Dopolední host
29. listopad 2022

Poslechněte si podcast: Prezident Beneš ukrytý v kredenci. Poklady táborského fotoateliéru Šechtl & Voseček objevují potomci

Už v roce 1865 založil jistý Ignác Schächtel, nadšenec pro vše nové, fotografický ateliér v Táboře. Protože si ale jako vlastenec své příjmení brzy počeštil a jelikož k sobě také přibral pomocníka Jana Vosečka, vešel jejich fotoateliér ve známost už pod názvem Šechtl & Voseček.

31:43

Dopolední host

Vydává: Český rozhlas

Zajímavá témata z různých oborů, moderátor a hosté, kteří musí dát odpověď.

Web

Dnes 28:35

Turista je zdroj peněz, cyklista kamarád, zjistili mladí manželé, když na kole projeli Evropu a Asii

Rok a půl neslyšeli češtinu. A když překročili naše západní hranice směrem do vnitrozemí, mluvili na ně Češi německy. „Aspoň ten návrat bude pozvolný,“ řekli si dva kolaři, kteří měli v nohou dvě třetiny obvodu zeměkoule. No, a vzápětí je místní řidič zkropil ostřikovači. Zdeněk Zeman, rodák ze Strmilova, a jeho žena Iva Frühaufová, která pochází z Nové Bystřice, projeli během šestnácti měsíců na kolech Evropu a Asii. A na svou velkou „tour“ vzpomínají s láskou...

Včera 36:45

V ledové vodě je lepší se moc nehýbat. Dlouhé plavání vede k většímu podchlazení, popisuje záchranář

Trénovaný člověk má výhodu. Když se ale zkušený námořník, potápěč či otužilec ocitne v ledové vodě neplánovaně, začne se i jeho tělo vlivem stresu chovat jinak. Mnohonásobně více to platí o lidech, kteří na pobyt ve studené vodě zvyklí nejsou. Tušíte, kolik má tonoucí v zimě času na záchranu?

Před dvěma dny 34:29

Za houbu považují i záchodovou štětku. Aplikacím na určování hub v mobilu nevěřte, říká odborník

Mykotoxikologie se nevyučuje na žádné z našich vysokých škol. Jaroslav Klán ji studoval převážně ze zahraničních knih. Z obecné lékařské toxikologie si udělal atestaci, která trvala čtyři roky, a stal se vědeckým pracovníkem a odborníkem na otravy houbami a rostlinami.

Před třemi dny 28:47

Straší ztrátou peněz, zneužívají autority i prodejní portály. Internetových podvodníků je stále více

Internetových podvodů přibývá. „Dříve jsme řešili jeden až dva případy týdně, v současné době máme stejný počet denně, a to napříč celým krajem,“ uvádí českokrumlovský policejní mluvčí Miroslav Šupík.

Před čtyřmi dny 32:32

Petr, nebo Pavel? I kamarádi se někdy spletou, ale mně to nevadí, směje se nově zvolený prezident

Nově zvoleným českým prezidentem je bývalý armádní generál Petr Pavel. Na svět přišel v roce 1961 v Plané u Mariánských Lázní. Nikdy tam ale nežil. Jeho místo narození i dětství totiž silně ovlivňovala vojenská kariéra otce.

Před pěti dny 33:21

Dům za čtyři, pojistka za dva, plnění za jeden

Proč je důležité, aby pojistka našeho domu kopírovala vývoj cen nemovitostí na trhu, vysvětluje právník d-Testu Petr Šmelhaus.

Před týdnem 30:36

Týrání bývá příčina, kámoši a nuda spouštěč

Ruku v ruce se svobodou musí jít zodpovědnost, říká Barbora Wernerová, která pomáhá trestancům s návratem do společnosti. Specializuje se na ty, kteří trpěli závislostmi. Svoboda, kterou hledají, tedy není jen vnější.

Před týdnem 31:53

Všichni z nás pocházíme původně z Afriky, říká Jaromír Beneš

Na poutavý výlet do historie vás vezme Jaromír Beneš, vedoucí Laboratoře archeobotaniky a paleoekologie na Přírodovědecké fakultě Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích.

Před týdnem 24:59

Nejen Blaník. Až bude nejhůř, rytíři prý vyjedou i od Javorníku, říká autor knih o záhadách Šumavy

Tajemství, záhady, poklady hmotné i nehmotné povahy a také atmosféru a energii míst na Šumavě a v Pošumaví mapuje ve svých knihách a článcích historik, spisovatel a kriminalista Jan Kaše. Ačkoli působí v Plzni a do hor se vydává spíš ze západočeské strany, jeho pátrání zasahuje i do lokalit, které patří do kraje Jihočeského.

Před týdnem 29:30

Země vysychá. Dalším špatným zásahům, ale i nadbytečnému strachu má zabránit nová metodika výuky

Pedagogická fakulta Jihočeské univerzity a společnost ENKI, která se v Třeboni zabývá výzkumem v oblasti ochrany životního prostředí, se společně snaží naučit děti správně přemýšlet o vodě. Budou to potřebovat. Právě ony budou čelit všem důsledkům klimatických změn, a tak musejí rozumět tomu, proč se dějí, a jak se jim dá třeba i jednoduše předcházet.