- Podcasty
- Vinohradská 12
Poslechněte si podcast: Premiér v nesnázích? Podle expertky na politický marketing Babišova podpora ohrožena není
Schůzka koaličních špiček s prezidentem Milošem Zemanem dnes napoví další osud kabinetu. Pro premiéra Andreje Babiše z hnutí ANO přitom znamená napětí ve vládě další nepříjemnost; už v červnu vygradovaly demonstrace proti jeho osobě rekordním protestem na Letné. Uhájí Babiš svou pozici? A s jakými kartami hraje? Ptáme se politoložky a expertky na politický marketing Anny Shavit.
Vinohradská 12
Nestíháte sledovat nové události? Noviny a sociální sítě jsou plné jmen a fotek a vy nevíte proč? Zpravodajský podcast Českého rozhlasu Vinohradská 12 vysvětlí aktuální témata v souvislostech. Najdete také na našem zpravodajském webu iRozhlas.cz, v mobilní aplikaci mujRozhlas a v dalších podcastových aplikacích.
Pohřeb budoucnosti: místo do hrobu na kompost
Pohřeb jako běžná součást života. Anebo také ne. Stále víc Čechů ustupuje od obřadů a své blízké zesnulé nechává jen zpopelnit. Je za tím jen současné zdražování, nebo se z nás vytrácí potřeba dát zemřelému poslední sbohem? A proč u nás stále není rozšířené pohřbívání v přírodě? Zamýšlí se ceremoniářka Blanka Javorová.
Odvrácená tvář turismu
Overturismus, turistický fastfood. Oblíbená města i přírodní oblasti trpí pod náporem turistů a stále častěji se snaží davy omezovat. Jak zlepšit ochranu území? A co by se stalo, kdybychom nezasáhli? Odpovědi hledá geoekolog z Přírodovědecké fakulty Ostravské univerzity Jan Lenart.
O dějinách lidí a o tom, co nás spojuje
My versus takzvané primitivní kmeny. Možná se lišíme míň, než si myslíte. Všechny společnosti světa napříč prostorem i časem mají totiž 73 společných jevů, takzvaných kulturních univerzálií. Jsou bezpodmínečně platné i v dnešní době? A proč je důležité se tím zabývat? Hostem dnešní epizody je etnolog Martin Rychlík z Univerzity Karlovy, autor knihy Dějiny lidí.
Děti, internet a rodičovská trápení
Mobily, tablety, počítače. Používáme je v práci i ve volném čase. Balancujeme mezi offline a online životem. Stále častěji se ale v digitálním světě pohybují i malé děti. Jak je ochránit před nástrahami internetu, online her a sociálních sítí? Přibližuje odbornice na technologie Michaela Slussareff ze Studií nových médií Filozofické fakulty Univerzity Karlovy.
Hmyz vymírá: proč nás to má zajímat?
Hmyz. Pro někoho možná otravný, pro jiné fascinující. I když v nás vzbuzuje rozporuplné reakce, nedá se mu upřít jedna věc - a to, že jeho existence je klíčová pro život na Zemi. Odborníci ale roky upozorňují na to, že pomalu vymírá. Mizí celé druhy. Co za to může? A co s tím můžeme dělat? Jak dlouho by lidstvo přežilo, kdyby hmyz nebyl? Odpovídá entomolog Robert Tropek z Biologického centra Akademie věd a Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy.
Deníky z Lidic: silný příběh rodinné tragédie
Vzácný historický objev. V Lidicích se letos našly dosud neznámé deníky. Patřily Emílii Rohlové, jedné z lidických žen. Adresovala je své pohřešované dceři Božence. Srdceryvnému příběhu jsme se mu rozhodli věnovat celou tuto speciální epizodu, aby se na něj nezapomnělo. Úryvky z deníků čte herečka Lenka Krobotová a komentuje je reportérka Lucie Korcová, která se věnuje české historii.
Svět taje. Co to způsobí?
Tání ledovců. Příčina přírodních katastrof s lidskými oběťmi, zároveň hrozba pro příští generace. Jak rychle svět přichází o ledovce? A proč je vědci jezdí zkoumat do hor v Africe? A ještě jedno téma - led na pólech. V Antarktidě hrozí kolaps obřích ledových ploch. Na opačné straně, v Arktidě, se táním ledu otevírá cesta pro nové námořní trasy. A potenciální konflikt. O tom všem s polární ekoložkou Marií Šabackou z Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích.
Jak roboti operují naše uši
Česko je pátou zemí v Evropě, která při zavádění kochleárních implantátů začala letos využívat robota. Jmenuje se RobOtol. Ten spolu s lékaři pomáhá pacientům znovu slyšet. Jak? Dozvíte se to v této velmi speciální epizodě podcastu Vinohradská 12, ve které se Matěj Skalický s Tomášem Černým vydali na operační sál do pražského Motola. Pozval je docent Jan Bouček z motolské Kliniky ORL a chirurgie hlavy a krku.
O překrucování faktů a obětech manipulací
Žijeme ve světě tekutých hranic. Stírají se v něm rozdíly i mezi takovými odvěkými nepřáteli, jako je pravda a lež. Mluví se o alternativní pravdě a o faktech, která pro jednoho platí, a pro jiného ne. Kde jsme se to naučili? A co s tím? Řeším s Igorem Lukešem, autorem nové sbírky esejů a úvah s názvem Dějiny a doba postfaktická, a hlavně profesorem historie a mezinárodních vztahů na Bostonské univerzitě v USA.
Černá krev Venezuely
Ropa - zlato i záhuba venezuelského lidu. Jeho krev. Teď, v době energetické krize, se o venezuelské ropě znovu začíná mluvit. Proč? Ví zahraniční redaktor Českého rozhlasu Eduard Freisler, autor knihy Venezuela: Rozklad ráje.