- Podcasty
- Příběhy z kalendáře
Poslechněte si podcast: Whoopi Goldberg. Nejmladší babička Hollywoodu
Whoopi Goldberg s narodila 13. listopadu 1955. Svou dceru přivedla na svět v osmnácti. A ta se stala maminkou v patnácti letech. Herečka tak byla ve čtyřiatřiceti babičkou. Zejména kvůli vnoučatům dabovala animované filmy a napsala pro děti několik knížek. Herečkou chtěla být od narození, první slovo, které jako malá vyslovila, bylo “hrát”. Hned za svůj debut na filmovém plátně získala nominaci na Oscara, kterou o pár let proměnila v trofej za roli ve filmu Duch.
Příběhy z kalendáře
Netradičním způsobem představují posluchačům významné osobnosti, objevy, stavby, dějinné události i témata v souvislostech. Kolektiv autorů, který Příběhy z kalendáře pro vaše uši píše, se zaměřuje na zajímavé a málo známé okolnosti týkající se konkrétního tématu a předkládá je formou zábavných příběhů, nikoliv jako lekci z dějepisu.
Sudoku. Jedna z nejpopulárnějších forem rébusu
Luštění sudoku se lidé věnují po celém světě. Vznikají dokonce zájmové spolky a konají se světová mistrovství v luštění tohoto druhu křížovky. Víte, že vítězkou světového šampionátu z roku 2006 je Češka? Proč si sudoku získala takovou popularitu? Jaké jsou metody luštění a co to je takzvaná killer, neboli „zabijácká“ varianta sudoku? A je pravda, že pravidelným luštěním sudoku trénujete mozek tak, že lze dosáhnout jeho omlazení až o 10 let?
Demi Moore. Cesta z rodinného bahna až k hollywoodským hvězdám
Otec ji opustil dřív, než se 11. listopadu 1962 narodila. Matka a otčím se neustále hádali a propadli alkoholu. Oba si sáhli na život. Demi tak z domova i ze školy utekla už v šestnácti letech. Přes kariéru modelky se dostala až k filmování. Své nejúspěšnější snímky natočila v 90. letech, kdy už byla manželkou herce Bruce Willise, se kterým má tři dcery.
Jára Cimrman slaví. Vyšetřování ztráty třídní knihy pokračuje
Dne 8. listopadu 1967 proběhla premiéra hry Vyšetřování ztráty třídní knihy, která se hraje dodnes. Proto se tématem Příběhů z kalendáře stalo Divadlo Járy Cimrmana i Cimrman samotný. Pokud vás zajímá, proč v souboru žižkovského divadla nenajdete ženy nebo jak došlo k tomu, že se mezi neherce dostali i herci jako Vojta Kotek či Ondřej Vetchý, poslechněte si dnešní Příběhy z kalendáře.
Slapská přehrada aneb Boj se svéhlavou turbínou
Byla to tenkrát velká sláva a triumf lidské dovednosti. 7. listopadu 1954 se otevřelo první velké vodní dílo na Vltavě. K plnému dokončení měla Slapské přehrada ale ještě docela daleko. Koruna hráze se tyčí do výšky bezmála sedmdesáti metrů, její délka činí 260 metrů. Za ní se rozléhá nekonečná vodní plocha s délkou 44 kilometrů a rozlohou téměř 1200 hektarů. Slapské přehradě se nedá upřít velkolepost.
Vladimír Jiránek. Okupace Československa ho přivedla nejen k Bobu a Bobkovi
Vladimír Jiránek, ilustrátor, karikaturista, kreslíř, scenárista a režisér animovaných filmů zemřel 6. listopadu 2012. Byl autorem mnoha kreslených vtipů, které dodávaly lidem dobrou náladu. Nesmrtelným se ovšem stal hlavně díky příběhům dvou nešikovných kutilů Pata a Mata nebo večerníčkovému seriálu Bob a Bobek.
Premiéra cyklu symfonických básní Má vlast
Na pražském Žofíně se 5. listopadu roku 1882 sešla česká kulturní a společenská elita, aby zde vyslechla první souborné provedení cyklu symfonických básní Bedřicha Smetany Má vlast. Obrovský úspěch, který dílo zaznamenalo, bylo pro Smetanu zaslouženou satisfakcí. S výjimkou počátečních prací na první symfonické básni Vyšehrad, napsal celý cyklus hluchý a později také za velmi obtížných existenčních podmínek.
Fantomas. Gangster s maskou, který pobláznil Československo
Do Československa se sice tato francouzská trilogie o padouchovi v modrošedé masce dostala se značným zpožděním, o to více pobláznila celou zemi. V komunisty uspané zemi to byla jedna z mála příležitostí, jak se setkat s kinematografií z kapitalistické ciziny. Příběhy mimořádně vynalézavého padoucha Fantomase, jemuž je v patách policie a stále ho nemůže polapit, uhranuly svou vynalézavostí a akčními scénami.
Mistrný recitátor Radovan Lukavský. Na Krále Šumavy, kde hrál hlavní roli, přišly 4 miliony lidí
Jeho mládí vůbec lehké nebylo. Herec, překladatel, pedagog a recitátor Radovan Lukavský se narodil 1. 11. 1919. Pracoval jako telegrafista, když byl totálně nasazen v Německu, vyučil se zámečníkem a pracoval tam v továrně. V roce 1944 se díky žádosti Vlasty Buriana vrátil do Československa, aby v jeho divadle nahradil Jaroslava Marvana. Jeden z jeho nejslavnějších filmů je Král Šumavy, na který v době uvedení přišly čtyři miliony lidí, což byl ten rok rekord.
Dick Francis. Autor detektivních románů a žokej, který vyhrál 350 překážkových dostihů
Muž, který prožil dětství ve stájích a koně se stali jeho vášní, se narodil 31. října 1920 ve Walesu. Byl považován za zázračné dítě. Už ve svých osmi letech dokázal zkrotit jakéhokoli poníka. Stal se úspěšným žokejem, vyhrál 350 překážkových dostihů a jezdil pro stáje anglické královny. Po ukončení jezdecké kariéry se vypracoval na populárního spisovatele detektivních románů z dostihového prostředí.
Válka světů. Díky rozhlasové mystifikaci lidé věřili invazi mimozemšťanů
- října 1938 odvysílala americká rozhlasová stanice CBS hru Válka světů. Tvořily ji věrohodné reportážní vstupy, které informovaly o invazi mimozemšťanů na Zemi. Vše znělo tak realisticky, že východní pobřeží USA ovládla panika a lidé s hrůzou čekali, kdy Marťani laserem zničí i jejich dům. Tvůrcem této kontroverzní rozhlasové mystifikace byl Orson Welles, budoucí zásadní osobnost světového filmu.