Zprávy z jižních Čech
Před 3 týdny

Poslechněte si podcast: Přední Výtoň hledá nového provozovatele Vítkova hrádku, stávajícímu vypověděla smlouvu

Obec Přední Výtoň na Českokrumlovsku vypíše soutěž na nového provozovatele Vítkova hrádku. Nejvýše položený hrad v Česku, který se nachází nad přehradou Lipno, spravoval více než 25 let Spolek přátel Vítkova Hrádku. Vedení obce mu teď ale vypovědělo smlouvu kvůli chybějícímu stavebnímu povolení na opravu části vyhlídkové plošiny.

00:43

Zprávy z jižních Čech

Vydává: Český rozhlas

Pravidelné zpravodajské bloky obsahující ty nejnovější události a zajímavosti z jihu Čech.

Web

Včera 02:38

Hornoplánský přívoz Pionýr zahájil svou 51. sezonu

Lipenskou přehradu brázdí od pátku po únorové pauze opět přívoz Pionýr z Horní Plané do Bližší Lhoty a zpět. Hraničář ve Frymburku a Šumava v Dolní Vltavici zahájí sezonu v nadcházejících týdnech.

Před dvěma dny 02:40

Dárců kostní dřeně a prvodárců krve neustále ubývá

Lékaři se proto vydávají mezi veřejnost. Na besedách a přednáškách se je snaží informovat o tom, co obnáší být součástí registru dárců kostní dřeně. A že tak můžou někomu dát šanci na život.

Před dvěma dny 02:01

Jihočeské hvězdárny se připojily k celorepublikovému Dni Hvězdáren a planetárií

Období jarní rovnodennosti nabízí ideální podmínky pro sledování vesmíru. Hvězdárny a planetária po celé republice zvou v tomto období veřejnost k pozorování nebeských těles.

Před třemi dny 02:36

Obec Ločenice sama provozuje dva obchody i hospodu

Obyvatelé některých odlehlých obcí musí za nákupem dojíždět třeba i několik desítek kilometrů. V Ločenicích na Českobudějovicku je to přesně naopak. Obec tam provozuje hospodu a dva obchody, z toho jeden ve své místní části Nesměň. Lidem tak dává práci a pro místní zároveň zajišťuje ty nejdůležitější potřeby.

Před třemi dny 02:58

Památkáři obnovili látkovou výzdobu zlatého eggenberského kočáru na zámku v Českém Krumlově

Zlatý kočár na zámku v Českém Krumlově získal po staletích znovu původní podobu. Památkáři na voze obnovili textilní výzdobu. Vůz nechal pro svou diplomatickou misi u papeže vyrobit v roce 1638 kníže Jan Antonín I. z Eggenbergu. Návštěvníci ho uvidí od 1. dubna na první prohlídkové trase.

Před čtyřmi dny 02:12

Blatenští rybáři čistí rybníky pomocí pásové žací lodě téměř celý rok

Dvacátý druhý březen je Světový den vody. Mnoho lidí v Česku se s ní po několikaletém suchu snaží lépe hospodařit. V krajině například vodu zadržují rybáři, kteří v posledních letech s jejím nedostatkem často bojovali. V Blatné na Strakonicku čistí speciálním strojem stoky, aby po dešti mohly srážky odtéct do rybníků.

Před čtyřmi dny 02:32

Řidiči se už nebudou muset projíždět po hrázi Žárského rybníka, kde je silnice nebezpečně úzká

Desítky let čekání je u konce. Po zdlouhavých přípravách začala stavba obchvatu Žáru u Nových Hradů. Jihočeský kraj ji ve středu symbolicky zahájil poklepáním na základní kámen.

Před pěti dny 02:38

Obyvatelé Krumlova požadují vybudování severního obchvatu, sepsali petici

Obyvatelé čtvrti Špičák v Českém Krumlově si můžou v bytech vyvětrat jen pár hodin v noci. Tamní Chvalšinskou ulicí denně projede přes 16 tisíc aut.

Před pěti dny 02:24

Sbírka obyvatel Jindřichova Hradce se snaží podpořit třeboňský Hospic sv. Kleofáše

Jindřichův Hradec o víc než 40% zkrátil dotaci Hospici sv. Kleofáše z Třeboně. Organizace žádala město o dotaci, zastupitelé ji ale nepřiznali v plné výši.

Před šesti dny 02:44

Lahve trpělivosti, malovaná vejce nebo řehtačky ukazuje nová velikonoční výstava v Jihočeském muzeu

Řehtání neodmyslitelně patří ke svátkům vítání jara. Potvrzuje to i nová velikonoční výstava Jihočeského muzea.