NejnovějšíPřed dvěma dny

Poslechněte si podcast: Kino Lucerna. Biograf hvězd

Před 112 lety se promítal první film v pražském kině Lucerna. Patřilo rodině stavitele paláce Lucerna Václava Havla. Další Příběhy z kalendáře můžete poslouchat online na webu Dvojky a v aplikaci mujRozhlas.

17:41

Příběhy z kalendáře

Vydává: Český rozhlas

Osobnosti, objevy a události v důležitých, ale i málo známých nebo zábavných souvislostech. 

Web

Před čtyřmi dny 18:57

Woody Allen. Všechno, co jste o něm chtěli vědět a báli jste se zeptat

„Můj milostný život je děsivý. Naposledy jsem byl uvnitř ženy při návštěvě Sochy svobody,“ řekl Woody Allen, který se narodil 1. 12. 1935. Další Příběhy z kalendáře můžete poslouchat online na webu Dvojky a v aplikaci mujRozhlas.

Před pěti dny 18:11

Winston Churchill. Nemohu vám slíbit víc než krev, dřinu, pot a slzy

Právě tato slova pronesl světově uznávaný politik před svým národem v době, kdy hrozila invaze německých vojsk do Velké Británie. Další Příběhy z kalendáře můžete poslouchat online na webu Dvojky a v aplikaci mujRozhlas.

Před šesti dny 18:15

Hana Maciuchová. O postavách dlouze přemýšlela, ať šlo o Ulici nebo Shakespeara

Hanu Maciuchová za svůj život ztvárnila bezpočet televizních a filmových rolí. K herectví vždy přistupovala nadmíru zodpovědně. Další Příběhy z kalendáře můžete poslouchat online na webu Dvojky a v aplikaci mujRozhlas.

Před týdnem 18:45

Otevření Tutanchamonovy hrobky. Den, který poodkryl starodávná tajemství

Koncem listopadu 1922 objevil Howard Carter po třiceti letech archeologické práce a tisíci hodinách dřiny, zoufalství a nové naděje vchod k hrobce faraona Tutanchamona. Další Příběhy z kalendáře můžete poslouchat online na webu Dvojky a v aplikaci mujRozhlas.

Před týdnem 18:07

Konec ČSFR. Rozdělení, nebo zánik?

Ústavní zákon o zániku České a Slovenské Federativní Republiky, který byl přijat právě před 29 lety. Zpečetil rozdělení společného státu Čechů a Slováků. Další Příběhy z kalendáře můžete poslouchat online na webu Dvojky a v aplikaci mujRozhlas.

Před týdnem 18:49

Charles Darwin. Knihu „O původu druhů“ četl málokdo, ale všichni ji znají ze školy

I autora zná většina lidí pouze povrchně. Život slavného přírodopisce Charlese Darwina však skýtá mnohé zajímavé a překvapivé momenty. Další Příběhy z kalendáře můžete poslouchat online na webu Dvojky a v aplikaci mujRozhlas.

Před týdnem 17:52

Chalupáři. Jakési „drobné spotřební zboží“ se stalo legendou

23. listopadu 1975 přesně ve 20:00 se rozzářily obrazovky v tisícovkách domácností po celé naší republice. Tehdejší Československá televize totiž odvysílala v premiéře první díl seriálu Chalupáři. Další Příběhy z kalendáře můžete poslouchat online na webu Dvojky a v aplikaci mujRozhlas.

Před týdnem 19:48

Obecní dům. Secesní stavba, kterou procházely dějiny

Obecním domem v Praze procházely dějiny. V roce 1918 zde rakouská vojenská moc složila kapitulaci do rukou mužů zakládajících novou Československou republiku. Další Příběhy z kalendáře můžete poslouchat online na webu Dvojky a v aplikaci mujRozhlas.

Před 2 týdny 19:01

Nová scéna. Stavba, která už od otevření budila značné vášně

Na stavbu, která budila značné vášně, si lidé nakonec zvykli a mají ji rádi. Uplynulá léta dala totiž jejím autorům i zastáncům za pravdu. Další Příběhy z kalendáře můžete poslouchat online na webu Dvojky a v aplikaci mujRozhlas.