NejnovějšíDnes

Poslechněte si podcast: Kuba. Pohádkové pláže, doutníky, sklenka rumu i chudoba

Kdo by se do téhle perly Karibiku nechtěl podívat. Cukřenka světa, i tak se Kubě s pohádkovými plážemi někdy přezdívá. Nezávislost na Španělsku vyhlásila 20. května 1902. Kuba, to je na první pohled klid a pohoda. Doutníček, sklenka rumu, města vypadající jako filmová kulisa. Ale je to opravdu taková idylka? Země je druhou nejchudší zemí latinské Ameriky. Jak se na Kubě žije? A jak se k tomuto nezáviděníhodnému místu Kuba dopracovala?

17:47

Příběhy z kalendáře

Vydává: Český rozhlas

Netradičním způsobem představuje posluchačům významné osobnosti, objevy, stavby a jiné dějinné události. Zaměřuje se na zajímavé a málo známé okolnosti týkající se konkrétního tématu a předkládá je formou zábavných příběhů, nikoliv jako lekci z dějepisu. Každý všední den přinese Jan Kovařík v doprovodu Terezy Stýblové nebo Moniky Valentové příběh, který chcete slyšet.

Web

Včera 19:44

Jan Pivec. Nepřehlédnutelná postava a sytý hlas ho pro dráhu herce předurčily

Jan Pivec patřil mezi výrazné osobnosti Národního divadla. Narodil se 19. května 1907. Jeho vysoká, nepřehlédnutelná postava a sytý hlas ho pro dráhu herce předurčily. Důležitá byla i podpora jeho otce, který si sám přál hrát divadlo, ale jeho rodiče neměli pochopení. A tak si svůj sen dosnil právě ve svém synovi. O životní divadelní pouti a o nesčetných historkách spojených s osobou Jana Pivce se dozvíte v Příbězích z kalendáře.

Před dvěma dny 17:59

Papež Jan Pavel II. je považován za největšího Poláka

Papež Jan Pavel II. se narodil coby Karol Józef Wojtyla. Obránce lidských práv a svobod i důsledný ochránce víry je považován za největšího Poláka. V pořadí 264. papež strávil v čele římskokatolické církve téměř sedmadvacet let. Církev přirovnával ke skleněné krychli, do které má být ze všech stran vidět. Měl zásluhu na pádu komunistického režimu v Polsku a byl přesvědčen, že církev musí být vnitřně silná. Vedl dialog s protestanty i s Židy, které označil za starší bratry.

Před třemi dny 17:14

Jean Gabin. Zasmušilý komisař Maigret

Francouzský herec Jean Gabin se narodil 4. května 1904. Původně se jmenoval Jean-Alexis Moncorgé. Když se rozhodl pro herectví, přejal pseudonym svého otce. Jeho rodiče byli kabaretní umělci, ale on se chtěl stát strojvůdcem. Otec ho malou lstí přivedl zpět ke kabaretu a bylo rozhodnuto. První úspěchy sbíral v kabaretech Folies Bergére nebo Moulin rouge. Proslavil se však díky filmu. Zapojil se do osvobozování Francie a po válce ho čekalo období největšího úspěchu.

Před čtyřmi dny 19:15

Cena Oscar. Sošku vysokou 34,5 centimetrů získalo jako první romantické drama Wings

Oscar je vysoký 34, 5 centimetrů, výška podstavce 7, 5 centimetru. Váží 3,85 kilo. Poprvé se předával v kalifornském Hollywoodu 16. 5. 1929. Každý rok vznikne 50 kusů. Trvá to tři až čtyři týdny a výrobní cena je 150 dolarů, tedy 3308 korun, což není až tak moc, ale ta hlavní hodnota, ta duchovní, je nevyčíslitelná. V Příbězích z kalendáře se dozvíte, z čeho je Oscar vyrobený, i v jakém filmu byl první homosexuální polibek.

Před týdnem 20:52

První ohňostroj. Završil korunovaci obrazu Černá Madona od sv. Tomáše

Slavnostní procesí a opulentní ohňostroj nad Brnem. Tak vypadala v roce 1736 korunovace obrazu Černá Madona od sv. Tomáše, kterému je přisuzována zázračná moc. V 18. století se slavnost na počest korunovace obrazu stala jednou z největších barokních slavností na našem území. Obraz Panny Marie Svototomské je označován za Perlu Moravy. Týdenní oslavy završil ohňostroj. Díky vydanému programu se stal prvním zdokumentovaným ohňostrojem na území českých zemí.

Před týdnem 19:52

Katedrála svatého Víta. Chybělo málo a památka zůstala torzem

Katedrála svatého Víta byla vysvěcená 12. května 1929. Přitom chybělo málo a památka zůstala torzem. V době národního obrození se národ skládal na Národní divadlo, ale na katedrálu jako by všichni zapomněli. Základní kámen položili už v době Karla IV.. Po staletí nedokončená stavba zažila požár, drancování i dělostřeleckou palbu. Ještě v polovině 19. století se o ní psalo jako o impozantní zřícenině uprostřed hlavního města Čech.

Před týdnem 19:12

Salvador Dalí. Vejce, kobylka, mravenec a především tekoucí hodiny

Známe ho jako surrealistického malíře, ale prošel si také obdobím impresionismu a kubismu. Věnoval se i psaní a divadelnímu výtvarnictví. V jeho dílech se nacházejí často symboly jako je vejce, kobylka, mravenec a především tekoucí hodiny. Řeč je o Salvadoru Dalím. Plachý a přitom extravagantní umělec je spjatý neodmyslitelně s Katalánskem, ale i s Paříží. Jaké příběhy přinesl jeho život a jeho celoživotní láska ke Gale, to vše se dozvíte v Příbězích z kalendáře.

Před týdnem 20:37

Fred Astaire. Vytvořil osobitý styl tance. Jeho jméno bylo zárukou pro režiséry i producenty

Sehrál dominantní úlohu ve slavné kapitole amerického hudebního filmu. Jméno Freda Astaira se stalo synonymem tance. Narodil se 10. května 1899. Aniž se snažil sledovat nějaký vzor, jeho tanec vykrystalizoval v osobitý styl, který po několik desetiletí ovlivňoval vývoj tance nejen na filmovém plátně. Pro režiséry bylo vždy jeho jméno zárukou perfektně odvedené práce, pro producenty zase zárukou kasovního úspěchu a to i tehdy, když Hollywoodem zmítaly krize.

Před týdnem 17:15

Zoo ve Dvoře Králové. Josef Vágner přivezl pro vznikající safari na 2000 zvířat

Zoologická zahrada ve Dvoře Králové nad Labem otevřela své brány 9. května 1946. Je proslulá svým safari parkem, prvním a jediným svého druhu ve střední Evropě. Největší zásluhu na jeho vzniku měl Josef Vágner, který byl ředitelem zahrady v letech 1965 – 1983. Pro vznikající safari dovezl z Afriky na 2000 zvířat, například žirafy, zebry, antilopy nebo nosorožce. Vybudování safari trvalo téměř 20 let a své brány poprvé otevřelo v květnu 1989.