Interview Martina Kováře
25. únor 2020

Poslechněte si podcast: Předseda Národní sportovní agentury Milan Hnilička: V současné době nás trápí nedostatek peněz na trenéry a sportoviště

19:26

Interview Martina Kováře

Vydává: Rádio Z

Rozhovor na aktuální téma. Na rádiu Z.

Web

Před dvěma dny 20:04

Ekonom Marek Loužek: Kapitalismus neslibuje ráj na zemi, ale řád

„Pro levicové aktivisty je kapitalismus synonymum zla. Je spojován se všemi nejhoršími věcmi na světě,“ říká ekonom Vysoké školy ekonomické v Praze a ekonomický publicista Marek Loužek v pořadu Interview Martina Kováře. „Kapitalismus má na světě jen málo přátel, přestože byl úspěšnější než jakýkoli jiný ekonomický systém v dějinách,“ vysvětluje Loužek. Podle něj pak odpůrci využívají toho, že lidé vědí málo o historii. „Trikem antikapitalistů je ten, že porovnávají skutečný systém, v němž žijeme s ideálem dokonalého světa, který vymysleli. Ten ale neexistoval, a ani nikdy nebude, “ říká. Ekonom v rozhovoru popisoval hlavní argumenty odpůrců Kapitalismu.

Před třemi dny 19:58

České sportovní prostředí si nedokázalo u politiků vydobýt respekt, říká odcházející šéf NSA Filip Neusser

„Skutečně odcházím kvůli tomu, že nemám vysokoškolské vzdělání,“ říká odcházející předseda Národní sportovní agentury (NSA) Filip Neusser. Ten byl hostem pořadu Interview Martina Kováře. „Připravovaná novela zákona, která v pátek míří do posledního čtení, skutečně říká, že šéf NSA musí disponovat vysokoškolským titulem,“ vysvětluje. Neusser dodal, že je podle něj mnohem důležitější dobrá angličtina a samozřejmá je i zkušenost se sportem. Rozhodnutí šéfovat agentuře, která rozděluje sportovní dotace, ale nelituje. „Jak vůči agentuře, tak i vůči sobě mám svědomí čisté,“ říká. Filip Neusser šéfoval NSA od května 2021. Od 1. prosince ho ve funkci nahradí šéf Českého veslařského svazu Ondřej Šebek. 

Před čtyřmi dny 20:08

Michal Šalomoun: Dvojí zdanění nevnímám jako problém

„Válečná daň jako taková je legislativně i technicky novela zákona o dani z příjmu právnických osob. Ta není vládní. Šlo to pozměňovacím návrhem tohoto zákona pana ministra Stanjury. Výhrady jsem očekával spíš u poslední novely energetického zákona, kde je ten solidární příspěvek,” říká ministr pro legislativu, nestraník za Piráty Michal Šalomoun, který byl hostem Interview Martina Kováře na Rádiu ZET. Podle Šalomouna panovaly obavy, že by právě novela energetického zákona obsahující solidární příspěvek mohla u Ústavního soudu narazit jako dvojí zdanění. „Já dvojí zdanění nevnímám jako problém. Spíše může nastat problém nadměrného zdanění,” dodává Šalomoun. 

Před pěti dny 20:13

Michael Žantovský: Jediné úspěšné revoluce jsou ty neúplné, Havlova role je neotřesitelná

„Představy z roku 1989 se rozhodně úplně stoprocentně nenaplnily. Je otázka, jestli se naplnit mohly. Na to mám takovou tezi. Jediné úspěšné revoluce jsou ty neúplné. Všechny dokonalé revoluce končí krveprolitím,” myslí si Michael Žantovský, bývalý politik a diplomat a v současnosti ředitel Knihovny Václava Havla. „Události v Rusku, na Ukrajině a kolem nás ukázaly, jaký obrovský význam měla role Václava Havla v těch změnách, které u nás probíhaly, a v geopolitickém začlenění nové České republiky do mezinárodní struktury. Myslím, že to si lidé uvědomují,” dodává host Interview Martina Kováře na Rádiu ZET. 

