- Podcasty
- Český rozhlas - Archiv
Poslechněte si podcast: Néé!!! Tak už dost! Zvolal pankáč Cajthaml, který dezertoval z vojny, raději šel do vězení
Na začátku 80. let minulého století se soudruzi v Československu připravovali na třetí světovou válku. Podle komunistických představ měla začít útokem západoněmeckého Bundeswehru na Československo. Proto se plánoval i z ČSSR jaderný útok na Německo. Devatenáctiletý Roman Cajthaml, než aby se na tom podílel, šel raději do vězení.
Český rozhlas - Archiv
Perličky a klenoty z archivu Českého rozhlasu.
Příběhy 20. století: Štefánia Lorándová alias Margita Demeterová. Židovská odbojářka, která chtěla zachránit desítky lidí
V létě se v Příbězích 20. století často vracíme k osudům, které jsme už v minulosti zpracovávali: získáváme nové informace a snažíme se je do portrétů doplňovat – a také nechceme, aby některé výrazné osobní historie upadly do zapomnění. Štefánia Lorándová zemřela 26. října 2012. Když jsem ji kdysi poprvé navštívil, bylo jí devadesát, bydlela v nejvyšším patře jednoho starého vinohradského činžáku a skoro nikdo za ní nechodil.
Léto 1952 – štvou, lžou, nadávají
Letní měsíce roku 1952 patří v období komunistické vlády k nejhorším. Přesto se v některých zahraničních médiích hovořilo a psalo o Československu díky sportovním úspěchům kapitána Emila Zátopka poměrně vstřícně.
Patnáctiletý uprchlík. Příběh „černého pasažéra“ Miloše Anthonyho Navrátila
Dne 21. prosince 1962 přistálo v Ganderu v kanadské provincii Newfoundland kubánské letadlo, které startovalo v Praze a potřebovalo doplnit palivo. Vystoupil z něj i Miloš Navrátil. Bylo mu patnáct let, do letadla pronikl bez letenky a bez povolení. Neuměl pořádně žádný jazyk, ale s pomocí přivolaného tlumočníka vysvětlil kanadským úředníkům, že hodlá v jejich zemi zůstat.
Archiv Plus: Varšavská smlouva – vojáci, kteří nikdy nebojovali
Dne 25. února 1991 proběhla budapešťská schůzka, na které ministři zahraničních věcí a obrany členských států někdejší Varšavské smlouvy podepsali protokol o zrušení její vojenské organizace.
Příběhy 20. století: Opil se, bloudil a pak usnul v trávě. Probudila ho pohraniční stráž – a málem ho umlátila
Židovský mladík Alexander Feuerstein zůstal po 2. světové válce sám. Nacisté zavraždili jeho rodiče, šest jeho sourozenců a celé jejich rodiny. Aby zapomněl, všechno v rodné vesnici na východním Slovensku, v Koromli, prodal – statek i obchůdek. Chtěl odejít do rodící se nové země – Izraele. Putoval však do komunistického kriminálu.
Archiv Plus: Vladimír Škutina: Mrzí mě pár věcí
Lidé ho znali z televizního vysílání během srpna 1968 i jako moderátora oblíbených pořadů s Janem Werichem. Spisovatel, publicista, scenárista a dramaturg Vladimír Škutina byl ale složitější osobností.
Archiv Plus: První spartakiáda kombinovala tanky a holuby. Šest totalitních bylo plné prosovětského nadšení
První československá spartakiáda proběhla ještě za první republiky v roce 1921. Za totality jich pak dohromady bylo šest. Platily za vrcholnou akci komunistické tělovýchovy a chtěly být důkazem oddanosti obyvatel komunistickému zřízení. Spartakiády měly pochopitelně patřičnou propagaci a byly mediálně sledovány. V rozhlasovém archivu se dochovalo několik hodin zvukového materiálu zachycujícího atmosféru spartakiád, zejména těch normalizačních.
Příběhy 20. století: Pojď, zavedu tě mezi děti. Příběh výtvarníka Miroslava Kovala a jeho rodiny
Dne 15. června 2022 zemřel v Sobotíně na Šumpersku ve věku nedožitých 78 let výtvarník a kurátor Miroslav Koval. Patřil k podstatným umělcům, ale nikoli ke společenství celebrit – držel se v ústraní. „Příroda v nejširším smyslu, včetně lidské bytosti, je mi trvale blíž než člověk společenský a jeho umělý svět. Z toho unikám právě do malby nebo dnes především do kresby,“ řekl v rozhovoru pro Revolver Revue (č. 61) v roce 2005.
Archiv Plus: Taková normalizační rodinka. Nekonečný seriál „Jak se máte, Vondrovi?“ se vysílal 14 let
Za celých 14 let se týden co týden odvysílalo 730 dílů. Takoví byli Vondrovi. Od vysílání prvního dílu „nekonečného“ seriálu uplyne letos 44 let.