Sousedé
NejnovějšíPřed čtyřmi dny

Poslechněte si podcast: Pražský knižní veletrh a Jan Faktor. V Brně připomínají archeologa Antona Rzehaka

Právě před týdnem, 19. května, zahájil v Selbu bavorský premiér Markus Söder Týdny bavorsko-českého přátelství 2023, které potrvají až 6. srpna letošního roku a jejich součástí bude celá řada kulturních a společenských akcí.

15:00

Sousedé

Vydává: Český rozhlas

Česko-německý magazín pro německou menšinu v Čechách.

Web

Před týdnem 15:00

Historická debata o životní úrovni. Medailonek Karla Zörkendörfera

70. výročí měnové reformy se připomeneme 1. června. Tehdy komunistický režim, aby zachránil hospodářství před krachem, pod záminkou ukončení přídělového systému a zrušení černého trhu, znehodnotil úspory obyvatel a navázal československou korunu na sovětský rubl. Následovaly bouřlivé lidové protesty.

Před 2 týdny 13:02

Permakulturní hospodářství drážďanských zemědělců u Litoměřic. Medailonek Karla Düsterberga

Dva zemědělci z Drážďan založili u Litoměřic permakulturní hospodářství. Rozhovor se se Sibillou Vege z Lotyšska. Zakladatel mezinárodní potravinářské firmy Apetito Karl Düsterberg se narodil v Kravařích.

Před 3 týdny 14:35

Pozvánka do Salzburku. Výročí autora detektivek Louise Weinerta-Wiltona

První květnové Sousedy začínáme pozvánkou do Salzburku. Toto rakouské město ležící v podhůří Alp představilo nedávno Rakouské kulturní fórum v Praze.

28. duben 2023 15:05

Klement Gottwald v NDR. Alois Bräutigam ze Sokolovska, komunistický činovník v Erfurtu

Poslední dubnové Sousedy zahajujeme rubrikou Archivní návraty, ve kterém vždy jednou za měsíc vybíráme německojazyčné nahrávky z rozhlasového archivu. Tentokrát to je nahrávka z roku 1952.

21. duben 2023 15:00

Brněnský Kulturverband chystá konferenci o moravském Kafkovi

Opět jsme navštívili jedno ze sdružení německé menšiny v České republice. Tentokrát Kulturverband v Brně, kde jsme k mikrofonu pozvali předsedkyni jeho výboru Eleanor Jeřábkovou.

14. duben 2023 15:00

Na návštěvě v muzeu těžby v Altenbergu. Diplomat Josef Holik, rodák z Děčína

Rekreační region Altenberg, čtyři kilometry od hraničního přechodu Cínovec/Zinnwald, nabízí širokou škálu volnočasových aktivit zejména pro sportovně založené návštěvníky – v létě turistika, cykloturistika, plavání, v zimě lyžování všeho druhu.

7. duben 2023 14:49

Josef Pilz: vzpomínky na Karlovarsko. V Jablonci otevřeli výstavu o malíři Richardu Fleissnerovi

Hostem Sousedů je pan Josef Pilz, který se narodil 19. března 1933 v obci Pila u Karlových Varů. Jubilanta jsme navštívili v jeho současném německém domově, abychom ho poprosili o vzpomínky na konec války a nucené vysídlení z Čech, i na to, kdy se poprvé po odsunu podíval do staré vlasti a jaké má s Čechy vztahy nyní.

31. březen 2023 15:02

Nová knížka o Rudolfu Welsovi. V saském Lichtensteinu. Výročí spisovatele a diplomata Weiskopfa

Michael Rund měl před dvěma týdny v Karlových Varech autogramiádu své poslední knížky s názvem Po stopách Rudolfa Welse. Jde o druhé, o nové informace rozšířené vydání.

24. březen 2023 15:00

Co pro turisty chystají v Bavorsku a Sasku. Medailonek Friedricha Hartmanna

O uplynulém víkendu se na pražském výstavišti konal tradiční turistický veletrh Holiday World, kde se krom domácích představují také zahraniční regiony.