Před týdnem 19:54

Hranice mezi násilím kriminálního a vojenského charakteru se setřela, myslí si náčelník Vojenské policie Foltýn

„Hybridní válka mimo jiné zneužívá toho, že se setřela hranice mezi násilím kriminálního a vojenského charakteru. Dnes už je jen právní, ale ne faktická. Proto se pro řešení těchto hrozeb v některých případech velmi hodí útvar Vojenské policie, který v sobě kombinuje vojenskou organizovanost a výcvik a policejní schopnosti,” říká host Interview Martina Kováře na Rádiu ZET Otakar Foltýn. „Hybridní válka je z hlediska vojenství termín nesmyslný. Je sexy pro veřejný prostor, protože si do něj každý může promítnout, co chce,” dodává náčelník Vojenské policie. 

Před týdnem 20:14

Milan Kubek: Máme nedostatek lékařů na záchrance a málo pohotovostí

„České zdravotnictví během dvou covidových let ukázalo, že je mnohem lepší, než si většina lidí myslí. V těch nejkrizovějších momentech rozjeté epidemie udržovalo společnost a ekonomiku v chodu. Současná vláda místo poděkování snížila platbu za státního pojištěnce a sebrala tak zdravotnictví 14 miliard korun,” říká prezident České lékařské komory Milan Kubek, který byl hostem Interview Martina Kováře na Rádiu ZET. „Do toho se nám rozpadla síť lékařské pohotovostní služby a máme nedostatek lékařů na zdravotnické záchranné službě.” 

Před týdnem 20:58

Jana Černochová: Válce se v rámci NATO neblížíme ani po dopadu rakety do Polska

„Válka na Ukrajině probíhá, ale tento konflikt by se neměl rozšiřovat do dalších zemí. Myslím, že se válce v rámci NATO nebo Ruska neblížíme ani po dopadu rakety na polské území. Je to také díky tomu, že je Severoatlantická aliance i Evropská unie jednotná, jako dlouho nebyla,” říká ministryně obrany Jana Černochová /ODS/, která byla hostem Interview Martina Kováře na Rádiu ZET. „Ukrajina je suverénní země a má právo být suverénní zemí i v budoucnu, na tom nemůže žádný Vladimir Putin nic změnit.” 

Před týdnem 20:51

Radek Špicar: Kritici přijetí eura léta říkali, že nás koruna uchrání. Teď máme jednu z nejvyšších inflací

„Kritici přijetí společné evropské měny léta říkali, že nás koruna uchrání před hospodářskými krizemi a že nám pomůže během inflačních krizí. Jako důvod udávali, že budeme mít českou centrální banku, která zvýší své úroky a tím srazí inflaci. To je absurdní. Teď máme jednu z nejvyšších inflací i úrokových sazeb v celé Evropské unii a podniky i domácnosti jsou nucené bojovat na dvou frontách. Firmám to zdražuje úvěry, domácnostem hypotéky,” říká viceprezident Svazu průmyslu a dopravy Radek Špicar, který byl hostem Interview Martina Kováře na Rádiu ZET. 

Před 2 týdny 19:56

Igor Chaun: Pořád máme šanci mít silnou, krásnou a prosperující zemi

„Když se řekne listopad 1989, před očima mi naskočí partyzáni besedující ve školách a vyprávějící o tom, jak byli v lesích hrdinní proti Němcům,” říká scenárista, režisér a jeden ze studentských vůdců v listopadu 1989 Igor Chaun. „Doba od revoluce je pro mě vývoj. Nesmírně si přeju, aby ty silné věci, které teď prožíváme, nepřinesly nějaké kóma, ale abychom pochopili, že některé věci nemůžeme dělat jako dřív. Pořád máme obrovskou šanci mít tady ve středu Evropy silnou, krásnou a prosperující zemi,” myslí si host Interview Martina Kováře na Rádiu ZET. 

Před 2 týdny 19:22

Budoucnost energetiky je v jádru a obnovitelných zdrojích, myslí si Dana Drábová

Vypadá to, že buducnost výroby elektrické energie je v jaderné energii. „Nakonec to bude spíš kombinace jaderné energetiky a obnovitelných zdrojů. V Evropě jsou regiony na jihu výborně disponovány pro produkci elektřiny z fotovoltaických panelů nebo z koncentračních solárních elektráren, v severních částech naopak pro velké větrné farmy,” vyjmenovává předsedkyně Státního úřadu pro jadernou bezpečnost Dana Drábová, která byla hostem Interview Martina Kováře na Rádiu ZET.