20. říjen 2020

Poslechněte si podcast: Prezident České lékařské komory Milan Kubek: Epidemie je v současnosti rozjetý rychlík, který jde jen velmi těžko zastavit. Zdravotnictví je pod obrovským tlakem a opatření by měla přitvrdit

Podle prezidenta České lékařské komory Milana Kubka je jasné, že dřívější opatření neměla žádný efekt. “Nedokázala tu epidemii zbrzdit. Přimlouval bych se za to, abychom nečekali, aby protiepidemická opatření přitvrdila. Prosím veřejnost, aby nám pomohla. My sami ten rychlík zastavit nedokážeme. Je třeba, aby každý ta opatření dodržoval, aby lidé na sebe byli opatrní a ohleduplní, aby nikam zbytečně nevycházeli.”“Slyšel jsem srovnání, že se přeci umírá i na jiné choroby jako je rakovina, kardiovaskulární onemocnění.” Komentuje situaci prezident ČLK Milan Kubek a pokračuje: “Jen pro srovnání - na kardiovaskulární choroby zemře u nás každý den přibližně sto čtyřicet lidí, na rakovinu sedmdesát pět a na koronavirus minulý týden umíralo v průměru přibližně šedesát pět lidí denně. Je velmi pravděpodobné, že koronavirus, který je dnes třetí nejčastější příčinou úmrtí u nás v danou chvíli, příští týden předstihne všechny druhy rakoviny a stane se druhou nejčastější příčinou úmrtí. Nevím, na co chceme čekat. To, co nám hrozí, je zahlcení zdravotního systému.” 

20:35

Interview Martina Kováře

Vydává: Rádio Z

Rozhovor na aktuální téma. Na rádiu Z.

Web

Před čtyřmi dny 20:17

Za to, že jsem spisovatelka, můžou mí latinskoameričtí přátelé, říká Markéta Pilátová

„Já jsem rozhodně na pískovišti nesnila o tom, že napíšu nějaký román. Určitě jsem si to nikdy ani nepředstavovala a dodnes mě trochu děsí, že o sobě říkám, že jsem spisovatelka,” říká host Interview Martina Kováře na Rádiu ZET Markéta Pilátová. 

Před pěti dny 20:28

Martin Baxa: Nechci zabít živou kulturu

,,Když jsem byl opoziční poslanec, Babiš vždy při jakékoli kauze akorát řekl, že neodstoupí. Teď rezignoval ministr školství Petr Gazdík na základě zmínek lokální, pražské kauzy. Pojmenovaly se problémy, které sužovalo hnutí STAN. Vít Rakušan se k tomu postavil otevřeně, jednoznačně, jasně, takový přístup je zodpovědný,” popisuje situaci ministr kultury Martin Baxa, který byl hostem Interview Martina Kováře.

Před šesti dny 20:24

Sport na MŠMT byl jeden velký bordel, říká předseda NSA Neusser

,,Chceme motivovat děti a studenty, aby mohli sportovat. MŠMT k tomu nemá takový vztah, i když paradoxně pod sebou v minulosti sport měl. Sport a tělovýchova jsou dvě rozdílné věci. Lidé mají prupovídky, že to dříve fungovalo lépe. Jsou to lži, já vím, v jakém bordelu sport na MŠMT byl,” popisuje Filip Neusser, předseda Národní sportovní agentury, který byl hostem Interview Martina Kováře. 

Před týdnem 20:41

Martin Pýcha: Ceny masa ještě dále porostou

„Ceny rostlinných komodit se zvýšily v podstatě o pětapadesát procent, živočišných zatím jen o dvaadvacet procent. Lze předpokládat, že ceny masa ještě dále porostou, pokud nám do toho nevstoupí nějaký jiný aspekt,” říká host Interview Martina Kováře na Rádiu ZET viceprezident Agrární komory Martin Pýcha. Jinými aspekty myslí např. extrémní zlevnění obilovin na komoditních burzách či snížení cen elektřiny a plynu. 

Před týdnem 19:56

Aleš Kuda: Češi a alkohol je oblíbená kombinace

,,Během pandemie vzrostly úzkosti a deprese. Tyto stavy předchází tomu, než sáhneme po alkoholu. Během covidu závislosti nijak extrémně nenarostly. Češi se rozrostli na dva tábory. Jedni pijí méně, jiní naopak více,” analyzuje situaci adiktolog a psycholog Aleš Kuda, který byl hostem Interview Martina Kováře. 

Před týdnem 21:50

Karel Havlíček: Fialova vláda situaci nezvládá a vymlouvá se na minulost

,,Z opozice se mi bojuje těžko. Fialova vláda situaci nezvládá. Poznal jsem spoustu podnikatelů, kteří přiznali, že nás nevolili, ale bylo jim za nás líp. I když se to někomu nelíbí, za mě je Andrej Babiš vhodný kandidát na prezidenta,” říká Karel Havlíček, místopředseda Poslanecké sněmovny a místopředseda hnutí ANO.  

Před týdnem 20:44

Ekonomka Ilona Švihlíková: Zvyšování úrokových sazeb výsledky nepřináší

„Inflace je podle mého názoru dominantně nákladová. Domnívám se, že zvyšování úrokových sazeb výsledky nepřináší,” říká host Interview Martina Kováře na Rádiu ZET, ekonomka Ilona Švihlíková. Inflace v České republice podle ní patří k nejvyšším v rámci Evropské unie. 

Před 2 týdny 20:13

Tradiční destinace jsou plně k dispozici a letů je dostatek, říká Jan Papež

„Letošní léto bude po třech letech zase normálnější, než bylo třeba loni nebo předloni. Podle všeho to vypadá, že lidé chtějí cestovat,” říká host Interview Martina Kováře na Rádiu ZET, místopředseda Asociace cestovních kanceláří Jan Papež. 

Před 2 týdny 19:22

Vlastislav Janík: Každý parašutistický výsadek Němcům ubíral vojáky na frontě

,,Zabitím Heydricha se zachránilo spoustu lidských životů a Němcům se přestalo dařit. Zlomový rok 1942 vyvrcholí o rok později. Němci se snažili demonstrovat svoji sílu. Akce, jako hledání parašutistů, ubíraly vojáky na frontách. Tudíž s každým československým výsadkem jsme v Němcích povzbudili touhu hledání odbojářů a ubírali jim vojáky, i tomu můžeme říct, že jsme vyhráli válku,” říká publicista a badatel Vlastislav Janík. 

Před 2 týdny 20:50

Lukáš Pollert: Sociální sítě jsou takový playstation, tak si s nimi hraju

Bývalý československý vodní slalomář a kánoista, český kardiochirurg, Lukáš Pollert je občas provokující glosátor. ,,Já si myslím, že sociální sítě jsou takový playstation, tak si s nimi hraju. Beru na vědomí, že vyřčené slovo má velkou moc, ale já to vážně spíš beru jako hru. Když se chci něco dozvědět, tak si přečtu hodnotná média, ale když se chci pobavit, jdu na sociální sítě. Tam do všeho mluví každý,” mluví o svém koníčku Pollert v Interview Martina Kováře.