Zprávy z Vysočiny
26. srpen 2023

Poslechněte si podcast: Přes deset kamionů pomoci pro vojáky i sirotky zamířilo od začátku války na Ukrajinu z Tábora

Před rokem a půl začala ruská agrese proti Ukrajině. Do pomoci rodné zemi se od prvního dne zapojil i Vasyl Yurkiv, stavař, který už čtvrt století žije a podniká v jihočeském Táboře.

02:03

Zprávy z Vysočiny

Vydává: Český rozhlas

Každou hodinu vám přinášíme čerstvé zprávy. Relaci vysíláme vždy v celou hodinu. Zpravodajský maraton ráno doplňujeme krátkým přehledem vždy v půl.

Web

Včera 02:27

Dálnice D1 produkuje v průměru 98 decibelů hluku. Na Vysočině je její nejhlučnější i nejtišší úsek

Vědci z Centra dopravního výzkumu měřili hluk na celé dálnici D1. Teď vydali studii včetně takzvané hlukové mapy.

Včera 02:51

Do Jihlavy dojíždí 22 tisíc lidí, tři čtvrtiny z nich denně

Do Jihlavy denně dojíždí nejvíc lidí z okresních měst na Vysočině. Vyplývá to z dat Českého statistického úřadu, která získal při posledním sčítání obyvatel a která zveřejnil letos v létě. V jednom aspektu krajské město Vysočiny dokonce překonává i Prahu.

Před dvěma dny 01:43

Místo sedaček v prvních řadách lehátka – kino Vesmír v Pelhřimově nabídne divákům větší pohodlí

Lehnout si a v nejhorším případě i usnout, pokud bude promítaný film nudný. Takovou možnost nabídne od října lidem opravené kino Vesmír v Pelhřimově.

Před dvěma dny 02:21

Na ploše u okresního soudu v Jihlavě už řidiči volně nezaparkují

V širším centru Jihlavy řidiči přišli o další volné parkoviště. Na ploše u okresního soudu si přijíždějící spontánně zvykli odstavovat desítky aut denně. Od středy jim v tom brání závora.

Před třemi dny 02:11

V dukovanské jaderné elektrárně nainstalovali první součástku vyrobenou na 3D tiskárně

Víte, jak se shání náhradní díly na čtyřicet let starou jadernou elektrárnu? Těžko. V Dukovanech teď proto nainstalovali první součástku, kterou si nechali vyrobit na 3D tiskárně.

Před čtyřmi dny 02:15

V Bohuslavicích na Jihlavsku pomáhají dětem se spinální svalovou atrofií koně

Unikátní výzkum právě provádí Centrum hiporehabilitace Mirákl v Bohuslavicích na Jihlavsku. Aktuálně tam v poslední fázi studie terapeuti zkoumají vliv hipoterapie na děti s diagnózou spinální svalové atrofie. Některé po terapii s koňmi začaly dokonce i chodit.

Před čtyřmi dny 02:01

Pelhřimov chce zakázat jízdu na elektrokoloběžkách na cyklostezce

Je to místo, kam chodí odpočívat lidi z Pelhřimova. Cyklostezku kolem rybníka Stráž využívají běžci, jezdci na in-line bruslích a jezdí tam také lidé na koloběžkách s elektrickým pohonem. Těm chce teď ale radnice kvůli vyšší bezpečnosti vjezd zakázat.

Před pěti dny 03:37

Investice do dopravy, sportovní infrastruktury nebo škol – plní politici rok po volbách své sliby?

Investice do dopravy, sportovní infrastruktury nebo škol. To byly nejčastější sliby nových radních ve velkých městech na Vysočině po loňských komunálních volbách. Od těch uplynul přesně rok. Jak se daří sliby plnit?

Před pěti dny 03:42

Na změnu zdravotní pojišťovny je čas do konce září. Prozkoumali jsme nabízené benefity

Poslední týden zbývá na letošní změnu zdravotní pojišťovny. Termín pro přechod je do konce září. Při výběru nejvhodnější pojišťovny můžou hrát roli i poskytované výhody.

Před týdnem 02:12

Po téměř devíti měsících oprav se jihlavské Muzeum Vysočiny znovu otevřelo veřejnosti

Jihlavské muzeum po tři čtvrtě roce oprav znovu otevírá své prostory návštěvníkům. Nově nabízí interaktivní prvky, nové expozice i vlastní mraveniště.