6. červen 2022

Poslechněte si podcast: Přesný počet Číňanů v Nigérii není známý

Odhadem jich tam žijí desítky tisíc. Jsou to úředníci, poradci, podnikatelé, technici. Přicházejí sami nebo následují zakázky, které čínské společnosti v Nigérii získávají. Ty se často týkají strategické infrastruktury, na jejíž výstavbu si vláda od Pekingu půjčuje. Podmínky splácení jsou přitom často nejisté a můžou vést k vážným problémům. O pronikání Číny na africké trhy natáčela Kateřina Havlíková.

24:58

Za obzorem

Vydává: Český rozhlas

Konflikty, politika i kultura – pečlivé analýzy z opomíjených koutů světa. Posouváme horizonty zahraničního zpravodajství.

Web

Před pěti dny 26:30

Jugoslávie se v hranicích jednoho státu snažila sjednotit Chorvaty, Srby, Slovince i Bosňáky, západní i východní křesťany a muslimy

Důležitým prostředkem k vytváření společné jugoslávské identity byla populární hudba, která v mnoha lidech ze zemí bývalé Jugoslávie dodnes vyvolává nostalgické pocity. Pořad připravila Magdalena Fajtová.

Před týdnem 25:39

Tři z deseti mrtvých slonů ve střední Africe nesou známky pytláctví

Mohutné kly slonů afrických můžou dorůstat až tří metrů. Velká část zuboviny přitom není vidět, protože je překrytá svalovinou a kůží. Proto sloni útok pytláků nemohou přežít. Jen za listopad 2021 zadržel Interpol a Světová celní unie téměř tunu slonoviny a předmětů z ní vyrobených. V Africe jich přitom zbývá asi 512 tisíc. Zatímco v některých zemích se daří díky ochraně přírody jejich počty stabilizovat, v jiných regionech jsou sloni na pokraji vyhynutí. (repríza)

Před 2 týdny 25:52

Africký Sahel se v posledních desetiletích potýká s opakovanými vojenskými převraty, populační explozí a rostoucím počtem lokálních konfliktů

Vše to souvisí s vysycháním jižního okraje Sahary. V dnešním dílu pořadu se podíváme, jak právě měnící se Sahara utvářela region, který byl jednou z kolébek africké civilizace. A také na pokus zastavit rozšiřování pouště. Pořad připravil Zdeněk Novák.

Před 3 týdny 24:10

Nebezpečná ideologie salafismus se dostává do Bosny a Hercegoviny

Salafismus – konzervativní odnož sunnitského islámu – je oficiální náboženská doktrína Saúdské Arábie. V průběhu posledních několika dekád se ale skrze humanitární pomoc, vzdělávání nebo třeba stavbu mešit dostává i do států, ve kterých lidé po staletí vyznávají umírněnou formu islámu.

10. červenec 2022 25:01

Nejmocnější diplomatická síla Indie i nástroj útlaku. Obojí se rodí na jógové podložce

Když se v roce 2014 chopila vlády v Indii strana BJP, jednou z jejích hlavních priorit se stala podpora jógy. Tento druh cvičení už dlouho patří k nejúspěšnějším vývozním artiklům indické kultury, vláda pod vedením premiéra Naréndry Módího se ale rozhodla udělat z jógy vlajkovou loď indické kulturní diplomacie. Jógu používá také k temnějším cílům: K prosazování vlastní šovinistické politiky na domácí půdě.

10. červenec 2022 26:53

Když se v roce 2014 chopila vlády v Indii strana BJP, jednou z jejích hlavních priorit se stala podpora jógy

Tento druh cvičení už dlouho patří k nejúspěšnějším vývozním artiklům indické kultury, vláda pod vedením premiéra Naréndry Módího se ale rozhodla udělat z jógy vlajkovou loď indické kulturní diplomacie. Jógu ale používá také k temnějším cílům: K prosazování vlastní šovinistické politiky na domácí půdě. Pořad připravil Ondřej Himmer.

4. červenec 2022 24:45

Konflikty, politika i kultura - pečlivé analýzy z opomíjených koutů světa

Posouváme horizonty zahraničního zpravodajství.

3. červenec 2022 25:40

„Nebojte se nás.“ V Jihoafrické republice má pětina dospělých HIV, boj s virem komplikuje i pandemie

Nejmladšímu řečníkovi 13. mezinárodní konference o AIDS bylo 11 let. Jihoafričan Nkosi Johnson se s HIV narodil. Kvůli diagnóze ho později odmítli přijmout i do školy. „Chodíme, mluvíme, máme potřeby jako kdokoliv jiný. Nebojte se nás, jsme všichni stejní,“ řekl na závěr svého vystoupení, ve kterém mluvil o své nemoci, o smrti biologické matky a adoptivní mámě Gail. To se ale psal rok 2000, jen o rok později zemřel. Nkosi je dodnes tváří boje za práva pacientů s HIV/AIDS.

3. červenec 2022 25:35

V Jihoafrické republice žije v současné době asi 7,5 milionu lidí s virem HIV

Zatímco na přelomu tisíciletí se pacienti i neziskové organizace pečující o ně potýkali se šikanou úřadů, dnes se zapojují do největšího programu proti šíření HIV na světě. Pořad Za obzorem připravila Kateřina Havlíková.

26. červen 2022 25:11

Do 20 let zmizí čtyři země. Tichomořské ostrovy naplno pociťují dopady klimatických změn

Jednou z oblastí, na kterou už dnes těžce dopadá klimatická změna, jsou tichomořské ostrovy. Jedná se o malé země, které samy produkují naprosto minimální množství skleníkových plynů, přesto jsou to právě obyvatelé Mikronésie, Melanésie a Polynésie, kteří se musejí přizpůsobovat s nemalými obětmi rychle se měnícím přírodním podmínkám. Co to obnáší a pro které země budou dopady změny klimatu nejspíš brzy fatální?