Příběhy z kalendáře
Před čtyřmi dny

Poslechněte si podcast: Mia Farrow žila s Frankem Sinatrou i Woody Allenem a vychovávala 14 dětí!

„Nemůžete skutečně nic vlastnit, opravdové vlastnictví přichází pouze v okamžiku dávání,“ řekla jednou Mia Farrow a podle toho se snaží žít svůj život. Narodila se 9. února 1945 v Los Angeles a vyrůstala v početné rodině. Svou lásku se ale snažila dávat i mnoha zvířátkům a později celkem čtrnácti dětem. Na svém kontě má přes 45 filmových a TV rolí. Co zažila se Salvadorem Dalí? Jaké bylo její manželství s Frankem Sinatrou? Jak probíhalo první rande s režisérem Woody Allenem?

22:30

Příběhy z kalendáře

Vydává: Český rozhlas

Netradičním způsobem představují posluchačům významné osobnosti, objevy, stavby, dějinné události i témata v souvislostech. Kolektiv autorů, který Příběhy z kalendáře pro vaše uši píše, se zaměřuje na zajímavé a málo známé okolnosti týkající se konkrétního tématu a předkládá je formou zábavných příběhů, nikoliv jako lekci z dějepisu.

Web

Včera 20:34

Jean Effel. Politický karikaturista ze Západu se stal v SSSR kultem

Narodil se 12. února 1908 v Paříži. Jeho obrázky vydávalo během jednoho roku i 16 francouzských periodik. Vedle laskavých postaviček andílků a zvířátek se Effel věnoval především politické kresbě. „Karikatura má být pravdivá a elegantní,” říkal. Byl socialista a komunista, díky tomu se jako jeden z mála západních umělců stal doslova kultem v SSSR. Měl blízký vztah i k Československu. Na základě jeho kreseb vznikl v tuzemsku slavný animovaný film Stvoření světa.

Před dvěma dny 18:28

Malíř Zdeněk Burian. Pravěku zůstal věrný do konce života

Narodil se 11. února 1905 v Kopřivnici. Na pražskou AVU nastoupil jako zázračné dítě už ve čtrnácti letech. V prostředí velkoměsta a starších spolužáků se necítil dobře, a tak po roce školu opustil. Přes manuální práce se dostal k malování a etabloval se jako knižní ilustrátor. Jeho kresby zdobily za první republiky dobrodružnou literaturu, např. verneovky nebo Štorchovy Lovce mamutů. Zlomovým okamžikem v životě Zdeňka Buriana bylo setkání s paleontologem Josefem Augustou.

Před třemi dny 18:45

Obchodní dům Kotva. Brutalistní styl s půdorysem připomínajícím včelí plástev

Obchodní dům Kotva byl slavnostně otevřen 10. února 1975. Nahradil 280 obchodů rozesetých po centru Prahy. O zákazníky se staralo na 2 tisíce zaměstnanců. Ke snadné orientaci sloužilo barevné rozlišení pater, které napovídalo, jaké zboží se v nich nachází. Kotva patří k velmi ceněným architektonickým počinům 70. let. V brutalistním stylu ji navrhli manželé Vladimír a Věra Machoninovi. Zvolili nevšední řešení šestihranných modulů, které v půdorysu připomínají včelí plástev.

Před pěti dny 20:44

Osvobozené divadlo. Začalo jako studentská recese a skončilo útěkem před nacismem

Slavné divadlo vešlo do dějin díky humoru a nepřehlédnutelným osobnostem dvou komiků, ale i díky nesmrtelným písním třetího z nich. Začalo hrát od února 1926. Když Jan Werich napsal povídku Muž, který sbíral fotografie rozzuřených, skupoval noviny, ale neobjevil ji tam. Zato tam prý byl inzerát divadelního podnikatele Fencla, který hledal divadelní hru. Na motivy povídky tak vznikla Vest pocket revue, jejíž uvedení odstartovalo slavnou éru divadla.

Před šesti dny 23:51

Hra Monopoly. Měla varovat před kapitalismem, ale stala se jeho symbolem

Na počátku 20. století vymyslela levicová aktivistka Elizabeth Magie deskovou hru The Landlord’s Game. Měla šířit osvětu o nebezpečí soukromého vlastnictví a podpořit to společné. Hra se ale neujala. V roce 1935 ji modifikoval Charles Darrow, prohlásil ji za svůj nápad, a pod názvem Monopoly ji prodal tehdy největšímu výrobci her v USA. V ní už šlo o čistý zisk: koupit co nejvíc pozemků a výhodně je pronajímat. U nás se rozšířila před rokem 1989 jako Dostihy a sázky.

Před týdnem 20:44

Ferdinand Peroutka. Gentleman první republiky

Málokdo tuší, že intelektuál, novinář a spisovatel Ferdinand Peroutka, narozený 6. února 1895 v Praze, svých úspěchů dosáhl i bez maturity. Více než školní řád mu totiž vyhovovalo samostudium, a tak se stal redaktorem deníku Čas už ve svých osmnácti. O deset let později pak dostal nabídku snů přímo od prezidenta Masaryka, který mu poskytl finance na založení nového týdeníku. Proslulá Přítomnost s přestávkami, a dnes už pouze na internetu, existuje sto let.

Před týdnem 22:09

Charlie Chaplin. S érou němého filmu se rozloučil filmem Moderní doba

Film Moderní doba měl ve Washingtonu premiéru 5. února 1936. Autorem scénáře, režisérem i představitelem hlavní role tragikomického příběhu, ve kterém člověk slouží stroji, byl král filmové grotesky Charlie Chaplin. Narodil se 16. dubna 1889 v Londýně do bídných poměrů. Od malička ale šel za snem stát se slavným a bohatým. Přes počáteční neúspěchy ve stand-up show se propracoval do herecké společnosti, se kterou roku 1912 odcestoval na turné do USA, kde ho okouzlil film.

Před týdnem 22:12

Petr Muk. Hudba, víra, láska... do všeho šel naplno

Petr Muk se narodil 4. února 1965. Chtěl jenom hrát na basovou kytaru, jenže v kapele neměl kdo zpívat, a tak se toho ujal. S kapelou Oceán vyjel hned po sametové revoluci do Anglie na turné s legendárními Erasure. Svou židovskou víru naplno projevil ve skupině Shalom. Textařský talent uplatnil i na sólové dráze. Celý život bojoval s těžkým psychickým onemocněním. Zemřel předčasně souhrou nešťastných okolností v květnu 2010. Bylo mu 45 let.

Před týdnem 23:27

Johannes Gutenberg. Jeho převratná nová technologie přinesla renesanci i náboženskou reformaci

Vynálezce knihtisku Johannes Gutenberg zemřel 3. února 1468. Od konce 17. století je jeho hrob neznámý, protože františkánský kostel v Mohuči, kde našel místo posledního odpočinku, lehl popelem. Mohlo by se zdát, že tím jeho příběh končí, ale opak je pravdou. Díky jeho převratné nové technologii vznikla první tištěná kniha, čímž zahájil novou éru sdílení informací. Objev měl obrovský dopad na další lidské dějiny, jak z hlediska kulturního, tak sociálního.