Pro a proti
Před 2 týdny

Poslechněte si podcast: Porevoluční očista soudcovského stavu byla dostatečná, říká soudkyně Brožová. Marvanová nesouhlasí

Předlistopadová profesní minulost soudců by se podle předsedy Ústavního soudu Josefa Baxy neměla znovu prověřovat, oslabilo by to důvěru v právo a instituce. „Pokud někdo kandiduje na funkci, jako je ústavní soudce, logicky mohou padat otázky na celý jeho život. Nerozdělovala bych to na před a po roce 1989,“ říká nezávislá senátorka Hana Kordová Marvanová. „Pokud jde o paušální prověřování soudců, už není co prověřovat,“ míní bývalá předsedkyně Nejvyššího soudu Iva Brožová.

25:13

Pro a proti

Vydává: Český rozhlas

Diskuse se dvěma hosty, kteří hájí opačný názor. Široký záběr témat. Věda, náboženství, kultura či politika. Pro a proti je zdánlivě jednoduchá záležitost.

Web

Dnes 23:12

Měl by se Pavel Simon stát ústavním soudcem?

Některými senátory zpochybňovaný adept na ústavního soudce Pavel Simon Českému rozhlasu řekl, že zatím neslyšel žádný argument, kvůli kterému by se kandidatury měl vzdát. Diskvalifikuje soudce Nejvyššího soudu Simona to, že mu Ústavní soud zrušil několik rozsudků? Nebo se senátoři pouští na tenký led, když zpochybňují Simonovy verdikty? Diskutují senátoři Zdeněk Hraba ze senátorského klubu ODS a TOP 09 a Václav Láska z uskupení Senátor 21. Moderuje Lukáš Matoška.

Včera 24:36

Je Elon Musk pro lidstvo přínosem, nebo nebezpečím?

Přes síť X ovlivňuje názory stovek milionů lidí, je technologický vizionář, schází se se světovými lídry. Přisvojuje si Elon Musk společenskou a politickou moc, která mu nepřísluší? „Ano. Jedna věc je ovládat technologické věci a druhá zacházet se sociální sítí, která je svého druhu nejsilnějším informačním médiem na světě,“ míní amerikanista ze serveru Aktuálně.cz Daniel Anýž. „Ten vliv mu rozhodně přísluší,“ nesouhlasí komentátor Lidových novin Štěpán Hobza.

Před dvěma dny 24:59

Těžba lithia v Česku

Plány vlády na těžbu a zpracování lithia narážejí na odpor obyvatel v okolí Cínovce v Krušných horách, nezlomila je ani návštěva premiéra s ministry. Podaří se vládě získat tamní obyvatele na svoji stranu a pro Česko strategickou surovinu začít zpracovávat? Dělá pro to kabinet Petra Fialy dost? Diskutují starosta Košťan na Teplicku Tomáš Sváda a zástupce vrchního ředitele sekce hospodářství ministerstva průmyslu a obchodu Eduard Muřický.

Před pěti dny 23:36

Režisérka Agnieszka Holland na černé listině polské vlády

Polská vláda přirovnala k nacistické propagandě film Hranice Agnieszky Holland, který zobrazuje příběh tisíců běloruským režimem zneužitých uprchlíků snažících se dostat přes polskou hranici do Evropy. Je kritika, které čelí režisérka, odůvodněná? „Film má jasnou politickou misi,“ tvrdí komentátor serveru Echo24 Ondřej Šmigol. „Není to kritika, ale brutální, vulgární kampaň,“ oponuje reportér serveru Seznam Zprávy Filip Harzer.

Před šesti dny 24:16

Mají se pacienti kvůli novele zákoníku práce, která zdvojnásobuje počty přesčasů lékařů, bát přepracovaných mladých doktorů a snížení kvality zdravotní péče?

Nebo se novelou jen legalizuje běžná praxe v nemocnicích, které mnohdy bez přesčasů lékařů nedokáží zajistit provoz? Debatovat s Lukášem Matoškou budu s předsedou Sekce mladých lékařů České lékařské komory Janem Přádou a předsedou senátního výboru pro zdravotnictví Romanem Krausem z ODS, bývalým ředitelem dvou brněnských fakultních nemocnic u sv. Anny a nemocnice Brno.

Před šesti dny 24:29

Lékaři a přesčasy. Mají se pacienti bát?

Mladí lékaři varují, že pokud se s nimi ministerstva práce a zdravotnictví nedohodnou na novele zákoníku práce, která navyšuje počet dobrovolných přesčasů, nebudou další přesčasy sloužit. „Je to nekoncepční řešení. Z hlediska přetěžování personálu to jen prohloubí situaci,“ říká předseda Sekce mladých lékařů České lékařské komory Jan Přáda. „De facto se nic navíc sloužit nebude. Zůstane stav, který je. Jen se to bude jinak vykazovat,“ nesouhlasí senátor Roman Kraus (ODS).

Před týdnem 24:39

Volební favorit Smer. Mířilo by Slovensko s Ficem stále na Západ?

Smer Roberta Fica zůstává necelé dva týdny před parlamentními volbami favoritem, jak vyplývá z posledních průzkumů. Znamenalo by Ficovo vítězství odklon Slovenska od Západu? „Podobně se strašilo, když Georgia Meloniová měla v Itálii nakročeno k vítězství. Hovořilo se téměř o návratu fašismu,“ tvrdí politolog Lukáš Valeš. „Itálie je úplně jiný příběh. Nebyla součástí sovětské zóny,“ oponuje Petr Havlík (ODS).

Před týdnem 23:53

Sněmovna kolbištěm. Patří emoce do politiky?

Nula, zbytečný ministr, parazit. Taková slova použil ve Sněmovně Andrej Babiš (ANO) na adresu ministra Martina Dvořáka (STAN). Bylo to za hranou? „Ano. Můžeme spolu diskutovat, můžeme nesouhlasit, ale musíme zůstat slušní,“ míní místopředseda Sněmovny Jan Bartošek (KDU-ČSL). Podle kolegy Karla Havlíčka (ANO) každá akce budí reakci. „Pokud pan Dvořák řekl, že Andrej Babiš lže, krade a dělá špinavou práci, dostal na politickém kolbišti, což je Sněmovna, tvrdou odpověď,“ říká.

Před týdnem 24:39

Nastává soumrak herních automatů a kasin?

Obce už nebudou mít takový profit z herních automatů. Vláda v konsolidačním balíčku změnila pravidla pro zdanění hazardu. Nově půjde víc peněz státu a část daní z heren připadne obcím, které na svém území žádné tzv. bedny nemají. Bude to motivovat samosprávy, aby snižovaly gamblerství, nebo přijdou o peníze, které by využily třeba na prevenci závislého chování či odstraňování negativních dopadů heren? Přesune se legální hazardní průmysl do šedé zóny černého hazardu?

Před týdnem 25:22

Česko bez léků. Změní to připravovaná novela?

30 tisíc balení penicilinu dorazilo tento týden do Česka. Jedná se o druhou část z 300 tisíc přislíbených antibiotik. V řadě lékáren ale stále nejsou k dostání. Situaci by měla řešit chystaná novela, která má především zajistit rovnoměrnou distribuci léků. Je krize opravdu zažehnána? „Novela ruší chráněný distribuční kanál,“ kritizuje připravovanou legislativu Marek Hampel. „Zavádí striktní ochranný model pro výrobce, distributora i lékárnu,“ oponuje Jakub Dvořáček.