- Podcasty
- Lupa.cz

Poslechněte si podcast: Příběhy z historie českého internetu: Internet býval tak kultivované a vstřícné prostředí
„Nikdy jsem si nepředstavoval, že se internet vyvine z báječného, vstřícného, kultivovaného prostředí do toho, čím je dnes, kdy je obrazem celé společnosti se všemi jejími neduhy, promítá se do něj v hojné míře lidská malost a hloupost a nenávist,“ říká J. P., host nového dílu podcastového seriálu Příběhy z historie českého internetu. Jak se dostal k informatice? Proč nakonec internet porazil ostatní síťovou konkurenci? A jak se internetové prostředí za uplynulých třicet let proměnilo?
Lupa.cz
Podcast serveru Lupa.cz, který sleduje dění nejen na českém internetu. Zpovídáme zástupce české e-commerce, IT scény, mediálních domů i osobnosti z dalších souvisejících oborů.
Martin Beháň (Rohlík): Do Vánoc budeme mít pokrytí kolem osmdesáti procent Česka
Rozvážet po celém Česku bychom mohli v podstatě zítra, ale utrpěla by tím kvalita našich služeb a to nechceme, říká šéf tuzemského Rohlíku Martin Beháň. Na konci roku i tak chce firma nabídnout až na osmdesáti procentech území České republiky. Co dalšího ještě na zbytek letošního roku chystá?
Marek Růžička, Jan Blažek (Bank iD): Až 80 procent lidí se ke státním službám hlásí přes nás
Dva a půl roku už mohou Češi využívat pro digitální ověření své totožnosti bankovní identitu. Za projektem služby Bank iD stojí devět tuzemských bank, právě přes jejich přihlášení se uživatel dostane třeba i do státních registrů nebo podá daňové přiznání. „Až 80% lidí, který vstoupí a přihlásí se k nějaké službě státu, k tomu využije bankovní identitu,“ říká k úspěšnosti služby Marek Růžička, výkonný ředitel společnosti Bankovní identita. V podcastu pro Lupu ho doplňuje jeho kolega, předseda představenstva společnosti Jan Blažek.
Eva Krumpová (Český statistický úřad): K třídění dat používáme strojové učení a chystáme Portál respondenta
Jak probíhá a jak je zabezpečeno sčítání volebních výsledků? Jak se úřad vypořádal s DDoS útoky při letošní volbě prezidenta? A jak digitalizuje svou práci? Na dotazy Michala Bláhy z Hlídače státu odpovídá první místopředsedkyně Českého statistického úřadu Eva Krumpová.
AI rozevře nůžky mezi dobrými a špatnými vývojáři. V Netclubu debatovali Michal Pěchouček, Honza Sládek a Jan Macek
Nahradí AI vývojáře? Jak může zlepšit nebo zautomatizovat vývoj aplikací a softwaru? Bude možné, aby si s pomocí velkých jazykových modelů napsal kód v podstatě kdokoli? Jak generativní AI změní práci programátorů a jak ovlivní pozici juniorních vývojářů? Na diskusním setkání Netclu o tom diskutovali CTO bezpečnostní firmy Gen (dříve Avast) a profesor AI na ČVUT Michal Pěchouček, zakladatel a šéf startupu Contember Honza Sládek a spoluzakladatel a co-CEO firmy MAMA AI Jan Macek. Poslechněte si kompletní záznam diskuse.
Martin Kasa (Pilulka): Spousta investorů na našich akciích zajímavě vydělala
Lékárenská společnost Pilulka si chce jít na burzu pro další peníze. Při dalším úpisu chce nabídnout až půl milionu akcií. „Věříme, že bude o naše akcie zájem,“ říká Martin Kasa, spolumajitel a spoluzakladatel firmy. V podcastu pro server Lupa.cz [https://www.lupa.cz] vyvrácí informace, že je firma ve špatné finanční situaci. Ztrátu z loňského roku vysvětluje především náklady na rozšíření do Maďarska a do Rakouska.
Tomáš Braverman (Heureka Group): Je poznat, že lidé nyní nakupují online levnější věci
Česká e-commerce scéna nezažívá příliš dobře období. Nákupy v tuzemských e-shopech klesají už několikátý měsíc v řadě. Změní se to, věří Tomáš Braverman, generální ředitel společnosti Heureka Group, která provozuje stejnojmenný srovnávač cen. V podcastu serveru Lupa.cz mluví i o nástupu velkých online tržišť nebo o žalobě, kterou Heureka Group podala na Google.
Největší riziko AI? Evropa si technologii nechala utéct a teď na ní vydělají Google a Microsoft
Zatímco v evropských institucích vrcholí příprava nařízení, která má v EU zregulovat AI, americké firmy bojují o to, kdo ovládne trh. Potvrzuje se letitá zkušenost: zatímco USA umí dobře vyvíjet globální IT služby, Evropa je dobrá jen v jejich regulaci, zaznělo na debatním setkání Netclub na téma „Jak zkrotit AI?“ [https://www.tuesday.cz/akce/jak-zkrotit-ai/]. Sešli se na něm náměstek ministra pro digitalizaci Ondřej Profant a Tomáš Mikolov, český vědec, který na vývoji AI pracoval v Googlu či Facebooku. Debata byla velmi zajímavá, poslechněte si její záznam:
Dominik Gazdoš (Knihobot): Možná z nás bude market place pro knižní vydavatele
Populární služba Knihobot, která se zaměřuje na prodej použitých knih, měla loni výrazné problémy. Musela propustit až třetinu lidí. Rychle se oklepala a slavila rekordní obrat. A letošek vypadá ještě mnohem líp, říká v podcastu pro Lupu zakladatel Dominik Gazdoš.
Nástup AI připomíná první fázi průmyslové revoluce. Jak generátory změní novinařinu?
Umělá inteligence v nejbližší době nenahradí novináře, shodli se v diskuzi Netclub technologičtí publicisté Petr Koubský a Pavel Kasík. Debata, kterou moderoval šéfredaktor Lupy David Slížek, se konala při příležitosti 25. narozenin serveru. Nabízíme její úplný záznam.
Jan Cibulka (iRozhlas): AI už v redakci testujeme. Články psát neumí, ale pomáhá s rutinou
AI nástroje jako je GPT, Whisper nebo Dall-E zpřístupnily novinářům zajímavé technologie i bez znalosti programování. Za odpoledne je dokáže zprovoznit kdokoliv, kdo umí napsat pár řádek kódu, říká datový novinář Českého rozhlasu Jan Cibulka, který v redakci serveru iRozhlas.cz [https://www.irozhlas.cz/] s AI pomocníky experimentuje. Nejde ale o to, aby generátory textu či obrázků nahradily v médiích novináře. „My spíš doufáme, že zafungují stejně, jako zafungovaly v médiích už v minulosti. Že novinářům umožní věnovat se sofistikovanějším úkonům a dělat zajímavější věci,“ vysvětluje.