- Podcasty
- Příběhy z kalendáře

Poslechněte si podcast: Antoni Gaudí. Jeho životním dílem se stala katedrála Sagrada Familia
Antoni Gaudí, jeden z nejoriginálnějších architektů, se narodil 25. června roku 1852 v Katalánsku. Jeho životním dílem se stala katedrála Sagrada Familia, na které začal pracovat roku 1883. Už při studiu na církevní škole mu nejlépe šla geometrie a zajímal se také o přírodní vědy. Oba tyto obory později spojil ve svém díle, které dobře poznáme podle bohaté zdobnosti a neobvyklých organických tvarů. Balkony Gaudího staveb připomínají mořské chaluhy, sloupy zase kmeny stromů.
Příběhy z kalendáře
Netradičním způsobem představují posluchačům významné osobnosti, objevy, stavby, dějinné události i témata v souvislostech. Kolektiv autorů, který Příběhy z kalendáře píše, se zaměřuje na zajímavé a málo známé okolnosti týkající se konkrétního tématu a předkládá je formou zábavných příběhů, nikoliv jako lekci z dějepisu.
Laďka Kozderková. Česká Barbra Streisand se dožila pouhých 37 let
Lady Muzikál, česká Barbra Streisand, lady Živáček, to jsou označení, která přiléhavě odkazují k talentu a temperamentu Laďky Kozderkové. Narodila se 26. června 199. Muzikálová herečka a zpěvačka se dožila pouhých 37 let a přesto uslyšíte, že bude v Příbězích z kalendáře o čem povídat. Podíváme se za ní na jeviště, do filmu i televize, ale také tak trošku do jejího soukromí.
Plavecký stadion Podolí. Chrám sportu, který se stal kulturní památkou
Dnes si připomeneme otevření známého pražského sportovního areálu, který je ve své kategorii považován za jednu z nejzdařilejších staveb na světě. Nachází se v bezprostřední blízkosti Vltavy na místě bývalého vápencového lomu. Komplex bazénů měl mít původně svou tribunu, ale nevešla se na relativně malý pozemek. Architekt Richard Podzemný proto přišel se vskutku geniálním řešením. Tribunu navrhl na střeše krytého bazénu. Budova je ve tvaru vlny, čímž se podtrhuje její účel.
Svatojánská noc. Magie letního slunovratu a rituály našich předků
Svatojánská noc. Nejmagičtější noc v roce, kdy se prý stírá hranice světa lidí a tajemných sil přírody. Jaké byly dávné rituály našich předků v dobách dávných i v novější historii? Objevte s námi pohanské kořeny pradávných oslav životodárné síly Slunce, hojnosti a plodnosti. Víte, jak se ochránit před rejem čarodějnic, kterými se to prý o svatojánské noci jen hemží? Jak si zajistit hojnost, zdraví, bohatou úrodu ale třeba i ženicha? Proč je dobré utrhnout si lipovou větvičku?
Erich Maria Remarque. Román Na západní frontě klid změnil pohled na válku
Erich Maria Remarque byl německý pacifistický spisovatel, jehož dílo se vyznačuje odporem k válce a antimilitarismem. Narodil se 22. června 1898. V osmnácti letech, hned po ukončení školy v roce 1916, narukoval jako dobrovolník do armády, kde byl raněn. Na základě vlastních prožitků napsal několik knih o hrůzách války. Jeho nejznámějším románem je Na západní forntě klid o osudech německých vojáků v první světové válce.
Princ William. Následník britského trůnu
Jednou bude nejspíš vládnout celému Commonwealthu. Na tuto roli se připravuje doslova od plenek. I když je jeho život od malička svázaný pravidly královského protokolu, jako malý si přece jen občas zařádil jako každé jiné dítě. Jestli chcete vědět, jaký kousek vyvedl svému otci, nebo bodyguardům, poslechněte si Příběhy z kalendáře, které věnujeme právě Jeho královské výsosti vévodovi z Cambridge princi Williamovi, který má narozeniny 21.6.
Grandhotel Pupp. Šest generací Puppů mělo dost energie, síly a financí své vize uskutečnit
Karlovarský Grandhotel Pupp je úspěšným pokračovatelem pohostinské tradice, která se zrodila před více než třemi sty lety. To se o mnoha hotelích na světě říct nedá. Jeho příběh je provázán s karlovarskou rodinou Puppů a je dokladem jejich vytrvalosti a obchodní zdatnosti. Šest generací Puppů mělo vždy jasnou vizi prvotřídního hotelu a dost energie, síly a financí své vize uskutečnit. Osud hotelu je poznamenán vzestupy i pády, které jakoby odrážely osudy naší země.
Jan Vodňanský měl v hlavě přetlak. Slovní hříčky ho budily ze spaní
„Sedí pán při malém pivu, ve tváři má zděšení, není ani příliš divu, padá na něj lešení.“ Autorem těchto originálních veršů není nikdo jiný, než Jan Vodňanský, textař, spisovatel, herec a písničkář. Narodil se 19. června 1941. Když mu byly čtyři roky spadla na dům na Královských Vinohradech, kde rodina Vodňanských bydlela, letecká bomba. Jako zázrakem nevybuchla.
Ludwig Moser. Z jeho sklenic pil císař i papež
S Karlovými Vary jsou neodmyslitelně spjatá dvě jména: Becher a Mattoni. Existuje však ještě třetí: Moser. Sklárna tohoto jména funguje už od roku 1857, kdy ji založil mladý rytec skla. Ludwigu Moserovi bylo tehdy 24 let. Na svět přišel 18. června 1833 do rodiny, která provozovala židovskou jídelnu. Ludwiga však místo hrnců a pánví zajímalo sklo. Fascinovala ho jeho křehkost a krása. Vyučil se rytcem a coby tovaryš strávil několik let na cestách po celé střední Evropě.
Aféra Watergate. Spiknutí v nejvyšších patrech Bílého domu vedlo k odstoupení prezidenta Nixona
Navečer 17. června 1972 někdo spatřil za okny kanceláře svítit baterky a zavolal údržbáře, že tam asi vypadly pojistky. Policie zatkla pět mužů, kteří se vloupali do sídla Demokratické strany ve washingtonském komplexu Watergate. Aféra byla na světě. Dvojice reportérů Carl Bernstein a Bob Woodward z listu The Washington Post, za pomoci informátora s krycím jménem podle pornografického filmu, pak odhalila spiknutí vedoucí do nejvyšších pater Bílého domu.