12. březen 2022

Poslechněte si podcast: Předávání filmových cen Český lev i premiéra filmu podle povídek Zdeňka Svěráka Betlémské světlo

Nové provedení opery Carmen v Národním divadle. Výstava, kde najdete dva tisíce exponátů, které představují minulost českých zemí od osmého století až do první světové války.

26:01

Kultura Plus

Vydává: Český rozhlas

Přehled kulturních událostí týdne. Reportáže z premiér, rozhovory s autory. Ale i reflexe z akcí, o kterých byla v daném týdnu řeč.  

Web

Před pěti dny 26:03

Světově proslulé tužky se mohou stát výstavním exponátem

Uslyšíte o cestě ministra kultury Martina Baxy do Lvova a o další pomoci ukrajinské kultuře. A režisér Jakub Krofta popíše své zpracování Macbetha pro Letní shakespearovské slavnosti. Připravila a moderuje Michaela Vetešková.

Před týdnem 25:48

Oscaroví hosté letošního filmového festivalu v Karlových Varech

Slavná Bílkova vila na Hradčanech je po osmi měsících zase otevřená. Je tam také nová expozice. Slovácké divadlo premiérově uvedlo muzikál Limonádový Joe. Do Brna už z Paříže přicestoval literární dar manželů Kunderových. Připravila Michaela Vetešková.

Před 2 týdny 25:44

Obrazy mistrů v Císařské konírně a představení Švejkův návrat

Obrazy Alfonse Muchy ve Valdštejnské jízdárně a obrazy dalších mistrů z obrazárny Pražského hradu budou k vidění na výstavě v Císařské konírně. V Ostravě uvádí novinku Švejkův návrat.

Před 3 týdny 25:46

Netradiční zpracování Knihy džunglí v režii Matěje Formana nebo Svět knihy

Popíšeme historické památky ze Sýrie, které budou restaurovat čeští odborníci. Představíme ukrajinské studentky, které před válkou utekly do Prahy a napsaly tu divadelní hru. Připravila a moderuje Michaela Vetešková.

4. červen 2022 26:02

Příběh ukrajinského orchestru Kyjevští sólisté, který před ruskou agresí odjel ze země

Nabídne rozhovor o filmové novince Deníky Anne Frankové. A nabídne také názory Zdeňka Svěráka, který začal pro Českou televizi natáčet dokument Po stopách Járy Cimrmana. Události vybrala a moderuje Michaela Vetešková.

28. květen 2022 24:53

Legenda o Golemovi, Tři tygři ve filmu a šance nakladatelů na nulové DPH

Tři tygři ve filmu: Jackpot! zamířili do kin a dozvíte se, jak náročné bylo natáčení. Zeptáme se, jak velká je šance nakladatelů dosáhnout nulové sazby DPH za knihy. A představíme několik snímků z festivalu v Cannes. Moderuje Michaela Vetešková.

21. květen 2022 25:56

Soutěž na novou koncertní síň pro Prahu je u konce

Hosté: ředitel Pražského jara Roman Bělor a dirigent Jakub Hrůša. Zavzpomínáme ale také na herce Josefa Abrháma. Retro muzeum v pražském obchodním domě Kotva. Připravila a moderuje Michaela Vetešková.

14. květen 2022 25:37

Příběh Krále Šumavy. Nový film režiséra Ondříčka se natáčí přímo na šumavských pláních

Ostravské divadlo Jiřího Myrona uvádí nově zpracovaný balet Carmen. Oproti klasickému pojetí se autoři rozhodli nové nastudování přiblížit současnosti. Mezinárodní festival animovaného filmu Anifilm se koná už potřetí v Liberci. České streamovací platformy čím dál více lákají diváky na exkluzivní obsah. Připravila Michaela Vetešková.

7. květen 2022 25:45

Jaká budoucnost čeká Muzeum Kampa po odchodu mecenášky umění Medy Mládkové

Hostem je šéfkurátor Jan Skřivánek. Pozveme vás také do Lobkovického paláce na detailní prohlídku obrazu Senoseč od vlámského malíře Pietera Bruegela, nebo na polský film Nezanechat stopy. Připravila a moderuje Michaela Vetešková.

30. duben 2022 25:59

Ukrajinský režisér Oleh Sencov měl převzít jednu z hlavních cen na filmovém festivalu FEBIOFEST

Pozve vás ale také do divadla Petra Bezruče v Ostravě na první divadelní zpracování knihy Karin Lednické Šikmý kostel anebo na představení Národního divadla v Praze s názvem POE, které je věnováno dílu Edgara Allana Poea. Pořad připravila Michaela Vetešková.