- Podcasty
- Příběhy z kalendáře
Poslechněte si podcast: Emil rytíř Škoda. Koupil továrničku s třiatřiceti dělníky a vybudoval impérium
Český podnikatel, strojní inženýr, pedagog a politik. Muž, který vybudoval mamutí podnik s více než čtyřmi tisíci zaměstnanci. Emil Škoda, podnikatel s rytířským titulem, který dělníkům nechával donášet na pracoviště jídlo z hostince, aby neztráceli čas. A nebyl-li spokojen s něčí prací, přetáhl ho i holí. Muž, který udělal svého času z Plzně centrum zájemců o vysoce kvalitní ocelové odlitky pro stavbu lodí. Muž, který byl workoholikem ještě dřív, než na to existovalo slovo.
Příběhy z kalendáře
Netradičním způsobem představují posluchačům významné osobnosti, objevy, stavby, dějinné události i témata v souvislostech. Kolektiv autorů, který Příběhy z kalendáře pro vaše uši píše, se zaměřuje na zajímavé a málo známé okolnosti týkající se konkrétního tématu a předkládá je formou zábavných příběhů, nikoliv jako lekci z dějepisu.
17. listopad. Mezinárodní den studentstva a zároveň Den boje za svobodu a demokracii
Není mnoho svátků, kdy si v jeden den připomínáme hned dvě výročí. Navíc výročí, kde nejde ani tak o shodu náhod, ale o víceméně logickou souvislost. V obou případech hraje svoji úlohu studentstvo, v obou případech jde o odpor proti totalitní moci a oboje výročí je částečně spojeno s pražským Albertovem. Patrně již tušíte, že jde o výročí 17. listopadu, který je jednak Mezinárodním dnem studentstva a jednak Dnem boje za svobodu a demokracii.
Vojtěch Jasný. Do našeho povědomí se zapsal filmem Všichni dobří rodáci
Režisér a scenárista Vojtěch Jasný patří do elitní společnosti filmařů 60. let, takzvané nové vlny. Jeho filmografie čítá více než šedesát titulů, z nichž většinu natočil v zahraničí. Do našeho povědomí ale pronikl především filmem Všichni dobří rodáci, který mapuje životní osudy několika přátel z jihomoravské vesnice v poválečném období. V roce 1970 v reakci na sovětskou okupaci odešel do exilu.
Britský král Karel III. Jeho dětství bylo spíš krušné
Britský král Karel III. se narodil 14. listopadu 1948. Přestože už od jeho čtyř let bylo jasné, že jednou usedne na královský trůn, nikdo se s ním nemazlil a jeho dětství bylo spíše krušné. Jako velmi citlivé dítě trpěl chladným přístupem svých rodičů a otce se vysloveně bál. To ovlivnilo jeho vztahy pro celý další život. Jaký je nový britský král, co ho nejvíc baví a v čem spočívá jeho „rebelství“?
Whoopi Goldberg. Nejmladší babička Hollywoodu
Whoopi Goldberg se narodila 13. listopadu 1955. Svou dceru přivedla na svět v osmnácti. A ta se stala maminkou v patnácti letech. Herečka tak byla ve čtyřiatřiceti babičkou. Zejména kvůli vnoučatům dabovala animované filmy a napsala pro děti několik knížek. Herečkou chtěla být od narození, první slovo, které jako malá vyslovila, bylo “hrát”. Hned za svůj debut na filmovém plátně získala nominaci na Oscara, kterou o pár let proměnila v trofej za roli ve filmu Duch.
Sudoku. Jedna z nejpopulárnějších forem rébusu
Luštění sudoku se lidé věnují po celém světě. Vznikají dokonce zájmové spolky a konají se světová mistrovství v luštění tohoto druhu křížovky. Víte, že vítězkou světového šampionátu z roku 2006 je Češka? Proč si sudoku získala takovou popularitu? Jaké jsou metody luštění a co to je takzvaná killer, neboli „zabijácká“ varianta sudoku? A je pravda, že pravidelným luštěním sudoku trénujete mozek tak, že lze dosáhnout jeho omlazení až o 10 let?
Demi Moore. Cesta z rodinného bahna až k hollywoodským hvězdám
Otec ji opustil dřív, než se 11. listopadu 1962 narodila. Matka a otčím se neustále hádali a propadli alkoholu. Oba si sáhli na život. Demi tak z domova i ze školy utekla už v šestnácti letech. Přes kariéru modelky se dostala až k filmování. Své nejúspěšnější snímky natočila v 90. letech, kdy už byla manželkou herce Bruce Willise, se kterým má tři dcery.
Jára Cimrman slaví. Vyšetřování ztráty třídní knihy pokračuje
Dne 8. listopadu 1967 proběhla premiéra hry Vyšetřování ztráty třídní knihy, která se hraje dodnes. Proto se tématem Příběhů z kalendáře stalo Divadlo Járy Cimrmana i Cimrman samotný. Pokud vás zajímá, proč v souboru žižkovského divadla nenajdete ženy nebo jak došlo k tomu, že se mezi neherce dostali i herci jako Vojta Kotek či Ondřej Vetchý, poslechněte si dnešní Příběhy z kalendáře.
Slapská přehrada aneb Boj se svéhlavou turbínou
Byla to tenkrát velká sláva a triumf lidské dovednosti. 7. listopadu 1954 se otevřelo první velké vodní dílo na Vltavě. K plnému dokončení měla Slapské přehrada ale ještě docela daleko. Koruna hráze se tyčí do výšky bezmála sedmdesáti metrů, její délka činí 260 metrů. Za ní se rozléhá nekonečná vodní plocha s délkou 44 kilometrů a rozlohou téměř 1200 hektarů. Slapské přehradě se nedá upřít velkolepost.
Vladimír Jiránek. Okupace Československa ho přivedla nejen k Bobu a Bobkovi
Vladimír Jiránek, ilustrátor, karikaturista, kreslíř, scenárista a režisér animovaných filmů zemřel 6. listopadu 2012. Byl autorem mnoha kreslených vtipů, které dodávaly lidem dobrou náladu. Nesmrtelným se ovšem stal hlavně díky příběhům dvou nešikovných kutilů Pata a Mata nebo večerníčkovému seriálu Bob a Bobek.