- Podcasty
- Příběhy nejen šumavské

Poslechněte si podcast: Kdo chtěl žít na Knížecích Pláních, musel za to tvrdě platit
Historie Knížecích Plání začíná v roce 1792. Stálo zde jediné stavení - hájenka. Kníže Schwarzenberg svolení k založení větší dřevorubecké osady v tomto místě původně zvaném Schöne Ebene, tedy Krásná vyhlídka, dal o osm let později, v roce 1780. Nový domov tu našlo 48 rodin, které ale za poskytnutý pozemek museli tvrdě platit – doživotně.
Příběhy nejen šumavské
Není místa na Šumavě, které by nemělo svůj příběh, legendu nebo pověst. Vypráví vám je Jan Dvořák ze Správy Národního parku Šumava.
Dva úchvatné šumavské menhiry ukazují východ slunce při letním slunovratu
Na zalesněném hřebenu zvaném Homole západně od Strážného nad bývalou vesnicí Horní Světlé Hory najdeme kameny, které měly sloužit k přesnému určování letního slunovratu.
U Pivního hrnce nedaleko Kvildy najdete pomník věnovaný Králům Šumavy
Pivní hrnec neboli Biertopf je zajímavý skalní útvar nedaleko Františkova u Kvildy. Zajímavé jsou i příběhy, které se k němu vážou. Ten nejdramatičtější se odehrál v květnu roku 1950, kdy nedaleko Pivního hrnce policisté postřelili jednoho z Králů Šumavy.
Kaple, Hřib nebo Soutěska lapků. Takové skalní útvary najdete na Medvědí stezce
Gotický portál, Kamenná kráska, Poustevna, Perníková skála nebo Dračí tlama. To jsou některé názvy skalních útvarů, které jsou součástí nejstarší naučné stezky na Šumavě a druhé nejstarší naučné stezky v České republice Medvědí stezky.
Sloní potok na mapě nehledejte. Má dnes jiný název
Potoky a řeky přicházely ke svým názvům různě. Málokdy, možná nikdy se nestalo, že by jméno potoku dal mlýn. Jeden takový potok na Šumavě existuje – jmenuje se Sloní.
Uvnitř kaple Zmrtvýchvstání Páně v Kašperských Horách vyvěrá pramen průzračně čisté vody
Město Kašperské Hory se může chlubit nejen bohatou historií, královským hradem Kašperk, ale také třemi kostely. Ty doplňuje hned několik kaplí. Jednou z těch nejzajímavějších je kaple Zmrtvýchvstání Páně, ve které vyvěrá pramen průzračné vody. Od 17. století sloužila poutníkům i horníkům, poslední desítky let je však jen ruinou.
Z papírny Gustavstahl v Hamrech vedla i lanovka na nádraží v Hojsově Stráži. Dnes je továrna ruinou
Šumava před více než 150 lety byla ještě těžko dostupným, divokým pohořím. Nedalo se tak očekávat, že by zde docházelo k nějakému velkému rozvoji průmyslu, a s tím spojeného přílivu lidí. Ale i tak na Šumavě fungovaly sklárny, pily, malé manufaktury, ale také velké podniky. Jednou z těch největších továren byla papírna Gustavstahl v Hamrech nedaleko Nýrska.
Den, kdy zanikla stará Šumava
V noci z 8. na 9. května v roce 1950 zanikla stará Šumava. Právě v tu noc příslušníci sboru národní bezpečnosti a vojáci, postřelili jednoho z tzv. Králů Šumavy Kiliana Nowotného. Následně zničili život jedné rodiny z osady Torfstich nedaleko Horské Kvildy.
Na Skalní kovadlině u Růždí prý kovali železo obři
Osada Růždí ležící mezi Strašínem a Vacovem je tak malá, že k ní ani nevede státní silnice, jen lesní cesta. Sama o sobě není nijak turisticky atraktivní, ale nedaleko dvou samot se nachází jedna geologická zajímavost – obrovský kámen nazvaný Skalní kovadlina.
Příběh řezníka Karla Teischla má smutný konec
Šumava, Vlčí doupě, operace Valkýra. Na první poslech spolu nesouvisející názvy přitom dávají dohromady zajímavý příběh. Příběh obyčejného šumavského řezníka z obce Zelená Lhota, který měl být součástí skupiny, jež v roce 1944 spáchala atentát na Adolfa Hitlera, známý jako operace Valkýra.