Dopolední host
4. duben 2023

Poslechněte si podcast: Přemysl Otakar II. miloval jižní Čechy. Z jeho luxusního sídla v Myšenci ale moc nezbylo

Pátý český král Přemysl Otakar II. je považován za jednoho z největších panovníků naší země. Také se mu přezdívá „Otec měst“. Ve druhé polovině 13. století totiž založil na 40 královských městských sídel. Při nich vznikala duchovní centra, zakládaly se farnosti, kláštery i špitály. V jižních Čechách jsou nejznámější České Budějovice, Písek a Vodňany.

25:15

Dopolední host

Vydává: Český rozhlas

Zajímavá témata z různých oborů, moderátor a hosté, kteří musí dát odpověď.

Web

Včera 33:18

Šetřit začněte hned po první výplatě, rezervy jsou základ, radí ekonom. Někdy má ale smysl i dluh

I když je stále draho, už jsme se odrazili ode dna a pomaličku šplháme vzhůru. To je parafráze vyjádření makroekonomického analytika Michala Skořepy ke stavu současné české ekonomiky. Jako host Českého rozhlasu České Budějovice mimo jiné vysvětlil, proč nepůjde splatit státní dluh a zároveň nezchudnout nebo že život společnosti na dluh znehodnocuje měnu.

Před dvěma dny 33:41

Působím jako pohodář, ale mám svá pekla v hlavě. Ventiluji je v obrazech, říká Jan Homola

Když zazní jméno Jan Homola, znalcům soudobé muziky se nejspíš vybaví kapela Wohnout. Honza v ní zpívá a hraje na kytaru. Denně ale také několik hodin cvičí na housle a talentů má ještě mnohem víc – píše, fotí, cestuje, sportuje, je zapálený skejťák a profesionální výtvarný umělec.

Před třemi dny 26:01

18 titulů v řadě získaly vodní pólistky ze Strakonic. Zkušenosti si předávají z generace na generaci

Strakonické ženy vládnou českému vodnímu pólu. Do své sbírky přidaly už osmnáctý titul mistryň republiky v řadě, v tomto ohledu nemají v Česku konkurenci. Navíc si vyzkoušely novou disciplínu a v reprezentačních barvách se zúčastnily kvalifikačního turnaje na mistrovství světa v plážovém vodním pólu.

Před čtyřmi dny 31:33

Domácí násilí se často rozjíždí na mateřské. Pak následuje začarovaný kruh týrání a omluv

Odhadem osmdesát procent pachatelů domácího násilí zažilo něco podobného v dětství. Agresi tedy oběti zcela jistě přenášejí do budoucích vztahů, říkají na základě svých zkušeností pracovníci Diecézní charity v Českých Budějovicích. Proto je důležitá včasná pomoc, a to právě i dětem.

Před pěti dny 27:13

Jihočeská záchranka denně přijme asi 640 tísňových volání. Už během hovoru většinou vyjíždí posádka

Potřebujete rychlou zdravotní pomoc? Pak asi zavoláte linku 155. Co se ale v tu chvíli stane? Jak to vypadá v operačním středisku záchranářů? A kam se člověk vůbec dovolá? Na tyto otázky odpovídá Radim Viochna, vedoucí operačního střediska jihočeské záchranky.

Před týdnem 23:33

Ajťák zámeckým pánem. Nový kastelán Kratochvíle přemýšlí, jak zapojit mobily a zaujmout mladé lidi

Inženýr Petr Šmíd je od začátku roku 2023 kastelánem renesančního zámku Kratochvíle u Netolic. Po 37 letech nahradil Vojtěcha Troupa, který odešel do penze. Petr Šmíd poznal Kratochvíli už jako kluk, když tu jeho rodiče hráli ochotnické divadlo. Sám šel později v jejich šlépějích a na vodním zámku se objeví hned ve dvou rolích – herce (mimo jiné ve Světácích) a kastelána. Cesta do této pozice ale vedla přes neziskovou organizaci a vzdělání IT specialisty.

Před týdnem 32:44

Než vznikly karty, hrálo se s bankovkami. Hned se také objevily zákazy, vypráví sběratelé

Sbírají karty, předměty s motivy karet, herní pravidla i informace. Fanoušci Jiří Novotný a Milan Bednář tvoří jihočeskou sekci českého Clubu sběratelů hracích karet. Pořádají výstavy, přednášky a v archivech pátrají po dochovaných zmínkách o hráčství v Čechách. Ta nejstarší se datuje do 14. století.

Před týdnem 26:28

Firmy s více než 25 pracovníky musí mít čtyři procenta zaměstnanců se zdravotním postižením

Lidé se zdravotním postižením mají většinou stejné ambice a životní plány jako lidé bez znevýhodnění. Chtějí být společnosti užiteční, založit rodinu, věnovat se svým zájmům, pracovat. Povinností státu je vytvářet takové podmínky, aby mohly své cíle naplňovat jak osoby, které žijí s postižením od narození, tak ty, kterým se změnil zdravotní stav v průběhu života.

Před týdnem 30:40

Závislost na online činnostech dlouho vypadá neškodně. Negativní důsledky se ale nakonec projeví

Psychiatři léta odmítali hovořit o závislosti na internetu, nedávno se ale shodli na třech nových e-diagnózách: závislost na počítačových hrách, na online sázení a na e-pornu. Závislosti na sociálních sítích a online nakupování prý čekají v pořadí.

Před 2 týdny 24:23

Prkno sbližuje, zjistil Jakub Novotný. Skateboarding pak i vědecky zkoumal, a to v Jordánsku

Jakub Novotný je ilustrátor, tiskař, módní tvůrce a skejťák. Navíc ale i kulturní antropolog. Táborský rodák absolvoval blízkovýchodní studia na filosofické fakultě Západočeské univerzity. Země Blízkého východu pravidelně navštěvuje a podílí se tam na projektech, ve kterých všechny své profese a zájmy snoubí. A co je nejzajímavější, skateboarding vědecky zkoumá.