Dnešní Plus
20. říjen 2022

Poslechněte si podcast: Před morem některé jedince chránila specifická genová mutace. Jejich potomci ji v sobě mají dodnes

Černá smrt – epidemie moru v Evropě, Asii a severní Africe – významně zasáhla do lidské evoluce. Morové rány totiž ovlivňují lidské zdraví i po téměř 700 letech. Podle nové studie totiž specifická genová mutace, která předky některých z nás ochránila před morem, souvisí s některými současnými autoimunitními onemocněními.

04:21

Dnešní Plus

Vydává: Český rozhlas

Výběr nejdůležitějších rozhovorů, analýz a specializovaných pořadů z našeho vysílání.

Web

Před pěti dny 04:00

Číňané oslavují začátek nového roku. Vládu energického tygra vystřídal klidný a vyrovnaný zajíc

Začal čínský Nový rok, jeden z největších svátků roku, kvůli kterým se Číňané vydávají na cesty. Miliony lidí se chtějí setkat se svými rodinami. Mnozí z nich poprvé po dvouleté přestávce způsobené plošnými covidovými lockdowny. Letos je ve znamení zajíce, ten je kromě klidu a vyrovnanosti charakteristický svou spolehlivostí a věrností. „Číňané věří, že zajíc se nedere vpřed pomocí ostrých loktů,“ popisuje zahraničně-politický analytik Milan Slezák.

Před týdnem 15:06

Biden dva roky prezidentem. Uspěl v ochraně klimatu, inflaci ale nezvládl, hodnotí politolog Shapiro

Prezident Spojených států Joe Biden má za sebou dva roky v Bílém domě, a dostává se tak do poloviny svého prvního funkčního období. Hodnocení Bidenova prezidentství ze strany amerických občanů je různorodé: na současného prezidenta zaznívá chvála, ale i nenávistné odsudky. Co se mu v úřadu zatím povedlo a s čím se mohl vypořádat lépe? A jaká je jeho reakce na zásadní problémy dneška, jako je válka na Ukrajině nebo klimatická krize?

Před týdnem 06:08

Byl to klidný a organizačně velmi silný člověk, vzpomíná Rakušan na ukrajinského ministra vnitra

Při středeční havárii vrtulníku v Brovarech u Kyjeva zahynulo vrcholné vedení ukrajinského ministerstva vnitra. Při pádu letounu přišel o život ministr vnitra Denys Monastyrskyj, jeho první náměstek Jevhen Jenin a státní tajemník Jurij Lubkovyč. Příčina havárie zatím není jasná. Ukrajinské úřady oznámily, že mrtvých je nejméně 18 a jsou mezi nimi i tři děti. Vrtulník se totiž zřítil u mateřské školky.

Před týdnem 06:52

Rusové systematicky rabují ukrajinská muzea. Ukradli desetitisíce historických artefaktů

Rusko z okupovaných území Ukrajiny ukradlo desítky tisíc historických artefaktů. Píše to americký deník The New York Times s odkazem nejen na přímá svědectví, ale také na tvrzení mezinárodních expertů. Ti tvrdí, že současné plenění ukrajinských muzeí není pácháno několika ziskuchtivými a nedisciplinovanými vojáky, ale je cíleně organizováno.

Před 2 týdny 06:16

O Soledar se dál bojuje. Výsledek operace bude záviset na Vagnerovcích, míní komentátor Dvořák

Šéf ruské Vagnerovy skupiny Jevgenij Prigožin v úterý večer podle ruské agentury TASS prohlásil, že jeho bojovníci získali kontrolu nad celým územím Soledaru. Zároveň ale řekl, že v centru města ještě bojuje obklíčená skupina ukrajinských vojáků. Podle americké neziskové organizace Institut pro studium války tak přiznal, že ruské síly ještě nepřemohly ukrajinský odpor.

Před 2 týdny 08:48

Zákaz zveřejňování průzkumů je správný. Mají totiž na voliče jistý vliv, myslí si komentátor Nováček

Až do sobotních 14 hodin platí moratorium pro zveřejňování výsledků průzkumů veřejného mínění v souvislosti s prezidentskými volbami. Zatímco dosud jsme v médiích sledovali nepřeberné množství předvolebních modelů, projekcí, anket nebo výsledků, nyní až do uzavření hlasovacích místností se ve veřejném prostoru nesmí nic z toho zmínit.

Před 2 týdny 09:49

Pavel Rychetský: Přivítal bych, kdyby nás noví politici dokázali zbavit strachu a osamění

„Kampaň, kterou vedou kandidáti na prezidenta, příliš nesleduji, ale nepochybné je, a to si všichni, kteří se živí politikou, dávno osvojili, že nejmocnější nástroj je strach. Přivítal bych, kdyby se naopak objevili politici, kteří by dokázali lidi zbavit toho strachu, osamění. A kteří by naopak byli schopni předložit svým občanům pozitivní budoucnost. Tu, naději, která je byť třeba naděje do jisté míry chimérická,“ říká předseda Ústavního soudu Pavel Rychetský.

Před 2 týdny 06:07

Hartman: Rozsudek v kauze Čapí hnízdo ukázal, že soudy rozhodují nezávisle na tlaku veřejnosti

Městský soud v Praze v kauze dotací na farmu Čapí hnízdo zprostil obžaloby poslance Andreje Babiše z hnutí ANO i jeho bývalou poradkyni Janu Nagyovou. Podle komentátora Českého rozhlasu Petra Hartmana rozsudek ukázal, že naše soudy nesoudí podle toho, jak velký tlak veřejnosti je na ně vyvíjený, ale na základě nezávislosti a posouzení důkazů. To ukazuje, že žijeme v právním státě.

Před 3 týdny 04:44

Celulitida u žen snižuje riziko mrtvice i demence, naznačuje studie

Když do internetového vyhledávače zadáte pojem celulitida, drtivá většina doporučených odkazů pravděpodobně bude radit, jak se celulitidy zbavit. Oproti zaběhnutým představám se ale teď ukazuje, že celulitida může být pro lidské zdraví v něčem i prospěšná. Aspoň to naznačuje studie vědců z Augustské univerzity.

Před 3 týdny 06:54

Transparency International: Nejtransparentnější kampaň má Nerudová. Na jedničku nedosáhl nikdo

Nevládní protikorupční organizace Transparency International zhodnotila transparentnost předvolebních kampaní prezidentských kandidátů. Jde o třetí takové hodnocení od zavedení přímé volby prezidenta. V žebříčku hrálo roli několik kritérií. Z hodnocení nejlépe vyšla Danuše Nerudová. Následovali Marek Hilšer a Petr Pavel. Za nimi se umístil Andrej Babiš z hnutí ANO. Nejhorší známku získal Tomáš Zima. Sběr dat skončil 2. ledna.