Český rozhlas - Historie
Před dvěma dny

Poslechněte si podcast: Příběhy 20. století: Za pravdivé svědectví o komunistické šikaně šel tatínek a jeho dcera do kriminálu

Jarmila Kovářová prožila za komunismu pět let ve slovenských věznicích Leopoldově a Želiezovcích. Čím se provinila? Její tatínek nechtěl po roce 1948 odevzdat rodinný statek do JZD a sepsal o komunistické šikaně písemné svědectví.

47:35

Český rozhlas - Historie

Vydává: Český rozhlas

Poslouchejte o známých i promlčených událostech historie.

Web

Včera 23:07

Jak to bylo doopravdy: V kritickém roce 1938 šlo na obranu až 21 procent HDP, uvádí historik

Velká hospodářská krize propukla v říjnu 1929 – tehdy došlo ke krachu obchodu s akciemi a cennými listinami na newyorské burze, kterému dodnes říkáme černý čtvrtek. Celá 30. léta se tak nesla v ekonomických ale i dalších problémech, jakými byla třeba radikalizace některých skupin obyvatel Československa.

Před 2 týdny 24:34

Úžasné životy: Jiřina Fikejzová podle Marie Rottrové

Poprvé se jejich cesty protnuly na počátku 70. let. Tehdy vznikl hit Markétka a také přeskočila jiskra – z textařky a zpěvačky se staly kamarádky. Společně vytvořily spoustu nesmrtelných písní a také propovídaly dlouhé hodiny nad sklenkou vína. Na kamarádku a první dámu české textařské školy Jiřinu Fikejzovou vzpomíná v Úžasných životech Marie Rottrová.

Před 2 týdny 49:49

Příběhy 20. století: Važte si toho, co máte, moc vám to přeju, řekla dětem stařenka. Jako 22letá putovala do vězení

Žáci z Albrechtic objevili unikátní příběh sedlácké rodiny, která se snažila informovat Západ o násilné kolektivizaci. Tatínek sepsal text, ve kterém popsal vyhrožování, aby vstoupil do JZD. Jeho 22letá dcera Jarmila lístek odvezla strýci do Prahy, který se ho pokusil dostat za hranice. Jarmila dostala šest let ve vězení a tatínek deset let v uranových lágrech.

19. únor 2023 24:19

Úžasné životy: Eduard Hrubeš podle Saskie Burešové

Nadaný filmař, moderátor i muzikant – to všechno byl Eduard Hrubeš. Právě on provedl televizními začátky jednu z našich nejznámějších tváří obrazovky Saskii Burešovou. Od dob pořadu Poštovní schránka je pojilo přátelství, které nezpřetrhala ani nepříznivá politická situace.

12. únor 2023 48:56

Příběhy 20. století: Estébáci mlátili Otu Rambouska ulomenou nohou od židle. Vydržel 54 hodin nepřetržitého výslechu

Američtí tvůrci filmu Rambo se klidně mohli inspirovat pražským instalatérem Otakarem Rambouskem, který se narodil před 100 lety. Stejně jako známá filmová postava bojoval se zbraní v ruce, skrýval se po lesích, věznili jej komunisté a mučili ve vězení.