Východočeské výlety
27. listopad 2022

Poslechněte si podcast: Předvánoční Slatiňany, Chrudim i Pardubice stojí za návštěvu

Po dvouleté covidové pauze jsme se dočkali adventu bez hygienických restrikcí. Není omezený počet lidí na jednom místě, stánkový prodej, jídlo a pití na veřejnosti, a tak se i předvánoční akce konají ve stejné míře, jako dřív. Navštívit můžete trhy, kavárny, koncerty, zámecké prohlídky nebo půlnoční mše.

23:59

Východočeské výlety

Vydává: Český rozhlas

Navštěvujeme známá i zapomenutá místa východních Čech.

Web

Před čtyřmi dny 24:16

Soustava příluckých oltáříků představuje unikátní ukázku lidového umění

V obci Příluka žije necelých 200 obyvatel. Spousta z nich je velmi aktivní a o své území poctivě pečují. Na takzvaném teplém kopci tak můžete navštívit kvetoucí zahradu, kapli s unikátními ručně vyřezávanými oltáříky nebo žíznivou studánku.

Před týdnem 25:12

Poličkou po stopách první republiky

Spolkový život, sport, zábava a množství honosných i unikátních staveb. První republika byla zlatou érou města Poličky. A památky na ni tam mají na každém kroku.

Před 2 týdny 25:47

Kometa, punty nebo loubek. Znáte lidové kroje našeho kraje?

Východočeské výlety vás zvou na nově otevřenou výstavu na pardubickém zámku, věnovanou lidovým krojům. Představí vám také fenomén litomyšlského kroje nebo oděvní památky Vysokomýtska a Hlinecka.

Před 3 týdny 22:32

Ostřetínský kostel bude díky veřejné sbírce možná zase slyšet

Ostřetín je malá obec nedaleko Holic. Ve znaku má kosatec sibiřský a ve svém katastru nejvyšší místo na Pardubicku, takzvané Věžiště, kde v minulosti stála dřevěná lovecká tvrz. „Původně to byla lovecká tvrz a byla propojená podzemními chodbami na lázně Javůrka, které fungovaly až do roku 1900,“ popisuje starosta Ostřetína Miloš Vlasák.

19. únor 2023 24:41

Za sedmileté války kladrubský hřebčín málem zanikl. Koně museli po svých až do Uher

Název Kladruby je odvozený od slov klády a rubati. Na území Česka totiž bylo hodně stromů, které bylo potřeba zpracovat. Obcí s názvem Kladruby tak existuje celkem dvanáct. Kladruby nad Labem proslavil hlavně národní hřebčín a specifická krajina.

12. únor 2023 27:46

Zkuste golf i naučnou stezku legionářů

Nedaleko Lázní Bohdaneč v blízkosti Opatovického kanálu vyrostlo golfové hřiště. Osmnáct jamek v upravené krajině čeká hráče s golfovými holemi. Kanál je zase celoročně splavný na kánoích v úseku mnoha desítek kilometrů. A kdo nemá zájem o žádný z těchto sportů, může se pěšky vydat mezi Zábranskými rybníky a podél přírodní rezervace nádhernou stezkou až do Dolan.

4. únor 2023 25:01

Vydejte se do Egypta nebo Japonska. Máte na to jednu sezónu

Městské muzeum v Moravské Třebové si v únoru připomíná 100 let od úmrtí svého zakladatele Ludwiga Holzmaistera. Jeho unikátní sbírky mimoevropského umění budou k vidění do října. Muzeum čeká rekonstrukce, zavřené bude dva roky.

29. leden 2023 22:27

Africké muzeum Emila Holuba i dva pomníky T. G. Masaryka vedle sebe, to jsou Holice

Holice jsou městem se zhruba 6500 obyvateli. Stopa tamního nejslavnějšího rodáka Emila Holuba je tam cítit na řadě míst, ale zároveň se mohou chlubit dalšími architektonicky významnými stavbami. Jednou z nich je například Základní umělecká škola Karla Malicha.

22. leden 2023 23:25

Název Červená Voda? Podle legendy potoky v Malých Herolticích zbarvila krev husitských odpůrců

Červená Voda je horská obec na historické hranici Čech a Moravy. Malebná krajina tam láká nejen turisty, ale také vlky. Hned po zavedení železnice se do místní části Šanov prodávaly jízdenky až z Vídně. Lidé tam jezdili do vzdušných lázní. Dnes jsou velkým lákadlem běžkařské tratě.

15. leden 2023 25:02

Po stopách pověstí z Králík: O tajemných světýlkách i duchu zlého hraběte

Zvlněná, zádumčivá krajina z jedné strany Orlických hor a z druhé Králického Sněžníku. Králíky jsou místem jako stvořeným pro příběhy vyprávěné za dlouhých zimních večerů v tamních chalupách.