• Podcasty
  • Zápisník zahraničních zpravodajů
Zápisník zahraničních zpravodajů
4. prosinec 2022

Poslechněte si podcast: Příběhy ve zvoncích sbírá vysloužilý bača v Nízkých Tatrách. A rád si k tomu zpívá

Vrchol Kráľova Hoľa v Nízkých Tatrách odedávna inspiroval básníky a spisovatele. Zpívá se o ní i v jedné z nejkrásnějších slovenských lidových písní. Bača Mikuláš Gigac na tamních úbočích, často s písní na rtech, celý život pásl ovčí stáda. Své řemeslo už pověsil na hřebík a volný čas věnuje své celoživotní vášni, záchraně starých zvonců a odlévaných zvonků, takzvaných spiežovců.

04:00

Zápisník zahraničních zpravodajů

Vydává: Český rozhlas

Každý týden přinášíme hodinku reportáží o místech exotických i blízkých – vždy ale něčím zvlášť zajímavých, reportáže o málo známé historii. Nabízíme nové pohledy na známé dějiny, povídání o obdivuhodných příbězích a osudech, a to doslova ze všech koutů planety.

Web

Dnes 03:44

Demonstrace bez jídla a hudby skoro jakoby ve Francii nebyla. Vedle pobavení má muzika i jinou roli

Viděno ze zahraničí, demonstrace patří k Francouzům stejně jako víno, sýr nebo bageta. Demonstrují vlastně nepřetržitě už od konce 18. století, od Velké francouzské revoluce a pádu Bastily. Teď se o Francii mluví hlavně v souvislosti s protesty proti důchodové reformě, která o dva roky zvyšuje hranici odchodu do penze. To se mnoha Francouzům nelíbí. Na žádné demonstraci ale nechybí dobré jídlo a hlavně hudba.

Před dvěma dny 03:52

Floridské město budoucnosti Babcock Ranch nabízí bydlení odolné vůči hurikánům

Víc než sto let byla tahle část jihozápadní Floridy obřím rančem. V posledních letech tam na revitalizovaném území vznikla přírodní rezervace a na zbytku roste město, které se teď stalo mezi Američany hitem. Za ceny, o kterých si třeba v Praze můžeme nechat jen zdát, se tam dá totiž pořídit bydlení velmi odolné vůči hurikánům. Loni při jednom z nejničivějších v měřené historii ve městě Babcock Ranch ani jednou nevypadla elektřina a škody byly minimální.

Před třemi dny 03:37

Pěstování kávy v Keni zaměstnává necelý milion lidí. Většina Keňanů ji ale pít zvyklá není

V Keni se pěstováním kávy a jejím zpracováním živí asi 800 tisíc lidí. Většinou jsou to obyvatelé hornatých venkovských oblastí, kde je o pár stupňů méně, než v údolí. Právě tam se totiž kávě daří. Kávovník arabský, který je v Keni doma, plodí jen při teplotách od 17 do 25 stupňů. Mezi farmáři, kteří péči o stovky kávovníků zasvětili život, je i ten jménem Joseph v oblasti Kaliluni.

Před pěti dny 03:16

Skotský skyteriér Bobby, věrný až na hrob. Jeho příběh přitahuje i po 150 letech

Kdybyste se ve skotském Edinburghu zeptali na příběh skyteriéra Bobbyho, nenašel by se asi nikdo, kdo by ho neznal. Byť je to příběh starý bezmála 200 let, ve skotské metropoli je stále dobře znám. A nejen tam. Život psího hrdiny byl námětem několika knih a stal se inspirací pro dva filmy.

Před šesti dny 03:37

Na býky narazíte ve španělské Andalusii v koridách, na náramcích nebo brandy

Do historického městečka Ronda se turisté jezdí především kochat. Ať už výhledy na okolní andaluskou krajinu nebo hlubokým kaňonem El Tajo, přes který se klene sto dvacet metrů vysoký Puente Nuevo, tedy Nový most. Tento název nese už 230 let, ale oprávněně, v Rondě mají už jen starší mosty, Puento Viejo a Puento Arábe. Ronda je známá také jako kolébka býčích zápasů. Před světoznámou býčí arénou Plaza de Toros z roku 1785 stojí stánek s koženými náramky.

Před týdnem 03:52

Rakouská metaná je zdravý sport, jste při ní na vzduchu. K peněžence ale dokáže být značně nelaskavá

Metaná je lidová hra provozovaná zejména v Alpách. První písemná zmínka pochází už z konce 12. století. V západním Rakousku je stále živou tradicí. Před zhruba sto lety se z ní stal organizovaný sport a hraje se na všech kontinentech. Své příznivce má i v Česku. Na první pohled metaná připomíná známější curling nebo francouzský pétanque. Nedaleko rakouského Zell am See se skupina známých jednou do roka schází k přátelské hře.

Před týdnem 03:25

Bývalý šlechtický statek v polských Krkonoších nabízí úkryt před deštěm a interaktivní procházku

Krkonošská příroda je nádherná. Když ale návštěvníka hor zastihne chumelenice nebo vytrvalý liják, není to právě ideální chvíle k obdivování krás krkonošských lesů. I za krajně nepříznivého počasí se ale dá s divokou přírodou Krkonoš seznámit na bývalém šlechtickém statku ve vsi Bukowiec na polské straně hor. Mají tam expozici s názvem Tajemný les.

Před 2 týdny 03:37

Neměla s kým boxovat, vyzývala i muže. Teď trenérka pomáhá dívkám ve favele Cantagalo nejen sportem

Z oken boxerské školy v sousedství Cantagalo je dole v údolí vidět čtvrť Ipanema se svou stejnojmennou pláží. Na druhé straně zahlédnete slavnou sochu Ježíše Krista s roztaženými pažemi. Obě místa navštěvují davy turistů. Do favely Cantagalo naopak nechodí. Vznikl tu ale unikátní projekt boxerské školy pod vedením první brazilské boxerky Katii.

Před 2 týdny 03:34

Časy se mění a některé kostely ve Velké Británii vás nevyženou ani se psem. Musí být na vodítku

Pes je nejlepším přítelem člověka, říká se. A to už hezkých pár tisíc let. V poslední době jsme si zvykli, že není nic neobvyklého brát psa do restaurace, kavárny a dokonce i do kina, kde může slušně vychovaný pes, sledovat film spolu se svým pánem. Může ale pes do kostela? Do drtivé většiny našich katolických svatostánků by psa nejspíš nepustili. Ve Velké Británii do řady anglikánských kostelů mají psi vstup povolen a jsou tam dokonce vítáni.

Před 2 týdny 03:46

Hračky pohádkové i odrážející běžný život, všechny nabízí muzeum hraček na předměstí Paříže

Plyšák, panenka, stavebnice, autíčko nebo vláček, vzpomenete si na vaši oblíbenou hračku z dětství? Některé z nich nechybí na fotografiích v rodinných albech, předáváme je našim dětem, vnukům, vnučkám a pomatujeme si na ně celý život. S některými postavičkami vyrůstaly celé generace. V Česku je to třeba krteček. Ve Francii zase děti vyrůstají s žirafou Sophie. Najdete ji i v muzeu hraček na předměstí Paříže.