15. květen 2022

Poslechněte si podcast: Příběh legendárního Krále Šumavy Josefa Hasila ožívá. Minisérii natáčí režisér David Ondříček

Příběh o Králi Šumavy, nepolapitelném převaděči Josefu Hasilovi, natáčí přímo u česko-bavorských hranic režisér David Ondříček. Se štábem se vydal do míst, která ve svém románu Návrat Krále Šumavy popisuje spisovatel David Jan Žák. Právě podle jeho knižního bestselleru vznikl scénář třídílné minisérie o slavném šumavském převaděči, který po válce pomáhal lidem takzvaně za kopečky.

21:44

Kavárna

Vydává: Český rozhlas

Kulturní magazín z jižních Čech. Reportáže z akcí, recenze i pozvánky.

Web

Před čtyřmi dny 17:20

Dosud největší výstava, která představuje dílo malíře Andreje Bělocvětova, je k vidění v Krumlově

Letos by uplynulo sto let od jeho narození. I proto se Egon Schiele Art Centrum v Českém Krumlově rozhodlo uspořádat jeho dosud největší retrospektivní výstavu. Český malíř Andrej Bělocvětov se narodil v Praze s argentinským občanstvím a jeho silný osud se promítl i do jeho intenzivní tvorby.

Před týdnem 13:51

Rozhovor s Josefem Kordou, pořadatelem festivalu Svátek hudby v Českých Budějovicích

Festival, který oslavuje světový svátek hudby, právě rozehrává historické centrum Českých Budějovic. Stojí za ním Josef Korda, organizátor i dalších akcí ve městě.

Před 2 týdny 17:43

Nikam neodjíždějte, léto v Budějovicích bude úžasné. Ve městě se uskuteční přes 300 akcí

Více než tři stovky akcí, od festivalů přes koncerty a výstavy až po divadla, nabídne letošní léto v Českých Budějovicích. V programu se objeví stálice jako Múzy na vodě nebo Umění ve městě, ale i zcela nové festivaly.

Před 3 týdny 24:09

Úplně celá česká historie, Pes baskervillský i Mesiáš. Začíná sezóna na otáčivém hledišti v Krumlově

S nestárnoucími melodiemi, prostořekou Káčou a vodníkem Čochtanem se rozjelo otáčivé hlediště v Českém Krumlově. Jihočeské divadlo zahajuje letošní letní sezónu muzikálem Divotvorný hrnec. Po dvou letech, kdy se v zámeckém parku buď vůbec nehrálo, anebo s mnoha protiepidemickými opatřeními, si diváci můžou vychutnat magii letní noci na točně naplno.

29. květen 2022 23:40

Rozhovor s Jaromírem Boháčem, prezidentem Mezinárodního hudebního festivalu Český Krumlov

Mezinárodní hudební festival Český Krumlov má před sebou 31. ročník. Jak vše začalo, jak se akce během let změnila, jaké těžkosti museli pořadatelé řešit a co plánují?

22. květen 2022 18:56

Různé pohledy na Háchu, čtení Karin Lednické i vycházky. Trhové Sviny chystají bohaté kulturní léto

Konference o bývalém československém prezidentovi Emilu Háchovi, setkání současných spisovatelů na Týdnu literatury, pohádky pro děti i tematické komentované vycházky připravují na léto Trhové Sviny. Městečko kousek od Českých Budějovic v podhůří Novohradských hor určitě není ospalou dírou, jak potvrdí rozhovory o plánovaných akcích v kulturním magazínu Kavárna.

8. květen 2022 18:06

Král Šumavy nebo žena s Alzheimerovou chorobou přinesli hercům Jihočeské Thálie

Ocenění za výrazné umělecké počiny, takzvané Jihočeské Thálie, uděluje Jihočeské divadlo ve všech čtyřech souborech. Navíc předává Cenu diváků za nejlepší inscenaci a výkony v oblasti rozhlasového herectví tradičně oceňuje Český rozhlas České Budějovice.

1. květen 2022 17:21

Jihočeská Thálie

V tomto vydání Kavárny Vám Pavla Kuchtová představí umělce, kteří získali Jihočeskou Thálii v oboru činohra, opera, balet a loutkohra za rok 2020.

24. duben 2022 21:04

Rozhovor s novým šéfdirigentem Jihočeského divadla Davidem Švecem

Jihočeské divadlo v Českých Budějovicích má od ledna nového šéfdirigenta. Stal se jím David Švec, renomovaný dirigent a klavírista, který působí nejen v pražském Národním divadle, ale často hostuje u předních evropských orchestrů a v operních domech.