Příběhy z kalendáře
NejnovějšíVčera

Poslechněte si podcast: Jiří Stanislav Guth-Jarkovský. Co ukrývá balíček, který se smí otevřít až v roce 2093?

Jiří Stanislav Guth-Jarkovský se narodil 23. ledna 1861. Napsal několik knih o turistice, ačkoli ji neměl rád. Byl neduživý, naučit se plavat mu trvalo tři roky, a přesto vyučoval tělesnou výchovu. Stal se jediným českým členem prvního mezinárodního olympijského výboru a jako jediný Čech se účastnil prvních obnovených Olympijských her v Athénách. Díky svému dokonalému vystupování a perfektní znalosti etikety se „pan etiketa“ stal hradním obřadnostou prezidenta Masaryka.

18:41

Příběhy z kalendáře

Vydává: Český rozhlas

Netradičním způsobem představují posluchačům významné osobnosti, objevy, stavby, dějinné události i témata v souvislostech. Kolektiv autorů, který Příběhy z kalendáře pro vaše uši píše, se zaměřuje na zajímavé a málo známé okolnosti týkající se konkrétního tématu a předkládá je formou zábavných příběhů, nikoliv jako lekci z dějepisu.

Web

Před dvěma dny 22:52

Královna Viktorie. Nejmocnější žena světa porodila devět dětí a přežila sedm atentátů

Ve věku 81 let zemřela 22. ledna 1901 královna, která vládla Spojenému království Velké Británie a Irska 63 let a sedm měsíců. Doba jejího panování je známá jako viktoriánské období. Charakterizuje ji bouřlivý průmyslový, politický, vědecký a vojenský rozvoj. Ona sama byla ale také známá tím, že věnovala až skandlání přízeň svým dvěma osobním sluhům. Jak se seznámila se svým manželem? Jak suverénně ve svých 18 letech nastoupila na trůn? Poslechněte si Příběhy z kalendáře.

Před třemi dny 19:05

Slavia. Slavného Pláničku ve Spartě nevzali, se Slavií odehrál tisíc zápasů

Kopaná se stala součástí SK Slavia 21. ledna 1896 na bouřlivé valné hromadě. Název Slavia pochází už z roku 1848. Byl to literární spolek a fotbal se tu ještě nehrál. Klub se brzy stal jedničkou na české fotbalové scéně. Zřejmě prvním českým fotbalistou mezinárodního věhlasu se stal Jan Košek. Do Slavie přišel v roce 1903 a svými dělovkami dokázal přerazit břevno brány. V průměru dával tři góly za zápas.

Před čtyřmi dny 24:38

Eliška Přemyslovna. Matka Otce vlasti, hrdá královna zrazená svým vlastním mužem

Eliška Přemyslovna se narodila 20. ledna 1292. Původně se měla stát řeholnicí. Nakonec v době panovnické krize vstupuje do politiky. Vyslyší přání části šlechty, a vdá se za o 4 roky mladšího Jana Lucemburského. Je přesvědčená, že tím zachrání český trůn a odkaz své rodové dynastie. Jan své ženě zpočátku naslouchá, pak podlehne našeptávačům, a svou ženu zcela zavrhne. Česká královna odchází do ústraní a odtržena od rodiny se až do své smrti věnuje duchovní činnosti.

Před pěti dny 19:33

Hollywoodská sexbomba Hedy Lamarr. První filmová nahotinka vymyslela základy mobilu a internetu

„Každá dívka může být okouzlující. Stačí jen stát na místě a vypadat hloupě,“ říkala hollywoodská herečka Hedy Lamarr, která se narodila ve Vídni 9. listopadu 1914 jako Hedwig Eva Maria Kiesler. Pocházela z bohaté židovské rodiny ředitele banky, který v ní prý probudil inovátorské myšlení. Už v pěti letech rozebrala a sestavila svoji hrací skříňku. Vynalézání se věnovala celý život. Proslavila ji ale filmová scéna, kde předvádí orgasmus.

