Přepište dějiny
Sezóna 4Epizoda 2217. červen 2024

Poslechněte si podcast: Dvacet let v Bruselu

Před dvaceti lety ČR vstoupila do EU a v rámci oslav tohoto výročí přímo v Bruselu vystoupil na jaře podcast Přepište dějiny a probral to, jaký vztah k Evropě Češi a Moravané měli a mají. Schválně, kolik lidí v sále znalo
jméno Richard Mikuláš Coudenhove-Kalergi? Bonusovou verzi nyní dáváme k dispozici také veřejně.

Použité zvuky: Vstup ČR do Evropské unie reportáž (EU) TV NOVA 30.4.2004 (YouTube, 17. 5. 2013), ČT 1 - Referendum o vstupu do EU - 14.6.2003 (YouTube, 14. 6. 2020), Václav Havel o vstupu do EU (YouTube, 5. 10. 2020), Evropa sňatek z rozumu (ČT, 2008), Poslední vzkazy Václava Havla - Evropská unie uvnitř sebe (ČT 2012), V souvislostech 04-2013 - Evropske hodnoty HD Noe (YouTube, 5. 4. 2013).

01:44:47

Přepište dějiny

Vydává: Martin Groman a Michal Stehlík

Martin Groman a Michal Stehlík. O dějinách, veřejném prostoru, médiích a mnohém dalším. Bonusy na https://prepiste-dejiny.gazetis.to/
www.herohero.co/prepistedejiny

Web

Sezóna 5Epizoda 12Před třemi dny 55:28

Osvícenství 3. díl - Obrození

Třetí setkání s Danielou Tinkovou na téma osvícenství vnese do děje jména známá ze školních lavic. Dobrovský, Jungmann, Kramerius… Jenže obrození není jen české téma, ale týká se více společenství té doby, které se zmítají mezi jazykem a politikou, mezi básničkami a ústavou…  Jenže není nakonec výsledkem toho všeho frustrace — třeba rakouských Němců vůči těm říšským, Čechů vůči Němcům atd.?

Sezóna 5Epizoda 11Před týdnem 56:14

Osvícenství 2. díl - Společnost

V druhé části našeho hovoru s Danielou Tinkovou o osvícenství se zaměříme na společnost jako takovou. Můžeme vnímat 18. století jako čas informační revoluce? Proč se najednou takový důraz začal klást na vědění a odbornost. A jak s tím souvisí relativizace hodnot? Nedochází u tady vlastně k erozi společenské struktury, zatím pozvolna a nerevolučně?

Sezóna 5Epizoda 11Před 2 týdny 01:00:25

Osvícenství 1. díl - Stát

Vyslyšeli jsme volání některých posluchačů po starších dějinách a vydali jsme se o století hlouběji než obvykle. Ale protože bychom si sami netroufali, přizvali jsme Danielu Tinkovou, která je expertkou na osvícenství. Tři týdny se tak budeme zabývat dobou Marie Terezie a Josefa II. Co všechno z té doby vlastně žijeme i dnes? Kdy začínají moderní dějiny? V první části se podíváme třeba na to, jak se formoval moderní stát a jeho instituce.

Sezóna 5Epizoda 11Před 3 týdny 41:12

Konec války a Moravský Krumlov

Blížící se výročí konce druhé světové války začne rezonovatnejrůznějšími formami připomínání. My se podíváme na nejednoznačné a složité události jara a léta 1945 v Moravském Krumlově. Místo dnes známé hlavně Muchovou epopejí zažilo konec války, v němž se proplétá snad až příliš motivů. V bonusu na Gazetistu, HeroHero a Forendors se pak po delší době zaměříme na několik knih, které nás v poslední době zaujaly. 

Sezóna 5Epizoda 1012. březen 2025 28:23

Jednání o míru

Tak se zase mluví o míru bez jednoznačného vítězství. Velmoci malují hranice nových států, uzavírají příměří i mír bez napadané strany války, vyklízejí pole protivníkovi, když ani po letech bojů něčeho dosáhly… Dvacáté století zažilo leccos a zdá se, že to zažijeme zas. Jaké to mívalo důsledky a jak taková jednání o míru v minulosti dopadla? V bonusu na Gazetistu, HeroHero neboForendors proberem i to, jak USA jednaly o míru v Korei a Vietnamu. 

Sezóna 5Epizoda 95. březen 2025 29:40

Donald Trump a Elon Napoleon

Srovnávání aktérů současného hektického politického dění běží na plné obrátky. Nás tentokrát zaujalo přirovnávání třeba Donalda Trumpa a Elona Muska s Napoleonem. Stačí dobyvačnost a přebujelé ego na takové srovnání? V bonusu na Gazetistu, HeroHero a Forendors se zaměříme třeba i na některá významná výtvarná díla, kterými se Napoleon snažil vylepšit svůj veřejný obraz.

Sezóna 5Epizoda 826. únor 2025 41:13

Černínský palác potřetí - stoly, kde se psaly dějiny

Třetí díl našeho putování Černínským palácem projdeme taktrochu od stolu ke stolu… od stolu, na němž úřadoval protektor Neurath, po ten, na němž zanikla Varšavská smlouva. A chybět nebude ani stůl, za nímž… no to si poslechněte. Provázet nás opět bude Ivan Dubovický. 

Sezóna 5Epizoda 719. únor 2025 47:04

Černínský palác podruhé - byt Jana Masaryka

V druhém díle naší procházky Černínským palácem se ocitneme v prostoru asi nejznámějším. Bytem Jana Masaryka nás provede Ivan Dubovický a zaměříme se  spíše na jiná témata než na tragickou březnovou noc roku 1948. Kromě diplomacie, politiky a rodinných motivů se zaměříme také na jeden zajímavý rádiový přístroj, který Masaryk dostal od své bývalé manželky.

Sezóna 5Epizoda 612. únor 2025 57:07

Černínský palác poprvé - za Edvarda Beneše

V následujících třech dílech podcastu Přepište dějiny se vydáme do Černínského paláce, abychom společně prozkoumali nejen samotnou budovu, ale také dějinyčeskoslovenské zahraniční politiky a diplomacie. A protože u jejího počátku stojí muž, který zahraniční politiku doslova „zalehl“ na několik desetiletí, budeme se v prvním díle procházet ve stopách Edvarda Beneše. Průvodci nám budouIvan Dubovický a Tomáš Klusoň.

Sezóna 5Epizoda 55. únor 2025 34:53

Komunista jako komunista?

Když se dnes o někom řekne, že je komunista, není tak docela jasné, koho si vlastně představit? Gottwalda? Husáka? Dubčeka? Jakeše? Švorcovou? Nebo snad Nezvala?
Nebo třeba někoho z první generace Bolena či Jílka? Nebo rovnou Šmerala? Vztahy uvnitř KSČ byly po celou dobu její existence spletité a nebyl komunista jako komunista. V bonusu na Gazetisto, HeroHero nebo Forendors probereme například tři největší spory uvnitř strany před druhou světovou válkou.