Dvacet minut Radiožurnálu
26. říjen 2022

Poslechněte si podcast: Předsedy poslaneckého klubu Pirátů Jakuba Michálka se zeptáme na státní rozpočet na příští rok, navržený se schodkem téměř 300 miliard korun

Příjmy do rozpočtu má zvýšit daň z mimořádných zisků. Proč Pirátská strana navrhovala, aby nová daň platila už letos? A proč od svého návrhu ustoupila? Moderuje Tomáš Pancíř.

23:55

Dvacet minut Radiožurnálu

Vydává: Český rozhlas

Autorský rozhovor jeden na jednoho s aktéry klíčových událostí veřejného dění.

Web

Včera 24:12

Monika Pajerová: Posledních 10 let si vedl ÚSTR tragicky. K vyrovnání s minulostí ho ale potřebujeme

Dva ze tří nejvážnějších kandidátů na prezidentský úřad mají potíže s minulostí v totalitním Československu. Proč jsme ani třicet let od sametové revoluce nedokázali spolehlivě zúčtovat s komunistickou minulostí? Pomohl v tom nějak Ústav pro studium totalitních režimů? Vladimír Kroc se ptá nově zvolené radní ÚSTR Moniky MacDonagh-Pajerové.

Včera 23:14

Hilšer: Velké peníze kazí politiku, já nabízím rovnou páteř

Senátor Marek Hilšer jako první už v roce 2019 oznámil, že bude kandidovat na prezidenta. Má slogan Kandidát s jasnou tváří, odmítá takzvanou průzkumokracii a stále věří, že by třeba i díky debatám s ostatními uchazeči mohl ve volbě zvítězit. Odkazuje přitom na výsledky voleb v roce 2018, kdy začínal z nuly a dokázal se dostat na 9 %. Proč je podle něj současná kampaň drsnější než ta minulá?

Před čtyřmi dny 24:02

Předseda Národní sportovní agentury: Sportoviště krachovat nebudou. Situace ale není optimální

Národní sportovní agentura má do konce roku podpořit sportovní kluby částkou 385 milionů korun, podle nového ředitele úřadu Ondřeje Šebka (ODS) je však třeba hledat i jiné cesty pomoci sportu v Česku. Které sporty se stanou prioritizovanými? Co bude klíčem k formulaci kritérií pro jejich výběr? Poslechněte si rozhovor Tomáše Pancíře.

Před čtyřmi dny 23:31

Fischer: Mám šanci překvapit. Vím, kde mají ostatní slabiny

V čem je pro Pavla Fischera současná prezidentská kandidatura jiná než ta před pěti lety? Jak se mu daří získávat finanční i jinou podporu na kampaň? Jak chce dohnat náskok, který mají podle průzkumů jeho soupeři? Koho by vybral do svého prezidentského týmu? Jak by si představoval budoucí podobu Ústavního soudu? A lituje svého výroku, že by nejmenoval homosexuála do funkce ústavního soudce? Poslechněte si rozhovor Jana Pokorného s prezidentským kandidátem Pavlem Fischerem..

Před šesti dny 23:57

Analytik: Energetická chudoba už před inflací trápila na milion Čechů, nejvíce lidi žijící v nájmech

Problémy s placením energií má v Česku tolik lidí, že odborníci zavedli termín energetická chudoba. Proč jsou v tomto směru obzvláště zranitelní lidé v nájemním bydlení? Jaké jsou příčiny energetické chudoby? A jak proti ní bojovat? Hostem Vladimíra Kroce byl Jan Klusáček, analytik a hlavní autor studie Energetická chudoba a její řešení z Platformy pro sociální bydlení.

Před šesti dny 24:36

Bašta: V prvním kole bych mohl oslovit až 60 % voličů

Kandidátem hnutí SPD na příštího českého prezidenta je poslanec, někdejší ministr v Zemanově vládě a také bývalý velvyslanec v Rusku a na Ukrajině Jaroslav Bašta. Jak se staví k současnému konfliktu mezi oběma zeměmi? Co se skrývá za jeho volebním mottem „Ne válce“? A jak se může stranický kandidát proměnit v nadstranického prezidenta? Poslechněte si rozhovor Jana Pokorného, který vznikl v rámci projektu Den s kandidátem.

Před týdnem 23:56

Bek: Předsednictví není generálský úřad. Páky k dohodnutí kompromisů nemáme. Přesto jsme překvapili

Na přelomu roku předá Česká republika předsednictví v Radě Evropské unie Švédsku. V jakém stavu evropské záležitosti nyní jsou? Jak daleko dokázal český tým dotáhnout vyjednávání o energetice, migraci a postojích k ruské okupaci Ukrajiny? Vladimír Kroc se zeptal ministra pro evropské záležitosti Mikuláše Beka (STAN).

Před týdnem 23:51

Primátor Hřib: Sami poroučet celému městu? Vždyť tomu volební výsledek Spolu vůbec neodpovídá!

Ani dva měsíce po volbách nemá Praha svoji Radu pro příští čtyři roky. Kdo brzdí vyjednávání? Co brání ustavení vedení Prahy na půdorysu vládní koalice? A v čem je dobrá Aliance stability Pirátů a hnutí Praha sobě? Vladimír Kroc se ptal dosavadního pražského primátora Zdeňka Hřiba (Piráti).

Před týdnem 24:30

Babiš: Vsadil jsem se, že debatu zvládnu, jinak musím do zorbingové koule

Andrej Babiš, kterého na konci října vyslalo do prezidentského klání hnutí ANO, vedl v pondělí kampaň na Plzeňsku. S moderátorem Janem Pokorným si povídal poté, co navštívil chlumčanskou firmu Rako, prohlédl si zahradnictví nedaleko plzeňské zoo a před sebou měl ještě debatu s občany ohledně výstavby nové velkofabriky na výrobu baterií v Líních u Plzně. Jaký chce být prezident? Jaký by měl vztah s vládou Petra Fialy, kdyby ve volbách uspěl? A čím je pro něj láska?

Před týdnem 23:49

Odbornice: Je potřeba otevřít legální cesty migrace. Zájem Česka o hledání řešení je nutný

Ministři vnitra středoevropských zemí diskutovali migraci do Evropské unie, šlo o mimořádné setkání v souvislosti s aktuální situací na západobalkánské migrační trase. Kudy tato trasa vede? Jaká opatření jsou stěžejní a jakou roli v nich hraje české předsednictví v Radě Evropské unie? Jak účinné jsou policejní kontroly na hranicích se Slovenskem, které probíhají od září letošního roku? Vladimír Kroc se ptal Magdy Faltové, ředitelky Sdružení pro integraci a migraci.