Před šesti dny 21:11

Kevin Costner. První pušku dostal v pěti letech! V Tanci s vlky naháněl 3500 bizonů

„Odjakživa jsem si představoval, jaké by to bylo, kdybych žil na Divokém západě,“ říká Kevin Costner, který se narodil 18. ledna 1955. Film Tanec s vlky si sám režíroval a málem v něm přišel o život, když natáčel scénu, kde běží na koni bez sedla ve stádu s 3500 bizony. Také vám představíme jeho dvě manželství a dozvíte se, jak to probíhalo, když v roce 2003 nečekaně vstoupil do restaurace v pražských Modřanech, kde manželé Kadlecovi slavili zlatou svatbu.

Před týdnem 21:20

Pražané, čtěte! Svobodný zednář otvírá první půjčovnu knih v Praze

Pražské noviny oznámily senzační zprávu. Od 17. ledna 1775 zřídil Wolfgang Christian Gerle první půjčovnu knih, novin a časopisů ve městě. Krejcar za kus. Službu poskytoval ve svém knihkupectví v Karlově ulici u Klementina, sídla Národní knihovny. Studenti a sociálně slabší tak získali přístup k dílům moderních myslitelů. Přední nakladatel a knihkupec se inspiroval v rodném Německu, kam jezdil nakupovat nejnovější bestsellery na mezinárodní knižní trhy do Lipska i jinam.

Před týdnem 21:34

Pochodeň číslo jedna. Světlonoš pravdy jménem Jan Palach

Před Národním muzeem se 16. ledna 1969 polil benzínem a zapálil Jan Palach. Student Filozofické fakulty Univerzity Karlovy chtěl tímto drastickým způsobem vyjádřit protest proti cenzuře a šíření dezinformací a vyburcovat společnost z letargie. Čin odůvodnil prohlášením, ve kterém požadoval nápravu jménem skupiny dobrovolníků, ochotných dát se za splnění požadavků upálit. „Člověk musí bojovat proti tomu zlu, na které právě stačí,“ řekl, než o tři dny později zemřel.

Před týdnem 19:24

Josef Kemr. Filmaři ho objevili, když hrál házenou

Narodil se 20. června 1922 v Praze. K herectví se dostal náhodou. V patnácti letech zaujal členy filmového štábu v Riegrových sadech, když tam s kamarády hrál házenou. Jeho cesta pak vedla od študáckých filmů přes kočovnou společnost až do Národního divadla. Svým postavám dával duchovní hloubku. Nechyběl mu ale ani komický talent. A když to role vyžadovala, dokázal ji obohatit i o muzikálnost. Jeho celoživotní láskou byla hra na violu. Zemřel 15. ledna roku 1995.

Před týdnem 20:22

Albert Schweitzer. Humanitární maják uprostřed Afriky

Nikdo nesmí zavírat oči a myslet si, že utrpení, od něhož se odvrátil, vlastně neexistuje. To říkal lékař, misionář a zakladatel moderní humanitární pomoci Albert Schweitzer, který se narodil 14. ledna 1875 v Alsasku. Tento nositelem Nobelovy ceny míru měl první operační sál v kurníku. Běžně léčil lepru, malárii, spavou nemoc, úplavici i svrab. Začátky jeho nemocnice v gabonském Lambaréné byly krušné. Proč opustil pohodlný život v Evropě a vydal se do divoké rovníkové Afriky?

Před týdnem 21:48

Daguerrotypie. Zájemci o portrét byli upnuti do držáků, aby na snímku nebyli rozmazaní

Francouzská akademie věd v Paříži oznámila objev daguerrotypie 9. ledna 1839. Ještě téhož roku ji bezplatně věnovala světu. První komerčně úspěšný fotografický proces, který vynalezl Louis Daguerre, měl v začátcích své mouchy. Největším nedostatkem byla dlouhá expoziční doba. Zobrazované osoby se nesměli až třicet minut ani hnout, aby na snímku nebyly rozmazané. Jak se toho dalo docílit? Zpočátku bylo nutné zájemce o portrét upínat do speciálních držáků hlavy, rukou i nohou.