- Podcasty
- Český rozhlas - Historie
Poslechněte si podcast: Příběhy 20. století: Agent Státní bezpečnosti, vězněný třináct let. Příběh Stanislava Mazana, odsouzeného za velezradu
Když přijel 82letý Stanislav Mazan na natáčení rozhovoru do studia Paměti národa, které jsme v dubnu 2016 postavili na zámečku v Hlučíně, byl trochu rozpačitý a my také. Moc jsme toho o něm nevěděli – a těch pár dostupných informací nedávalo zrovna jasnou představu.
Český rozhlas - Historie
Poslouchejte o známých i promlčených událostech historie.
Archiv Plus: Miroslav Plzák: Štěstí trvá jenom chvilku
Psychiatr Miroslav Plzák (1925–2010) proslul jako vyhledávaný řešitel problémů párového soužití. Několika generacím svými s humorem podanými metodami ukázal, jak zvládat „manželské judo“. Od úmrtí klasika manželské terapie uplyne v listopadu dvanáct let.
Portréty: Rudolf Plajner: Náčelník, který zažil trojí likvidaci skautingu
Třikrát zažil likvidaci českého skautingu muž, který byl jeho náčelníkem – Rudolf Plajner. Jeho složité potýkání se s totalitními režimy přiblíží v pořadu Portréty publicista Pavel Hlavatý.
Jak to bylo doopravdy: Smrt Jana Masaryka dodnes rozděluje společnost. Jde i o symbol začátku totality, míní historik
Příjmení Masaryk patřilo v období prvorepublikového Československa k velmi obdivovaným. Nejvíc byl uctíván zakladatel státu Tomáš Garrigue Masaryk. Už jen to, že mu lid říkal „tatíček“ leccos naznačuje. Syn Jan se od otce velmi odlišoval, ale populární byl také. Jeho nečekaná smrt se stala mezníkem ve vývoji státu – a společnost rozděluje dodnes.
Úžasné životy: Jiří Wimmer podle Jana Valy
Jan Vala a Jiří Wimmer, svého času nerozlučná dvojice šoumenů, kteří bavili fanoušky skupiny Plavci a které si mnozí pamatují z filmu Jáchyme, hoď ho do stroje díky legendární scénce o úplatcích. Jiří Wimmer ale uměl nejen bavit publikum, také skvěle zpíval, kreslil i sportoval. Na muže mnoha talentů zavzpomínal v Úžasných životech jeho dlouholetý kolega a kamarád Jan Vala. A nemluví se jen o hraní. Ale i třeba o vaření nebo o nesplněném snu natočit filmovou grotesku.
Téma Plus: Odsun očima dětí. Příběhy českých Němců, kteří museli opustit svou vlast
Historie se opakuje. Davy uprchlíků překračují hranice a míří do nejistoty. Co je asi čeká? Je dost těch, kteří odmítají přijímat hladové krky s otevřenou náručí. Budou se moci někdy vrátit do svých domovů? Situace, kterou zažíváme dnes, a není nám cizí.
Osudové ženy: Jarmila Šuláková: Doma skromná a tichá žena, na pódiu dračice
Valašskou královnu lidové písně provázela hudba celý život. Během své spolupráce s Brněnským rozhlasovým orchestrem lidových nástrojů natočila přes osm set rozhlasových snímků. Jako pódiový extrovert ale byla nejšťastnější před svým publikem. Díky svému hlasu, temperamentu a pohybovému nadání dokázala vždy z koncertu udělat divokou lidovou zábavu. Zemřela v rodném Vsetíně v 87 letech. V dokudramatu účinkují Růžena Merunková, Klára Sedláčková a hudební redaktor Jan Rokyta ml.
Historie Plus: Maloměsto versus velkoměsto 19. století
Najdeme ještě dnes podobné vzorce životního stylu, stereotypy a jazykové přívlastky z období, kdy vlastenectví, národní zájmy i tradice se ideově a politicky stabilizovaly v 19. století? Jak žilo maloměsto a velkoměsto pod vlivem společenských, sociálních i průmyslových změn a které osobnosti se vymanily ze zažitých modelů?
Archiv Plus: Perličky na dně kufru Jolyona Naegeleho
Musím začít osobně – Jolyon Naegele byl pro mě jedním ze symbolických hlasů roku 1989. Na velkém dřevěném rádiu snad ještě z poválečných dob jsem po valnou část toho památného roku poslouchal jako šestnáctileté ucho skoro každý večer vysílání Hlasu Ameriky. A mezi nepřeslechnutelné hlasy stanice patřil také muž, který v tu dobu na vlnách VOA pravidelně uváděl své rozhovory z Československa.
Portréty: Sekerník českého školství, na kterého by se nemělo zapomenout
„Nikoho nevylučujeme ani neodsuzujeme. Kdo byl dezorientovaný a upřímně dozná své omyly, naopak mu všestranně pomůžeme, aby nalezl správnou orientaci,“ říkal 25. září 1969 představitelům českých vysokých škol nově jmenovaný ministr školství Jaromír Hrbek. Ve funkci byl měsíc, dostal se do ní poté, co Husákovo vedení komunistické strany tvrdě potlačilo protestní demonstrace u příležitosti prvního výročí sovětské okupace.