Zaostřeno
30. leden 2022

Poslechněte si podcast: Před 50 lety proběhl nejbrutálnější moment rozporuplné britsko-irské historie Krvavá neděle

Bloody Sunday 1972 byla událost, která jako by ani nepatřila do tehdejší západní Evropy. 30. ledna 1972 spustili vojáci 1. praporu britského výsadkového pluku palbu do neozbrojených civilistů, kteří se účastnili protestního pochodu. Ten v severoirském městě Londonderry pořádala Severoirská asociace pro občanská práva. Kulky zasáhly 27 lidí.

25:22

Zaostřeno

Vydává: Český rozhlas

Reportérský pořad, který jde do hloubky problému. Zaostří na vše podstatné, co se děje kolem nás, v Evropě i ve světě.

Web

Před dvěma dny 25:54

Manažeři, administrativní pracovníci, účetní, personalisté, správci veřejných zakázek i budov ale taky pedagogové a metodici - všechny tyhle role bychom mohli přisoudit mnoha ředitelům českých základních škol

V budoucnu by se jim mohlo ulevit. Zajistit by to měl takzvaný Střední článek podpory ve vzdělávání. Půjde o týmy odborníků v jednotlivých regionech, kteří ředitelům pomůžou se vším od administrativy až po právní poradenství. Jak funguje pilotní program, zjišťovala Eliška Halaštová.

Před týdnem 27:43

Toxikolog: Kratom je návyková látka v šedé zóně. Nejhorší je, že s ní experimentují hlavně mladí

„Kratom je přírodní látka, která pochází z rostliny původně se nacházející v Asii,“ popisuje adiktolog Tomáš Jandáč. „Jsou to v podstatě semleté listy. Kulturně je užívaná velmi dlouhou dobu v tamějších oblastech a její účinky jsou dvojí. V menších dávkách působí stimulačně, takže nabudí organismus, máte větší energii a třeba i větší chuť do práce,“ popisuje.

Před 2 týdny 24:55

Českou krajinu brázdí desetitisíce amatérských hledačů pokladů s detektory kovů

Pro někoho je to zdravý a poučný koníček mnohé ale pohání touha po nelegálním zisku. Jak funguje spolupráce mezi amatérskými detektoráři a profesionálními archeology, jak lze amatéry pozitivně motivovat ke spolupráci, nakolik se to daří a jaké škody vznikají, pokud se to nedaří, o tom natáčel Vít Pohanka.

Před 3 týdny 24:36

Herní průmysl v Česku roste. „Neustále hledá lidi, otevřené jsou všechny pozice,“ zní z asociace

Český herní průmysl v posledních letech roste a potřebuje další pracovní síly. Na pražské FAMU se proto před půl rokem otevřel magisterský obor Herní design, vede ho Andrej Sýkora: „Je to prostor pro experimentování, pro zkoušení inovativního designu a pro možnost selhat. To je hrozně důležité. Herní design znamená mechaniky, koncept hry, jak by to mělo fungovat. Jak to vypadá, když jde hráč doleva, doprava, jak vypadají jednotlivé levely.“

14. srpen 2022 26:30

Proč máme nedostatek kvalifikovaných pedagogů?

Platy pedagogů rostou, prestiž učitelského povolání se zvyšuje. Přesto mají školy stále problém sehnat kvalifikované zaměstnance. Nedostatek pedagogů se přitom prolíná celou vzdělávací soustavou od mateřských až po střední školy. Proč je tak náročné sehnat kvalifikované učitele a jak je na škole udržet? Téma pro Zaostřeno Terezy Čapkové.

24. červenec 2022 26:08

Lidé, zvířata a stroje krajině prospěšní i škodící

Národní park Podyjí a jeho okolí patří k druhově nejbohatším chráněným územím v Česku. Na ploše o rozloze zhruba 100 kilometrů čtverečních roste třetina všech druhů cévnatých rostlin, které se v celé naší zemi vyskytují.

20. červenec 2022 24:58

Musel být jasnozřivý. Gregor Johann Mendel by si zasloužil Nobelovu cenu, tvrdí biolog Marek Vácha

Gregor Johann Mendel (20. července 1822– 6. ledna 1884) je znám především jako kněz, učitel, přírodovědec, matematik a hlavně zakladatel genetiky. Byl ale také zapálený bankéř, včelař, ovocnář a meteorolog. Letos uplynulo od jeho narození 200 let. Oslavy začaly už v listopadu 2021 uložením Mendelových ostatků do hrobky augustiniánů, řádu, k němuž patřil a jehož byl opatem.

10. červenec 2022 26:01

Srbové do Unie nechtějí. Podle běžných lidí by to bylo spolčování s dalšími zkorumpovanými zeměmi

Vláda o tom sice oficiálně vyjednává, ale podpora ze strany obyvatel stále klesá. Co Srbsku brání stát se součástí Unie, proč se mění postoj samotných Srbů a proč by naopak měla chtít sedmadvacítka, aby bylo Srbsko na její straně, je tématem pořadu Víta Pohanky.

3. červenec 2022 25:39

Velká Británie si posvítí na nelegální migraci, slibuje premiér Johnson

Jak se Británie staví k migraci? Tamní úřady sice většinu azylových žádostí, které se k nim dostanou, prohlásí za oprávněné, a azyl nakonec udělí – premiér Boris Johnson se ale letos rozhodl, že si na nelegální příchody do země posvítí.

26. červen 2022 26:44

Počet dronů roste velkou rychlostí. Pamatujte i na ochranu přírody, nabádá přírodovědec

„V tuto chvíli registrujeme více než 38 tisíc provozovatelů a víc než 41 tisíc pilotů,“ vypočítává Vítězslav Hezký z Úřadu pro civilní letectví počty bezpilotních letadel v našem vzdušeném prostoru. Alex Novotný na tomto překotně se rozvíjejícím odvětví dokonce založil své podnikání, nicméně chválí si legislativu, která u nás platí od roku 2021 – i když počítá s tím, že se bude dál upravovat.