- Podcasty
- Příběhy z kalendáře

Poslechněte si podcast: Závod 24 hodin Le Mans. Slavná vítězství i nejhorší nehoda v dějinách motorsportu
Snad nejslavnější automobilový závod 24 hodin Le Mans se jel poprvé 26. května 1923. Od té doby se konal každoročně, s výjimkou válečných let. Do jeho historie se zapsal například francouzský pilot Pierre Levegh, který se v roce 1952 pokusil odřídit celých 24 hodin bez střídání a o tři roky později byl hlavním aktérem nejhorší nehody v dějinách motorsportu, když jeho mercedes po nezaviněné nehodě vletěl mezi diváky na tribuně, 90 jich zabil a desítky zranil.
Příběhy z kalendáře
Netradičním způsobem představují posluchačům významné osobnosti, objevy, stavby, dějinné události i témata v souvislostech. Kolektiv autorů, který Příběhy z kalendáře pro vaše uši píše, se zaměřuje na zajímavé a málo známé okolnosti týkající se konkrétního tématu a předkládá je formou zábavných příběhů, nikoliv jako lekci z dějepisu. Každý všední den vám tak dvojice moderátorů Tereza Stýblová a Jan Kovařík nebo Jitka Novotná a Jan Čenský nabídne příběh, který chcete slyšet.
Hvězdné války IV: Nová naděje. Nejvýdělečnější film všech dob získal 7 Oscarů
25. května 1977 vstoupil do kin první díl mezigalaktické série Star Wars a přepsal filmovou historii. Do té doby se producenti báli financovat sci-fi filmy, protože se netěšily oblibě u diváků a většinou propadly. Vedení studia 20th Century Fox ale věřilo potenciálu režiséra George Lucase. Ten za poměrně směšných 10 milionů dolarů vytvořil vesmírné dobrodružství plné bizarních bytostí, stovek různých světů, mezigalaktických bitev a šermířských soubojů světelnými meči.
Mikuláš Koperník. Polák, nebo Němec? A jak to vnímal sám Koperník?
Mikuláš Koperník je zakladatel moderní astronomie a autor knihy O oběhu nebeských sfér. Narodil se v 16. století v polském městě Toruň. Možná i proto o něm Poláci říkají, že byl Polák. Toruň, stejně jako Frombork, kde astronom 24. května 1543 zemřel, ale založili Prusové. Jaká je tedy pravda? Polák, nebo Němec? A jak to vnímal sám Koperník? Proč trvalo 150 let, než Isaac Newton rozmetal poslední pochybnosti o heliocentrické soustavě.
Čeští stavové vyhodili opozici z okna. Následovala třicetiletá válka
V roce 1618 je České království oficiálně zemí náboženské tolerance. Je to oáza bezpečná asi jako soudek střelného prachu. Spory mezi skupinami věřících prorostly do nejvyšší politiky. Radikální křídlo českých stavů je řeší metodou zvanou defenestrace. Vyházení opozice oknem je považováno za „starý český obyčej“. Dne 23. května jsou z okna Pražského hradu vyhozeni dva vysocí královští úředníci a jeden užvaněný písař. Všichni pád z velké výšky přežijí a tvrdí, že šlo o zázrak.
Richard Wagner. Skvělý hudebník, který měl schopnost okouzlit ženy
Richard Wagner byl skvělý, talentovaný hudebník. Pohyboval se v nejvyšší společnosti, jeho přítelem byl bavorský král Ludvík, přesto se celý život potýkal s nedostatkem peněz a musel dokonce prchat před věřiteli. Je vykreslován jako mimořádně egocentrický člověk, přesto měl nepochybně schopnost okouzlit ženy. Podléhaly jeho kouzlu ať svobodné či vdané. Jeho život by vydal na několik románů a vy si o něm můžete poslechnout v Příbězích z kalendáře.
Lázně Třeboň. Slatinné koupele začali využívat lázeňští hosté od roku 1883
Lázně Třeboň se pro veřejnost otevřely 19. května 1883. Václav Hucek při svých cestách navštívil spolu s manželkou Marií a dcerou Bertou západočeské lázně a inspiroval se tamní rašelinnou terapií. Po návratu do Třeboně nechal odborně prozkoumat zdejší slatinu a zjistil, že je mnohem účinnější než ta mariánskolázeňská. Na svém pozemku, kde do té doby byla zahradní restaurace, nechal postavit první lázeňský dům.
Československý rozhlas. Pravidelné vysílání začalo ze skautského stanu
V Paříži se zkoušelo vysílání z Eiffelovy věže, Vídeň si vysílač teprve stavěla, u nás se postavil stan. Pravidelné vysílání Československého rozhlasu bylo zahájeno 18. května 1923 – třetí na světě a první v pevninské části Evropy. Průkopnické začátky mnoha vynálezů, ale i prosazování již vynalezeného bývají velmi krkolomné. Své by o tom mohli vyprávět i tři otcové zakladatelé našeho rozhlasu, tedy – abychom byli přesní – tehdy společnosti Radiojournal.
Krkonošský národní park. Ředitelem byl horník, který vybudoval dobře fungující instituci
Krkonošský národní park byl vyhlášený 17. května 1963. Stal se prvním územím s nejvyšším stupněm ochrany v Česku. Lesníci a milovníci přírody se o krkonošskou krajinu starali mnoho let, ale s rozvojem turistiky bylo potřeba určit jasná pravidla pro ochranu vzácných druhů zvířat a rostlin. Symbolem Krkonošského národního parku je modrý květ hořce, který je i dominantou znaku parku.
Pierce Brosnan. Tátu viděl jednou v životě, čtyřikrát byl Bondem a Halle Berry zachránil život!
„Pokud mě život něčemu naučil, tak vděčnosti,“ říká Pierce Brosnan, který se narodil 16. května 1953. O Bondovi tvrdí, že tato role byla dar z nebes. Zajistila mu celosvětovou slávu a bohatství. Jeho matce bylo sotva 19, když se narodil. Krátce před tím se provdala za jeho otce, který ale rodinu brzy opustil. Od čtyř let vyrůstal u prarodičů v Irsku, protože jeho matka musela v Londýně pracovat. V jeho 6 letech prarodiče zemřeli, takže putoval od jedněch příbuzných k druhým.
Marie Rosůlková. Jedna z nejroztomilejších babiček českého filmu
Jedna z nejroztomilejších babiček českého filmu, i tak by se dalo mluvit o Marii Rosůlkové, kterou si každý ihned spojí se seriálem Taková normální rodinka. Hlavní část její herecké tvorby však náležela divadlu. Nejvíc let strávila v Divadle na Vinohradech a Městských divadlech pražských. O Marii Rosůlkové, nazývané kolegy Meryčka, kterou jste i v běžném životě vždy potkali jako elegantní dámu s kloboukem a v lodičkách, budou vyprávět dnešní Příběhy z kalendáře.
Ivan Král, muž který víc než rockový život miloval rockovou hudbu
Nenápadný hudebník, který inspiroval hvězdy světového formátu. Osobně znal Rolling Stones, Davida Bowieho i Václava Havla. Vystupoval s Patti Smith nebo Iggy Popem. Jeho píseň přezpívala světoznámá kapela U2 a on vyprodukoval české album dvacetiletí skupiny Lucie. Muž který zanechal nesmazatelnou stopu v českém i světovém hudebním světě. 12. května 1948 se narodil Ivan Král.