Naše nej...
21. leden 2022

Poslechněte si podcast: Předchůdce jízdního kola natřásal i kosti. Podle toho dostal jméno

Regionální muzeum ve Vysokém Mýtě má ve svých sbírkách vzácný exemplář. Historické jízdní kolo zvané kostitřas. A co víc, dokonce fotografii jeho výrobce.

04:38

Naše nej...

Vydává: Český rozhlas

Víte, kde v Pardubickém kraji roste NEJmohutnější strom a kde mají NEJvyšší komín? Chcete se projít po NEJdelších hradbách nebo vás zajímá, jak se žije v NEJmenší vesnici kraje?

Web

Před pěti dny 04:38

Klíče na něj už nikdo nepověsí, jde o vzácné umělecké dílo. Kdo ho měl doma?

Malý věšák na klíče pochází z Litomyšle. Je sto let starý a jde o dosud neznámé dílo malíře a grafika Josefa Váchala. Do svých sbírek artefakt získalo Regionální muzeum v Litomyšli.

30. prosinec 2022 04:43

V Hlinsku mají exotické motýly a brouky. Uvidíte ty největší druhy světa

Je to jedna z největších expozic svého druhu v Česku. Muzeum motýlů a brouků v Hlinsku přivítalo první návštěvníky letos na podzim. Jeho zakladatel Oldřiich Černý ale svoji sbírku dával dohromady čtyřicet let.

16. prosinec 2022 04:38

Dům i lípu manželé omotali 6 kilometry kabelů. Nejzářivější dům mají v Libišanech

Dům čp. 28 v Libišanech na Pardubicku ve dne snadno minete. Úderem páté hodiny se ale změní k nepoznání. Rozsvítí ho totiž více než 176 000 LED žárovek.

9. prosinec 2022 05:07

Z Oflendy do Evropy. O vánoční ozdoby z našeho kraje je zájem

Oflenda je místní část obce Mrákotín na Chrudimsku. Na podzim loňského roku tam manželé Šrámkovi otevřeli provoz výroby foukaných a ručně zdobených vánočních ozdob. Zpřístupnili ho také veřejnosti.

25. listopad 2022 05:11

Dědí jméno i řemeslo. Nonnovi jsou hodináři už po sedm generací

Hodinářství a klenotnictví Nonn v Litomyšli má nejdelší rodinnou tradicí ve městě. Jan Nonn živnost založil v roce 1862. Hodinám a šperkům se Nonnovi věnují dodnes.

18. listopad 2022 05:07

Jedinečný nápad i design. Svět má zájem o hasicí přístroje z Hlinska

Není to jen hasicí přístroj. Je to bod záchrany. S touto myšlenkou produkt české společnosti Amplla také vznikal. Multifunkční hasicí přístroj se současně stává výrazným prvkem interiéru.

11. listopad 2022 04:58

Nejstarší klub filatelistů působí v Pardubicích. Mladí mu ale scházejí

Pardubičtí filatelisté se scházejí více než sto let. Ve svých řadách by ale uvítali také mladou generaci. Možná právě té schází nadšení, preciznost a chuť se setkávat nad alby.

4. listopad 2022 05:17

Kdysi tam zrálo pivo, dnes je na zámku bezpečná střelnice. Co zažijete v pardubické zbrojnici?

Víte, co je katzbalger, jak se střílelo z kuše nebo obsluhovalo dělo v době Pernštejnů? O tom všem se dozvíte ve zbrojnici pardubického zámku. Především si tam ale můžete mnoho věcí vyzkoušet. Repliky chladných i palných zbraní jsou do jisté míry funkční, ale nezraní vás.

4. listopad 2022 05:05

Ve Vysokém Mýtě mají Preclíkovou madonu. Dohlíží na děti

Půvabná socha Panny Marie pochází pravděpodobně z 16. století. Je ze dřeva a bez úhony přežila největší požár Vysokého Mýta a kostela v roce 1774.

28. říjen 2022 05:12

Z vany do celého světa. Kde se rodí skleněné vlákno?

V říjnu uplynulo 70 let od doby, kdy bylo v Litomyšli vytaženo první skleněné vlákno. Tradice tehdejšího podniku Vertex stále pokračuje, dnes už je ale závod součástí nadnárodního koncernu.