- Podcasty
- Příběhy z kalendáře
Poslechněte si podcast: První svátek vánoční. Změna názvu Vánocům nevzala jejich půvabnou atmosféru, ani zvyky
- prosinec byl po staletí slaven jako Boží hod vánoční. Ovšem už krátce po vzniku Československa se skupina levicových poslanců, zahrnující mimo jiné spisovatele Aloise Jiráska, pokusila prosadit zrušení všech církevních svátků. V případě Vánoc se to nepodařilo ani jim, ani o zhruba 30 let později komunistické moci. Ta dosáhla alespoň oficiálního přejmenování Božího hodu vánočního na První svátek vánoční.
Příběhy z kalendáře
Netradičním způsobem představují posluchačům významné osobnosti, objevy, stavby, dějinné události i témata v souvislostech. Kolektiv autorů, který Příběhy z kalendáře pro vaše uši píše, se zaměřuje na zajímavé a málo známé okolnosti týkající se konkrétního tématu a předkládá je formou zábavných příběhů, nikoliv jako lekci z dějepisu.
Tichá noc. Dvě stě let stará píseň, která měnila dějiny
Tichá noc, píseň, která zazněla poprvé 24. prosince roku 1818. Tyrolská lidovka, která není lidovkou. Vánoční superhit zástupce varhaníka Franze Xavera Grubera a pomocného kaplana Josepha Mohra. Tichá noc, Stille nacht, Silent night, vánoční píseň rozšířená do více než 300 zemí po celém světě. Píseň, která má svou vlastní oblast, kapli a muzeum. Píseň, která dokázala na chvíli zastavit i světovou válku.
Bořivoj Zeman. Stvořitel české filmové pohádky
Český režisér a scenárista, jehož manželkou byla spisovatelka pro děti a mládež Alena Santarová, dcera Vladislava Vančury, zemřel 23. prosince 1991. Zeman je de facto stvořitelem české filmové pohádky. A také nejúspěšnějším režisérem a scénáristou tohoto žánru, který nechával prostupovat svým laskavým humorem. Původně úředničil a sám pro sebe si psal scénáře. Filmovou práci zahájil ve spolupráci s Karlem Zemanem. Známé jsou jeho komedie Dovolená s Andělem a Anděl na horách.
Lékaři bez hranic. Proč je organizace některým politikům trnem v oku?
O této humanitární organizaci slyšel snad každý. Ale znáte konkrétní místa a případy, které jejím členům stojí za to, aby nasazovali život? A víte, proč dva muži, kteří 20. prosince 1971 stáli u zrodu mezinárodní lékařské organizace, nakonec její řady opustili? Kdo medicínskou pomoc financuje a kolik to všechno stojí? A proč je některým politikům činnost organizace trnem v oku?
Cestovatel a etnograf Miloslav Stingl. Ovládal 17 jazyků a v zahraničí strávil celkem 19 let
Cestovatel a etnograf Miloslav Stingl byl jediným Čechem, kterého indiánský kmen jmenoval svým čestným náčelníkem. V dobách hluboké totality procestoval 150 zemí a čtrnáctkrát objel svět, v zahraničí strávil celkem 19 let. Mohl se pochlubit jazykovým talentem: ovládal 17 světových jazyků a dialektů. Milovníky literatury asi překvapí, že nejpřekládanějším českým autorem všech dob nebyl Milan Kundera ani Karel Čapek, ale právě Miloslav Stingl. Narodil se 19. prosince 1930.
Kristina I. Švédská. Královna s nevyhraněným vyznáním i pohlavím
Vzdát se trůnu a konvertovat k jinému náboženství? Těžko hledat jinou panovnici, která se rozhodla udělat totéž, co švédská královna Kristina v 17. století. Mnoho vášní vyvolal už její příchod na svět. Narodila se 18. prosince 1626 ve Stockholmu. Jejím otcem byl asi nejslavnější švédský král Gustav II. Adolf, který se vyznamenal během třicetileté války a učinil ze Švédska evropskou velmoc.
Karel Kludský starší. Ředitelem cirkusu se stal proto, že jeho bratra roztrhali lvi
Cirkus Kludský byl evropskou senzací. Během římského pobytu v roce 1928 navštívilo jeho produkci přes půl milionu lidí. O rok později disponoval asi 700 zvířaty. Do obřího stanu se vešly tři manéže a ke svému přesunu cirkus potřeboval 200 železničních vagonů. V šapitó se proháněli cvičení sloni, zebry, lvi a další šelmy. K tomu, aby se takový úspěch dostavil, přispěl měrou vrchovatou Karel Kludský starší. Narodil se 17. prosince 1864.
Jane Austenová vydávala romány anonymně. O její nesmrtelnost se postaral bratr
Všechny své romány vydala za svého života spisovatelka Jane Austenová anonymně. Na obálce byl jen vzkaz „od ženy”. Narodila se 16. prosince 1775. O její nesmrtelnost se postaral až její bratr, který jméno autorky zveřejnil a vydal pod ním její další tituly. Víc jak 200 let po smrti je Austenová čtenější a slavnější než ve své době. Její romány jsou propracované, a přestože v nich kritizuje tehdejší smetánku anglického venkova, činí to s ironií a humorem.
Tramvaje na Václavském náměstí skončily v roce 1980. Teď se na původní místo vrací
Provoz tramvají na pražském Václavském náměstí skončil 13. prosince 1980. Historie kolejové dopravy v centru města započala o více než 100 let dříve. První kontakt s náměstím měla koňská dráha, jejíž první trať vedla od Národního divadla přes Můstek do Karlína. V roce 1884 pak na Můstku koleje odbočily směrem nahoru k Muzeu. Tehdy ještě koně táhli vozy s cestujícími mezi alejemi stromů a plynovými kandelábry. Brzká elektrifikace pak charakter náměstí změnila k nepoznání.
Filmy podle Karla Maye. Největší záporák mayovek se narodil v Praze
Filmy natočené podle románů Karla Maye zná každý. Poklad na Stříbrném jezeře byl ten, kterým to začalo. Úžasné scenérie jugoslávské přírody, krásná hudba a sympatičtí herci a herečky. V Příbězích z kalendáře vás ale nečeká dobrodružství v koňském sedle, spíše se dozvíte detaily spojené s filmy s Vinnetouem a Old Shatterhandem. Víte, co pro film znamená označení sauerkraut? A má to něco společného se špagetami? Tušili jste, že nejlepší záporák mayovek se narodil v Praze?