- Podcasty
- Český rozhlas - Historie

Poslechněte si podcast: Příběhy 20. století: Z Valdic na svobodu přes Most špionů. Příběh politického vězně Jaroslava Javorského – 2. část
Nynější obchodník s tiskařskou technikou Jaroslav Javorský (narozen v roce 1947) se nedlouho po začátku sovětské okupace Československa stal pod nátlakem a na základě vydírání spolupracovníkem vojenské kontrarozvědky (VKR), která ho vyslala do Západního Německa.
Český rozhlas - Historie
Poslouchejte o známých i promlčených událostech historie.
Archiv Plus: Na čtvrtého tajemníka Jana Masaryka se zapomnělo. Teď známe i jeho hlas
Zatímco jména tří tajemníků Jana Masaryka (Lumíra Soukupa, Antonína Suma a Jiřího Špačka) jsou známá, Mikuláš Mára pozornosti badatelů unikal. Tajemnické povinnosti vykonával totiž pouze v době, kdy Masaryk pobýval v USA.
Portréty: Ngo Dinh Diem, vietnamský prezident, který vládl téměř proti všem
Jihovietnamský prezident Ngo Dinh Diem mohl uchránit část země před komunismem. Nepodařilo se mu to ani s masivní podporou Američanů. Počínal si jako diktátor a byl ve své zemi krajně neoblíbený, jak v pořadu Portréty připomene historik Jan Adamec.
Jak to bylo doopravdy: Estébácká akce Neptun měla zdiskreditovat západoevropské a světové politiky, popisuje historička
Rok 1964 přinesl ohromující informaci, která se týkala 2. světové války: v šumavském Čertově jezeře se našly bedny, které měly rozkymácet tehdejší poměry, a nešlo pouze o ty československé. Byla to ale vymyšlená lež a dezinformace tajných služeb s názvem operace Neptun.
Příběhy 20. století: Profesor filozofie Palouš zachránil disidenty. Při výslechu Státní bezpečnosti snědl tajný dopis
V roce 1983 se stal mluvčím Charty 77 takřka šedesátiletý topič a invalidní důchodce, profesor filozofie Radim Palouš. Státní bezpečnost (StB) ho od té chvíle takřka nepřetržitě sledovala, zatýkala a věznila.
Úžasné životy: Jana Šulcová podle Vendulky Křížové
Letos na začátku léta nás nečekaně opustila jedna z nejoblíbenějších českých hereček Jana Šulcová. V životě zažila výsluní slávy i pád na tvrdé dno. Láska k herectví, spousta společných zážitků k smíchu i pláči. Tak by se dalo ve stručnosti popsat letité přátelství Vendulky Křížové a Jany Šulcové. Na svou kolegyni a kamarádku zavzpomíná v dalším díle Úžasných životů.
Téma Plus: Rychlokurs demokracie. Jak se na jaře 1968 konečně probudil československý parlament
Letošní 55. výročí roku 1968 je důvodem zamyslet se i nad méně známými aspekty divokého vývoje československého pokusu o reformu. Ve volném seriálu věnovaném méně známým aspektům československého pokusu o reformu se dostáváme k dění v parlamentu. Kdy se začal parlament emancipovat na straně a vládě? A jak probíhaly první krůčky jeho samostatnosti?
Osudové ženy: Alice Garrigue Masaryková: Za pomoc otci byla obviněna z vlastizrady
Prvorozená dcera TGM byla vzdělaná a emancipovaná žena. Stala se první ženou u nás, která získala doktorát z historických věd. Působila v oblasti sociální práce, předsedala Československému červenému kříži a nahrazovala svoji matku v roli první dámy. Tíha doby i rodinné predispozice si však i u ní vybraly daň. V dokudramatu účinkují Veronika Lazorčáková a Petra Bučková. Hovoří historička Michaela Košťálová.
Historie Plus: Politické vraždy, které změnily svět: Martin Luther King – smrt v očekávání
Baptistický pastor, občanský aktivista a nositel Nobelovy ceny míru Martin Luther King byl ve svých devětatřiceti letech zastřelen v roce 1968.
Archiv Plus: Naše budoucnost záleží na nás, říkala Petruška Šustrová
Byla svéráznou a netuctovou osobností, řekl o Petrušce Šustrové biskup Václav Malý a dodal, že se vším, co dělala, byl vždy spojen zájem o to, co se děje okolo; zájem, který přecházel v činy a jasné postoje. V roce 1968 jí bylo jedenadvacet let, a coby studentka češtiny a dějepisu měla život před sebou. Jenže přišlo složitých dvacet let. Nejen tohle období Petrušky Šustrové připomene pořad Archiv Plus.
Portréty: Josef Chvalovský. Na odchod do exilu měl dvě hodiny
Zažít by to chtěl asi málokdo: hrdina prvního a druhého odboje Josef Chvalovský musel v roce 1949 utéct z komunisty ovládaného Československa. Na sbalení měl všeho všudy dvě hodiny. Zapomenutý příběh z minulého století přiblíží historik Michal Louč.