Radioporadna
21. září 2022

Poslechněte si podcast: Prevence Alzheimerovy choroby je jednoduchá: zdravý životní styl, veselá mysl a fyzická aktivita

Světový den Alzheimerovy choroby připadá každoročně na 21. září. Alzheimerova nemoc je neurodegenerativní onemocnění mozku, při kterém ubývají mozkové buňky a dochází k poklesu tzv. kognitivních funkcí - myšlení, paměti, úsudku. Onemocnění bývá nejčastější příčinou demence, která vede postupně k závislosti na každodenní pomoci jiného člověka.

16:03

Radioporadna

Vydává: Český rozhlas

Zajímavá osobnost je hostem rozhlasové radioporadny od pondělí do pátku.

Web

Před dvěma dny 16:22

3D perníčky Denisy Šťastné přinášejí radost i štěstí obdarovaným. Dobré rady od zkušené perníkářky

Denisa Šťastná nejenže umí upéct klasické vánoční perníčky, ale navíc z perníku vytváří krásná umělecká díla. V naší radioporadně dnes hovoří na téma: tvoření z perníku, jak na adventní perníkový věnec, rady a tipy.

Před pěti dny 23:11

Jíme očima! Tak si zmenšete velikost vánočního cukroví. Potěší vás stejně, radí výživová poradkyně

Vysílání z naší rozhlasové kavárny je dnes spojeno s radioporadnou výživové poradkyně Martiny Jandové. Společně vám prozradíme, jak si na Vánoce připravit takzvaný odlehčený jídelníček.

Před šesti dny 21:08

MUDr. Paterová: Pokud by antibiotika přestala účinkovat, znamenalo by to pro medicínu velké omezení

Radioporadna je zaměřena na antibiotika. Proč přestávají být účinná, co jsou to rezistentní bakterie a superinfekce? Ovlivnil užívání antibiotik také covid a lze vůbec vzrůstající odolnost bakterií na antibiotika nějak zastavit? Nebo jsme už na konci antibiotické éry?

Před týdnem 17:48

Už Hippokratés říkal, že jízda na koni je člověku prospěšná, usmívá se odbornice na hipoterapii

Tentokrát hovoříme v naší radioporadně o terapii, při které se setkává kůň a člověk s nějakým zdravotním handicapem nebo specifickou potřebou. Komu správně vedený kůň dokáže pomoci? A musí mít zvíře nějaký speciální výcvik pro hipoterapii a hiporehabilitaci?

Před týdnem 16:06

Jestli jsou samičky tučnější nezjišťujeme, směje se odborník na hmyzí stravu Libor Sloupenský

Hmyz je potravou budoucnosti a částečně už i současnosti. Víte, že se už hmyzí moučka přidává do sušenek, těstovin, proteinových prášků, tyčinek a dalších potravin? Zjistí to nakupující? Chutnají tyto výrobky jinak a jsou kvalitnější? Jak se naučit jíst hmyz bez znechucení a paniky? Poradíme vám.

Před týdnem 19:31

MUDr. Kosina: Musíme se viru úměrným způsobem bránit a naučit se s ním žít tak, aby nás neomezoval

Dnešní radioporadna je věnována očkování proti covidu a chřipce. Očkovat nebo neočkovat? Mohou být podávány obě vakcíny společně? Není už covid definitivně minulostí? Nečeká nás větší vlna chřipek?

Před týdnem 23:07

Co si muži rádi nechávají udělat v estetické medicíně? Posílají je manželky, směje se MUDr. Poláková

Říká se, že podzim a zima jsou ideálním obdobím pro takřka všechny zákroky estetické medicíny, od korektivní dermatologie přes rehabilitaci až po neinvazivní redukci tukové tkáně. Hostem Lady Klokočníkové je MUDr. Zuzana Poláková a tématem rozhovoru je estetická medicína dnes. Mohli jste se zapojit a na cokoliv, co vás zajímá, se také zeptat.

Před týdnem 16:57

Bohužel kromě antibiotik lidé hodně nadužívají také léky volně prodejné, říká zkušená lékárnice

Radioporadna o lécích a vitamínech. Vše o kombinacích vitamínových dopňků s léčivy, posílení imunity a také možných vedlejších účincích. Naším hostem je zkušená lékárnice PharmDr. Zuzana Chrtková.

Před 2 týdny 19:24

Kruh, chvojí, červená barva a svíčky. Symbolika našeho adventního věnce je prastará a pozoruhodná

Advent je začátek liturgického roku, období čtyř neděl před 25. prosincem. Je to doba radostného očekávání příchodu Spasitele, duchovní přípravy na Vánoce, doba rozjímání a dobročinnosti. Dříve byla doba adventní zároveň dobou postu, kdy byly zakázány zábavy, svatby a hodování. Adventní čas začne už o nadcházejícím víkendu.

Před 2 týdny 15:19

Stěrače stírají a klakson troubí! Co vše kontrolovat pro bezpečný silniční provoz v zimním období

BESIP je oddělení Ministerstva dopravy České republiky koordinující činnosti v oblasti bezpečnosti na pozemních komunikacích. Pojďme se dnes věnovat aktuálnímu ročnímu období, což je přelom podzimu a zimy, kdy se nám také dříve stmívá a ráno je déle tma. Bývají i velké mlhy, takže to vše snižuje viditelnost chodců a cyklistů.