Lupa.cz
11. březen 2021

Poslechněte si podcast: Příběhy z historie českého internetu: Hardwarový MacGyver ze Seznamu

Na začátcích Seznamu mě bavilo, jak bylo všechno živelné, jak každý den bylo všechno úplně jinak. Můj přirozený naturel univerzálního technika úplně plesal, vzpomíná náš dnešní host P. Z. V seriálu Příběhy z historie českého internetu mluvíme s dnešními internetovými osobnostmi o jejich prvních zážitcích s počítači a internetem.

32:15

Lupa.cz

Vydává: Internet Info

Podcast serveru Lupa.cz, který sleduje dění nejen na českém internetu. Zpovídáme zástupce české e-commerce, IT scény, mediálních domů i osobnosti z dalších souvisejících oborů.

Web

Dnes 29:57

Lucie Balýová (AK Žižlavský): Rok 2023 bude nejspíš v insolvencích rokem kryptoměn

Rok 2022 ještě neskončil, a už teď můžeme mluvit o rekordním počtu velkých rkachů ve světě kryptoměn, které přinesl. Minulostí jsou projekty jako Luna, Celsius, FTX, v českém prostředí se nad propastí nebo možná i za ní potácí Xixoio. Jak tyto pády ovlivní důvěru lidí v kryptoměny? A je krypto jako celek nafouknutá bublina, nebo jen pár jedinců kazí reputaci většinově udržitelného konceptu? O tom mluvíme s advokátkou specializující se na právo IT a současně i insolvenční správkyní Lucií Balýovou.

Před týdnem 45:54

Pokud Google vypne náhledy článků, vydavatelé s tím nic nenadělají, říká právník Jiří Kučera

Velké online firmy jako je Google nebo Facebook mají platit vydavatelům online médií licenční poplatky za používání jejich obsahu. Říká to novela autorského zákona, kterou právě projednává český parlament. Google hrozí, že pokud projde, omezí zobrazování odkazů na články médií ve vyhledávání. O co ve sporu jde? Mají mít vydavatelé právo vybírat za úryvky svých článků poplatky? A proč prostě nezakážou Googlu a sociálním sítím jejich obsah používat? O tom a dalších tématech jsme mluvili s advokátem a jedním ze zakladatelů Nadačního fondu nezávislé žurnalistiky Jiřím Kučerou.

Před 2 týdny 33:55

Štefan Polgári (Dognet): Affiliate marketing není pro každého. Mnoho firmám to rozmluvím

Úroveň e-shopů v Česku je na lepší úrovni než v některých západoevropských státech, říká Štefan Polgári, spoluzakladatel affiliate sítě Dognet. Je to i díky tomu, že tu nebyl tak velký hráč jako je třeba Amazon, dodává. V podcastu pro Lupu mluví ale převážně o tom, jak e-shopům může pomoci právě affiliete marketing.

18. říjen 2022 51:35

Ondřej Filip (CZ.NIC): Konec výhod pro spekulanty, chystáme dražby uvolněných domén

V čele organizace spravující české domény, sdružení CZ.NIC, stojí Ondřej Filip letos už osmnáctým rokem. Je členem Síně slávy Cybersecurity, ve které jsou osobnosti, které zásadním způsobem nebo dlouhodobým působením pozitivně ovlinily tuzemskou kyberbezpečnost. A ocenění sbírá i za hranicemi. Mluvili jsme s ním o roli klíčníků internetu i o dopadech vysoké inflace na fungování sdružení. To chystá zdražení poplatků za registraci domén i nová pravidla pro opětovnou registraci domén, o které původní majitel ztratil zájem.

25. září 2022 51:55

Ondřej Krátký (Liftago): Přes Liftago.network by mohla fungovat i Česká pošta

Liftago začínalo jako aplikace pro objednání taxíku a postupně začalo doručovat i menší zásilky. Teď rozšiřuje záběr ještě dál - spustilo platformu Liftago.network, která má firmám umožnit sdílení momentálně nevyužitých kapacit vlastních dopravních flotil. "Jsme spotový trh, který v logistice dosud neexistoval," říká spoluzakladatel a výkonný ředitel společnosti Ondřej Krátký.

15. září 2022 37:37

Přemysl Sezemský (ministerstvo spravedlnosti): eSpis naprosto změní soudní řízení

Elektronický soudní spis, automatické přepisy soudních protokolů do textu nebo třeba modernizace obchodního rejstříku. To jsou projekty, na kterých momentálně pracuje ministerstvo spravedlnosti. Jak digitalizace probíhá? A co ji brzdí? S ředitelem odboru elektronizace justice na ministerstvu spravedlnosti Přemyslem Sezemským mluvil ředitel služby Hlídač státu a vládní poradce pro digitalizaci Michal Bláha.

4. září 2022 01:13:54

Michal Špaček: Před připojováním na veřejné Wi-Fi sítě už nevaruju

Ani používání vícefaktorového ověřování není stoprocentní zárukou, že vám odhodlaný útočník nenabourá účet. Je potřeba vybrat si tu správnou metodu, která je jen těžko napadnutelná, říká bezpečnostní expert Michal Špaček. Stále platí, že dobrým způsobem vytváření silných hesel je vytvoření věty z několika náhodně vybraných slov. Je ale potřeba, aby jejich výběr byl skutečně náhodný a aby nešlo o sousloví, které se někde používá. Jak mohou útočníci vícefaktorové ověřování prolomit? Proč dnes už není zas tak velkým rizikem připojování na veřejné Wi-Fi sítě? Jak poznáte špatný článek o silných heslech? A co přinese plánované zavádění přihlašování bez hesel, přes tzv. passkeys?

29. srpen 2022 55:44

Martin Cígler (Solitea): Normální ajťák je celoživotní puberťák

[PARTNERSKÝ PODCAST] "Je úplně jedno, jak složitý používáte software. Ale v okamžiku, kdy musíte otevřít nějakou příručku, je ten software špatně napsaný," popisuje své motto předseda představenstva a výkonný ředitel brněnského softwarového holdingu Solitea Martin Cígler. V podcastu hovoří s Janem Sedlákem také o technologických trendech při vývoji softwaru, akvizicích či možnosti vstupu na burzu.

2. srpen 2022 42:05

Příběhy z historie českého internetu: První internetová kavárna Cybeteria

Štěpánská ulice číslo 18 v centru Prahy. Na této adrese v 90. letech sídlila první internetová kavárna nejen v Československu, ale i v Evropě - s výjimkou Londýna. Po letech jsme na místě se zakladatelem Cybeterie Romanem Čadou. Dnes tu sídlí hotel. Komu kavárna sloužila? Jak vznikla? A proč po deseti letech úplně skončila?

11. červenec 2022 01:12:55

Příběhy z historie českého internetu: Atlas.cz a portálové války v Česku

Portál Atlas.cz vznikl necelý rok po startu Seznamu. Neveřejný provoz spustil v únoru 1997 a pro uživatele se otevřel 1. dubna. Web původně fungoval hlavně jako ukázka toho, co umí technologie firmy Microsoft, a přinesl na český internet jeden z prvních fulltextových vyhledávačů. Během své samostatné historie Atlas stihl uvést řadu služeb, nabral velkou investici, expandoval na Slovensko a neúspěšně se pokusil založit pobočku na Ukrajině, zapojil se portálových válek a navázal spolupráci s izraelskou instant mesagingovou službou ICQ. Na začátky i konec Atlasu vzpomínají Pavel Sodomka a Michal Bláha: