- Podcasty
- Příběhy nejen šumavské

Poslechněte si podcast: Uvnitř kaple Zmrtvýchvstání Páně v Kašperských Horách vyvěrá pramen průzračně čisté vody
Město Kašperské Hory se může chlubit nejen bohatou historií, královským hradem Kašperk, ale také třemi kostely. Ty doplňuje hned několik kaplí. Jednou z těch nejzajímavějších je kaple Zmrtvýchvstání Páně, ve které vyvěrá pramen průzračné vody. Od 17. století sloužila poutníkům i horníkům, poslední desítky let je však jen ruinou.
Příběhy nejen šumavské
Není místa na Šumavě, které by nemělo svůj příběh, legendu nebo pověst. Vypráví vám je Jan Dvořák ze Správy Národního parku Šumava.
Z papírny Gustavstahl v Hamrech vedla i lanovka na nádraží v Hojsově Stráži. Dnes je továrna ruinou
Šumava před více než 150 lety byla ještě těžko dostupným, divokým pohořím. Nedalo se tak očekávat, že by zde docházelo k nějakému velkému rozvoji průmyslu, a s tím spojeného přílivu lidí. Ale i tak na Šumavě fungovaly sklárny, pily, malé manufaktury, ale také velké podniky. Jednou z těch největších továren byla papírna Gustavstahl v Hamrech nedaleko Nýrska.
Den, kdy zanikla stará Šumava
V noci z 8. na 9. května v roce 1950 zanikla stará Šumava. Právě v tu noc příslušníci sboru národní bezpečnosti a vojáci, postřelili jednoho z tzv. Králů Šumavy Kiliana Nowotného. Následně zničili život jedné rodiny z osady Torfstich nedaleko Horské Kvildy.
Na Skalní kovadlině u Růždí prý kovali železo obři
Osada Růždí ležící mezi Strašínem a Vacovem je tak malá, že k ní ani nevede státní silnice, jen lesní cesta. Sama o sobě není nijak turisticky atraktivní, ale nedaleko dvou samot se nachází jedna geologická zajímavost – obrovský kámen nazvaný Skalní kovadlina.
Příběh řezníka Karla Teischla má smutný konec
Šumava, Vlčí doupě, operace Valkýra. Na první poslech spolu nesouvisející názvy přitom dávají dohromady zajímavý příběh. Příběh obyčejného šumavského řezníka z obce Zelená Lhota, který měl být součástí skupiny, jež v roce 1944 spáchala atentát na Adolfa Hitlera, známý jako operace Valkýra.
Hrad Pajrek u Nýrska býval domovem loupeživého rytíře i jeho kumpánů
Jindřich Kostomlatský se narodil někdy kolem roku 1490 jako nejmladší syn Jakuba Kostomlatského z Vřesovic. To byl vnuk husitského válečníka a jednoho z nejmocnějších šlechticů v Čechách. Jindřich nebyl žádný svatoušek. Jako teenager se chytnul špatné party. Stal se spojencem loupeživých rytířů Janovských, působících na česko-bavorské hranici.
Pokud lesníci počítali správně, byl slavný Želnavský smrk starý 1 178 let
Nejstarší šumavské smrky, u kterých odborníci přesně spočetli letokruhy, se dožily více než 550 let a v jednom případě dokonce 623 let. O jednom smrku, který byl pokácen v polovině 19. století, se tvrdí, že měl více než 1000 let.
Bedřich Smetana pobýval na Šumavě. Čerpal inspiraci na Vltavu a zasadil smrk
Symfonická báseň Vltava Bedřicha Smetany slaví letos 150 let od uvedení. Smetana ji komponoval už hluchý. Musel se tak spolehnout na vzpomínky z návštěvy Šumavy u řeky Otavy.
Poklad v nadmořské výšce 802 metrů. Archeologové našli na Šumavě keramiku z dob Keltů
Jeden jediný vývrat stromu nedaleko řeky Křemelné v blízkosti zaniklé obce Frauental odhalil poklad - na pět stovek zlomků keramiky z období asi 300 až 80 let před naším letopočtem.
Byla to prosperující šumavská továrna. Dnes je místo chátrajících ruin na prodej
Ještě v roce 1878 na břehu Losenice nedaleko Rejštejna stála malá dřevařská soustružna. Tu právě v tomto roce koupil tesařský mistr Franz Watzlawick. Původně se zde vyráběly jen kartáče, násady k bičům, ozdobné knoflíky a nohy ke stolům a židlím.