškou

Anna Náprstková zažila období chudoby, dvakrát ovdověla, přesto se stala úspěšnou podnikatelkou a mecenáškou. Své jmění využívala na podporu vlastenců a chudině pomáhala stravou i penězi. Svého syna Vojtu, zastánce pokroku i emancipace žen, podporovala např. při založení Amerického klubu dam, či Českého průmyslového muzea v rodinném domě U Halánků na pražském Betlémském náměstí. Zemřela 24. dubna 1788. Pohřeb této všeobecně vážené dámy byl velkolepou společenskou událostí.

Před čtyřmi dny 20:24

První vydání Máje. Báseň, po níž už v české literatuře nic nebylo jako dřív

Dnes si připomínáme událost, která měla zcela zásadní vliv na českou literaturu. Když byl poprvé vydán Máj, způsobilo to poprask. Ovšem ne takový poprask, jak by si každý autor přál. Místo nadšeného přijetí se jeho autor Karel Hynek Mácha dočkal od české kritiky odsudku. Ve skutečnosti jenom nebyli schopni rozpoznat genialitu díla, které předběhlo svoji dobu o několik generací.

Před pěti dny 20:47

Kontroverzní legenda Robert Oppenheimer. Milovník poezie dal světu genocidní zbraň

Americký Prometheus a otec atomové bomby - to jsou synonyma pro geniálního vědce Roberta Oppenheimera. Narodil se 22. dubna 1904 v New Yorku židovskému obchodníkovi a umělecké malířce. Individualista a snílek s velkou představivostí a ohromujícími znalostmi se uplatnil v oboru teoretické fyziky, který vystudoval v Evropě. Vždycky vyčníval. V Cambridge nešikovností v laboratořích, na univerzitě v Göttingenu si uzurpoval roli přednášejícího.

Před týdnem 22:32

Ulrich Salchow. Severský krasobruslařský fenomén

Na počátku 20. století neměl ve světě přemožitele. Ulrich Salchow se stal desetinásobným mistrem světa. Na počet jeho zlatých medailí z evropského šampionátu by nám také nestačily prsty jedné ruky. V roce 1908 se navíc stal historicky prvním vítězem v krasobruslení na olympijských hrách. O rok později pak poprvé skočil “svůj” skok. Tzv. salchow patří dodnes mezi povinné prvky krasobruslařských závodníků. Zemřel 19. dubna 1949.

Před týdnem 20:11

Lucrezia Borgia aneb Když je historie nespravedlivá

Po většinu života se Lucrezia Borgia snažila být poslušnou dcerou, vzornou matkou i zbožnou ženou. Přesto se do historie zapsala jako obávaná travička a symbol zvrácenosti. Kde se stala chyba? Dívka s přezdívkou „perla renesance“ se narodila v Římě v roce 1480. Jejím otcem byl pozdější papež Alexandr VI., muž s velmi kontroverzní pověstí. Lucrezia byla jeho jediná dcera, a tak ji ambiciózní otec zcela bez skrupulí využíval ve prospěch svých mocichtivých plánů.

Před týdnem 20:34

Režisér, houslista a herec Jiří Císler. Aby se vyhnul svatbě, předstíral smrt!

„Lásku a nenávist ženy muž unese. Neunese její lhostejnost,“ řekl Jiří Císler. Zemřel 17. dubna 2004. Tento skvělý bavič, režisér i herec vyrůstal v Českých Budějovicích. Jeho maminka Ukrajinka mu dala jméno Jiří, ale tatínek si přál Jana, a tak mu říkal až do chvíle, kdy Jirka začal chodit do školy. Teprve u zápisu se dozvěděl pravdu, že se jeho syn jmenuje Jiří. Od svých 4 let hrál na housle, kterým věnoval šest až osm hodin denně a jako houslista se nechal také zaměstnat.

Před týdnem 20:13

Alenka v říši divů. Cestu za štěstím vám nejlépe ukáže malé děvčátko

Alenka v říši divů od Lewise Carrolla spatřila světlo světa 16. dubna 1865. Následně byla přeložena do 175 různých jazyků. V Japonsku se dočkala 1271 vydání. Kniha, jež inspirovala umělce napříč obory i generacemi. Z jednoho britského učence udělala celebritu světové literatury. Pojďte spolu s námi podniknout plavbu po řece Temži za jednoho krásného zlatého odpoledne a poodhalme alespoň malinko zákulisí tohoto zásadního románu světové literatury.

Před týdnem 20:23

Josef Somr. Zazářil ve filmech tzv. nové české vlny

Josef Somr má na svém kontě více než 170 filmových a televizních postav a dlouhou řadu divadelních rolí. Narodil se 15. dubna 1934. Rodák z Moravského Slovácka prožil většinu života v Praze a patřil ke slavné poválečné herecké generaci, která zazářila zejména ve 2. polovině 60. let ve filmech režisérů takzvané „nové české vlny“. Josef Somr se dožil 88 let a herecké profesi se věnoval až do pozdního věku. Je dvojnásobným nositelem Ceny Thálie a držitelem Českého lva.