Příběhy z kalendáře
8. srpen 2022

Poslechněte si podcast: Marie Kubátová. Autorka předlohy večerníčku Krkonošské pohádky

Narodila se před 8. srpna 1922 a díky talentu a píli se stala jednou z našich nejlepších autorek zabývajících se folklorem. Oblastí jejího zájmu byly především Krkonoše a Podkrkonoší. Chcete-li se dozvědět, kde se vzala postava Trautenberka, nebo proč celé natáčení slavného večerníčku probíhalo v noci, poslechněte si Příběhy z kalendáře, tentokrát okořeněné i trochou krkonošského nářečí.

16:50

Příběhy z kalendáře

Vydává: Český rozhlas

Netradičním způsobem představuje posluchačům významné osobnosti, objevy, stavby a jiné dějinné události. Zaměřuje se na zajímavé a málo známé okolnosti týkající se konkrétního tématu a předkládá je formou zábavných příběhů, nikoliv jako lekci z dějepisu. Každý všední den přinese Jan Kovařík v doprovodu Terezy Stýblové nebo Moniky Valentové příběh, který chcete slyšet.

Web

Včera 20:10

František Halas. Básník, který se vrátil

Básník František Halas, který se narodil 3. října 1901, byl ukázkový proletář. Jeho otec, sociální buřič, se pravidelně dostával do křížku jak s císařpánem, tak s prvorepublikovou justicí. V osmi letech mu na tuberkulózu zemřela maminka a před ní postupně tři sourozenci. Když byl otec povolán do I. světové války, v níž se i s návratem z Ruska zdržel šest let, žil František jen s babičkou ve výměnku na domovním dvorku.

Před čtyřmi dny 18:30

Radio Svobodná Evropa. Nejprve vysílalo v češtině, pak i do dalších zemí socialistického bloku

Rádio Svobodná Evropa vzniklo na začátku studené války jako společný projekt americké zpravodajské služby CIA a čs. demokratických intelektuálů a politiků v exilu. Začalo vysílat z Mnichova. Zkušebně na Den nezávislosti 1950 a pravidelně od 1. května 1951. Nejprve jen v češtině do tehdejšího Československa, později i do dalších zemí socialistického bloku. Pracovaly pro něj osobnosti jako Ferdinand Peroutka, Pavel Tigrid, Karel Kryl, Ivan Diviš nebo Martin Štěpánek.

Před pěti dny 21:04

Jiří Šlitr. Ďáblu z Vinohrad bylo pro tvorbu vyhrazeno pouhých 45 let

Doktor klavír nebo také Ďábel z Vinohrad, to jsou přezdívky skladatele, ale také výtvarníka Jiřího Šlitra. Přestože mu pro tvorbu bylo vyhrazeno pouhých 45 let, zanechal za sebou stovky písňových melodií, především na texty Jiřího Suchého a Pavla Kopty, ale také velké množství výtvarných děl. Byl skvělým komikem, což mohl zúročit ve svém sólovém představení Ďábel z Vinohrad. Právě výročí premiéry této inscenace si připomeneme v Příbězích z kalendáře.

Před šesti dny 24:07

Brigitte Bardot. Z femme fatale mluvčí živočišné říše

Brigitte Bardot se narodila 28. září 1934 v pravé poledne. Sama říkala, že si vybrala hodinu, kdy je nejvíc světla. Slavné iniciály B.B. se poprvé objevily pod její fotografií v magazínu Elle. Dívka s černou sametovou mašlí ve vlasech a rudými našpulenými rty nadchla filmaře. Před kamerou stála dvacet let. A v “nejlepších letech” se rozhodla odejít, aby celý svůj další život věnovala opuštěným a týraným zvířatům. Nadace Brigitte Bardot dnes pomáhá v sedmdesáti zemích světa.

Před týdnem 20:31

Divadlo J. K. Tyla. V době vzniku šlo o nejmodernější budovu v Plzni

Budova Divadla Josefa Kajetána Tyla stojí v Plzni od roku 1902. Její architekt Josef Balšánek nazval svůj projekt „Dionysos“, kterému je v řecké mytologii zasvěceno víno a všeobecné veselí. V době svého vzniku šlo o nejmodernější budovu města Plzně a druhé nejvýznamnější české divadlo hned po tom Národním v Praze. Plzeňským divadlem prošla řada významných divadelních osobností. Herci jako Eduard Vojan, Vendelín Budil nebo Miroslav Horníček.

Před týdnem 18:09

Pyšná princezna. Klenot československé kinematografie

Pohádka Pyšná princezna měla premiéru 26. září 1952. Přitom její natáčení bylo málem zakázáno. Autoři museli původní scénář hodně pozměnit. Samotné natáčení poznamenal i jeden velký skandál. Jestli chcete vědět, co se stalo, jaký měla mít pohádka původně konec a mnoho dalších zajímavostí ze zákulisí i z osobního života hlavních postav, poslechněte si další díl Příběhů z kalendáře.

Před týdnem 19:13

Zahájení provozu pražské koňky. Počátek hromadné kolejové dopravy v Praze

Pražská koněspřežná tramvaj zahájila provoz 23. září 1875. Toto datum se dá považovat za počátek hromadné kolejové dopravy v Praze. Koňka cestující vozila od tehdejšího mostu císaře Františka I. přes Můstek, Příkopy, Poříčí a Florenc až do Karlína. Vůz pro 25 cestujících táhly dva koně po dřevěných kolejnicích, které byly pobité plechem. Ještě před koncem století koňku odkoupily elektrické podniky a velmi rychle přebudovaly na elektrickou tramvaj.

Před 2 týdny 19:33

Sophia Loren. Za války ji zasáhla střepina, dostávala honorář milion dolarů a byla 17 dní ve vězení!

„Nejlepší zbraní ženy je mužská fantazie,“ prohlásila herečka Sophia Loren. Narodila se 20. září 1934 do chudé rodiny. Byla tak hubená, že dostala přezdívku Párátko. Během bombového útoku ji zasáhla střepiny do brady. Jizvu si později nechala odstranit plastickým chirurgem. Prvním krokem do showbyznysu byla soutěž krásy o královnu moře a její princezny. Bylo jí tehdy 15 let. Sice se nestala královnou, ale i jako princezna dostala hodnotné ceny a letenku do Říma.

Před 2 týdny 19:16

Mayer Amschel Rothschild. Zakladatel bankovního impéria

Narodil se do rodiny nepříliš bohatého židovského obchodníka z Frankfuru nad Mohanem. Otec si přál vychovat z něj rabína, to však přerušila smrt obou rodičů. Vyučil se finančnictví u svých příbuzných a v osmnácti letech převzal otcův obchod. Rodina Rotschildů přišla k obrovskému majetku během Napoleonských válek, jelikož půjčovala na válečné výdaje. Rothschildové se podíleli také na výstavbě železnice a průmyslovém rozvoji ostravského regionu. Rothschild zemřel 19. září 1812.

Před 2 týdny 19:12

Pavel Bobek. Svědomitý puntičkář i rocková hvězda, která nezkazí žádnou legraci

Příběhy z kalendáře jsou věnované zpěvákovi, architektovi a milovníkovi letadel. Pavel Bobek se narodil v Praze 16. září 1937 a celý život prožil v rodném domě na Břevnově. Velkým vzorem pro něj byli američtí zpěváci jako Johnny Cash či Buddy Holly. Na jednu stranu velký puntičkář a svědomitý mladý muž, na druhou stranu rocková hvězda a kamarád, který nezkazí žádnou legraci. Věděli jste, že Pavel Bobek měl systém hodnocení, který používal při poslechu hudebního rádia?