- Podcasty
- Příběhy z kalendáře
Poslechněte si podcast: Princezna Catherine aneb Velká královská romantika
Všichni ji znají, jak v elegantních kostýmcích mává z kočárů a rozdává úsměvy z balkonů honosných paláců. Byly ale doby, kdy manželka následníka britského trůnu byla neurozenou Kate Middletonovou. Princezna Catherine se už dlouhá léta řadí mezi nejobdivovanější a nejvlivnější ženy světa. Narodila se 9. ledna 1982 v Readingu. Její otec pracoval jako letový dispečer, matka byla letuškou a později založila úspěšný obchod s potřebami pro oslavy a večírky.
Příběhy z kalendáře
Netradičním způsobem představují posluchačům významné osobnosti, objevy, stavby, dějinné události i témata v souvislostech. Kolektiv autorů, který Příběhy z kalendáře pro vaše uši píše, se zaměřuje na zajímavé a málo známé okolnosti týkající se konkrétního tématu a předkládá je formou zábavných příběhů, nikoliv jako lekci z dějepisu.
Elvis Presley. Zpěvák, který se stal legendou
Elvis Presley se narodil 8. ledna 1935. Muž, který prodal přes miliardu desek, měl rád nezkušené dívky, jídlo a pestré kostýmy. Už během svého života se stal legendou. „Nesnažím se být sexy. Je to jen můj způsob, jak se vyjádřit, když se pohybuji,“ říkával jeden z nejslavnějších umělců v historii. Během své více než dvacet let trvající kariéry překonal mnoho rekordů prodeje desek a návštěvnosti koncertů.
Gerald Durrell. Moderní Noe, který založil zoo jiného střihu
Moderní Noe. Tak mnozí nazývali britského spisovatele a přírodovědce, který v roce 1959 založil na ostrově Jersey zoologickou zahradu “jiného střihu”. Do bezpečného zajetí se snažil získat téměř výhradně vysoce ohrožené druhy, ty odchovat, a pokud nebezpečí vyhynutí pominulo, vrátit je zpět do volné přírody.
Rowan Atkinson. Hrál Maigreta, ale svět uchvátil jako popleta Mr. Bean s medvídkem
Dnešním oslavencem je Angličan, což podtrhuje tvídovým sakem a tenkou červenou vázankou. Jezdí ve žlutozeleném mini. A má plyšového medvídka. Jestli jste hádali, že narozeniny slaví Rowan Atkinson, pak máte pravdu. Vystudovaný elektroinženýr začínal v rádiu, v televizi debutoval se svou show The Atkinson People, ve které ztvárnil hned tři postavy. Oslavenec ale není jeden, jsou vlastně dva. Narozeniny slaví i nešika, popleta a věčně dětinský Mr. Bean.
Václavské náměstí. První sjezdovka v Česku
Václavské náměst se na pár minut proměnilo ve sjezdovku. V noci z 5. na 6. ledna 1887 sjel z horní části tehdejšího Koňského trhu až na Můstek Josef Rössler-Ořovský na lyžích. Lyže dostal z Norska vlastně omylem. Původně si objednával brusle a pod své jméno připsal text: „Bruslařský klub Praha“. To si v Norsku vyložili jako Bruslar ski klub a ke katalogu bruslí mu přiložili i nabídku lyží.
Jů a Hele. Dobromyslní chlupáči slaví narozeniny
Taky se vám při vzpomínce na Jů a Hele vybaví hlas Jiřího Lábuse a Oty Jiráka, a známý pozdrav „Kamarádi, máme vás rádi?“ I když už dávno nejste děti? Úplně stejně se Jů a Hele vybaví i dnešním dětem. Jak je možné, že tahle dvojice zůstává přes 40 let stále stejná a pořád děti baví?
Renesanční muž Leonardo da Vinci. I génius někdy neuspěje
Navrhl tank, helikoptéru i lodní šroub. Namaloval slavnou fresku Poslední večeře a snad ještě slavnější portrét Mony Lisy. Přesto zemřel napůl zapomenutý a dnes s jistotou neznáme ani místo, kde spočívá. Víme ale, že se těžko učil psát, dost možná šilhal a nikdy nechodil na univerzitu. Navíc byl nemanželským dítětem. Všemu navzdory překypoval touhou tvořit. Většinu svých vynálezů navrhl pouze teoreticky. Výjimku udělal 3. ledna 1496, kdy v Miláně zkoušel svůj létající stroj.
Večerníček. Pohádky pro děti mají nejstarší a nejdéle vysílanou televizní znělku
Pravidelný pohádkový pořad pro děti Večerníček přišel na svět 2. ledna 1965. Výtvarnou podobu dal jeho legendární znělce výtvarník Radek Pilař, hudbu zkomponoval Ladislav Simon a chlapeček, který dětem pohádky přináší, mluví hlasem tehdy sedmiletého Michala Citavého. První odvysílanou pohádkou byl Kluk a kometa režiséra Ludvíka Ráži.
Novoroční předsevzetí. Osmdesát procent jich zůstává nesplněných
Snaha se rok od roku zdokonalovat sahá až do starého Říma a snad ještě dál. Nový rok se pojil s kultem boha dvou tváří Januse, který hleděl zároveň do minulosti i do budoucnosti. A my na konci starého a na začátku nového roku děláme to samé – tedy bilancujeme. Co se naopak změnilo, je zejména etický rozměr našich novoročních předsevzetí. Nejčastěji si dnes lidé nepřejí být lepšími lidmi, ale spíše lépe vypadat; zhubnout, zdravěji jíst, nekouřit…
Silvestr. Jak se lidstvo k tomuto datu dopracovalo?
Rok končí přesně 31. 12. o půlnoci. Lidé se ovšem k tomuto datu museli nějak dopracovat. Jak, to vám řekneme v dnešním pořadu. Dozvíte se také, co má Silvestr společného s lesním mužem a jaký byl Silvestr - papež. Máme my Češi nějaké silvestrovské zvyky, a jsme jediný takový národ? Jaké legendy se vážou k oslavám konce starého a začátku nového roku?