Zprávy ze Severu
Před 2 týdny

Poslechněte si podcast: Přes 1200 lidí loni skončilo na teplické záchytce. Téměř ve třetině případů šlo o bezdomovce

Záchytkou v Teplicích loni prošlo 1239 lidí z celého Ústeckého kraje. 30 procent byli lidé bez domova, kterým město začalo nabízet pomoc ve spolupráci s neziskovou organizací Květina.

01:59

Zprávy ze Severu

Vydává: Český rozhlas

Pravidelné zprávy obsahující nejnovější události ze světa, domova a severu Čech.

Web

Včera 01:59

Botanická zahrada v Teplicích upravuje xerický skleník. Pro návštěvníky to znamená omezení prohlídek

V Botanické zahradě Teplice se pustili do úprav v xerickém skleníku s pouštní vegetací. Zahradníci ve svažitých záhonech vyměňují kameny a vyčerpanou zeminu. Návštěvníci se teď do skleníku dostanou jen o víkendech, ve všední dny je kvůli stavebním úpravám zavřeno. Následovat bude jarní prořezávka, kvůli které se v únoru na několik dní zavřou všechny výstavní skleníky.

Včera 02:01

Chomutov chce pronajmout pozemky soukromníkovi na stavbu solární elektrárny. Opozice je proti

Chomutov se chystá pronajmout 20 hektarů pozemku na městské skládce soukromé firmě, která tam vybuduje solární elektrárnu. V budoucnu má zásobovat elektřinou depolymerizační jednotku na zpracování plastových odpadů. Opozici se pronájem pozemku zdá být netransparentní a přirovnává ho k nevýhodnému pronájmu Kamencového jezera z přelomu tisíciletí. To ale vedení města odmítá.

Včera 02:21

Pokud budou lidé z Počapel souhlasit s plánovanou těžbou štěrkopísku, dostanou finanční kompenzaci

Jednorázovou finanční kompenzaci v hodnotě 50 000 korun a milion korun určených jen pro místní část nabídla ve středu 25. ledna těžařská společnost České štěrkopísky lidem z terezínské části Počaply. Návrh zazněl na veřejném jednání.

Včera 02:06

Některé cesty v národním parku České Švýcarsko zůstanou kvůli požáru zavřené i v turistické sezoně

Správa národního parku České Švýcarsko už nastínila, jak bude vypadat turistická sezona v oblasti kolem Hřenska, kterou loni v létě postihl ničivý požár. Kvůli nestabilním skalám a tisícovkám nebezpečných stromů nebude možné otevřít Edmundovu soutěsku ani Gabrielinu stezku, která vede na Pravčickou bránu. Návštěvníci se na ni dostanou cestou od Tří Pramenů a lodičky budu jezdit jen v Divoké soutěsce. Tamní podnikatelé se proto obávají miliardových ztrát.

Před dvěma dny 02:06

V Ústeckém kraji se mají výrazně změnit hranice aktivních zón záplavového území kolem Labe

V Ústeckém kraji se mají výrazně změnit hranice aktivních zón záplavového území kolem řeky Labe. Podle vyhlášky ministerstva životního prostředí je chce v únoru vyhlásit krajský úřad. Nová nařízení podle kritiků zásadně omezí život lidí kolem řeky. V aktivní zóně se například nemůžou stavět nové domy nebo rozšiřovat ty původní.

Před dvěma dny 02:01

Interaktivní památník v Děčíně připomene ty, kteří se v roce 1969 upálili na protest proti okupaci

V Děčíně vyroste před evangelickým kostelem zářící pomník Janu Palachovi. Bude připomínat čin tohoto studenta filozofické fakulty, který se na protest proti po okupaci Československa vojsky Varšavské smlouvy, polil hořlavinou a zapálil. 25. ledna je to přesně 54 let, co upáleného mladíka doprovodily desetitisíce lidí na jeho poslední cestě na hřbitov na pražských Olšanech.

Před dvěma dny 02:19

Lidé v karanténě a izolaci kvůli koronaviru mohou hlasovat ve druhém kole prezidentských voleb

25. ledna od 8 do 17 hodin mohou ve druhém kole prezidentských voleb hlasovat lidé, kteří jsou kvůli koronaviru v karanténě nebo izolaci. V Ústeckém kraji jsou tzv. drive-in volební stanoviště v sedmi okresních městech. Během prvního kola využilo možnost volby z auta v celém regionu 15 lidí.

Před dvěma dny 01:57

Děti v teplické škole čeká pololetní vysvědčení. Pro některé žáky z Ukrajiny to bude první české

Školy uzavírají pololetní klasifikaci, v úterý 31. ledna rozdají vysvědčení. Pro některé ukrajinské školáky to bude vůbec první souhrnné hodnocení v české škole. Kolem 45 dětí válečných uprchlíků chodí třeba do Základní školy Koperníkova v Teplicích.

Před dvěma dny 02:10

Těžaři chtějí u Počapel na Litoměřicku po roce 2024 těžit štěrkopísek

V Počaplech na Litoměřicku se 25. ledna v 17:00 setkají tamní obyvatelé s vedením Terezína a zástupci společnosti České štěrkopísky. Ta chce právě u Počapel začít s těžbou.

Před třemi dny 02:59

Policisté v Ústeckém kraji loni řešili 17 vražd, přibylo i násilných a majetkových trestných činů

V porovnáním s roky 2020 a 2021 měli loni policisté v Ústeckém kraji mnohem více práce. Zvýšil se počet násilných a majetkových trestných činů. Nárůst kriminality policisté přičítají konci pandemie. Statistiky za loňský rok se tak podobají těm z roku 2019.