Před 2 týdny

Poslechněte si podcast: Uzavření pražského asistenčního centra je nesystémové a nekolegiální, soudí hejtman Červíček

Pražský magistrát kvůli přetížení kapacit města dočasně uzavřel krajské asistenční centrum pomoci minimálně do chvíle, než se s vládou podaří vyjednat lepší systém přerozdělování uprchlíků. „Je to signál toho, že ustupujeme od systémového řešení a připouštíme výjimky. Tak to při zvládání mimořádné situace, jako je uprchlická krize, být nemá,“ myslí si hejtman Královéhradeckého kraje Martin Červíček.

22:18

Téma dne

Vydává: Český rozhlas

Téma dne je půlhodinové ranní vysílaní věnované tomu nejvíce aktuálnímu dění v politice, byznysu i společnosti. S odborníky, aktéry i komentátory mluvíme o problémech dne,  ať už to jsou témata z domácí politiky, zahraničí, ale i byznysu nebo ekologie. 

Web

Dnes 23:57

Severoatlantická aliance oficiálně přizvala do svých řad Finsko a Švédsko, několikanásobně posílí obranu svého východního křídla a slíbila pomáhat Ukrajině tak dlouho, jak bude potřeba

To jsou hlavní výsledky dnes končícího summitu v Madridu, na kterém NATO přijalo nový strategický dokument, určující jeho směřování v příštích letech. Jak bude NATO po tomto summitu připraveno na svět, který změnila ruská invaze na Ukrajinu? Co změny obsažené v nově přijaté alianční strategii znamenají pro Česko?

Včera 22:25

Covid se zásadně změnil a vytvořil vlnu i uprostřed léta. Je to velmi neobvyklé, míní biochemik

Počet lidí s pozitivním testem na covid-19 opět roste. Za pondělí, ale i za úterý bylo pozitivních víc než tisícovka testů. Můžou za to nakažlivější subvarianty omikronu BA.4 a BA.5, které ve vzorcích tvoří až 75 procent. „Rouška není hanba a tak stále platí doporučení k jejich nošení,“ připomíná náměstek ministra zdravotnictví Josef Pavlovic (Piráti). „Pokud se necítíte dobře, tak byste neměli chodit do zaměstnání a zůstat doma,“ dodává.

Před dvěma dny 21:32

Ekonomka: V Africe převažuje ruské vidění světa. Země G7 tam potřebují znovu získat dobrou pověst

K řešení situace na Ukrajině jsou v tuto chvíli klíčové dodávky zbraní, tvrdí ekonomka Jana Matesová. „Opravdu už nejde jen o Ukrajinu nebo to, že bývalé země sovětského bloku mohou být napadeny. Jedná se o úplnou změnu geopolitické situace.“

Před třemi dny 21:54

Velvyslanec Landovský: Další konflikty a stabilita světa se budou odvíjet od výsledku této války

„Rusové se snaží dobývat další území a začínají se dívat směrem ke Kyjevu. Je vidět, že jejich ambice jsou možná větší než jen Doněcká a Luhanská oblast,“ komentuje český velvyslanec při NATO Jakub Landovský nedělní útoky na ukrajinskou metropoli. Rakety zasáhly i obytné budovy – v den, kdy začal summit nejvyspělejších ekonomik G7 a krátce před zahájením summitu Severoatlantické aliance.

Před šesti dny 21:28

Česko může pomocí předsednictví posunout pohled Unie na Rusko, myslí si bruselský zpravodaj

Poválečná obnova Ukrajiny by mohla být jednou z hlavních náplní českého předsednictví v Radě EU. Česko se řízení schůzek unijních zemí ujme už za týden a řešení následků války si stanovilo jako svou hlavní prioritu. „Česko začátkem října na Pražském hradě uspořádá neformální summit lídrů všech členských zemí EU a vláda by na něj chtěla pozvat také ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského,“ nastiňuje bruselský zpravodaj Českého rozhlasu Viktor Daněk.

Před týdnem 21:35

Vláda chystá úsporný tarif na energie. Mohl by lidi motivovat k šetření, myslí si energetický expert

Válečným balíčkem označil ministr průmyslu a obchodu Josef Síkela (STAN) chystanou pomoc domácnostem a firmám s vysokými cenami plynu a elektřiny. Fungovat má od října do konce příštího roku a vláda na něj vyčlení 66 miliard korun. „Mně ten tarif přijde jako logická věc, protože jednak poskytne určitou slevu domácnostem a jednak je bude motivovat, aby se každý zamyslel nad úsporami, které může udělat,“ hodnotí zacílení energetický expert Michal Šnobr.

Před týdnem 23:54

Nejsme hnutí jednoho muže. Funguje u nás pluralita názorů, míní hejtmanka Pecková

Kromě představitelů stran vládní koalice jednala kvůli korupční kauze Dozimetr také Rada Středočeského kraje. Odvolala šéfa krajských silničářů Jana Lichtnegera, a to kvůli informacím, které ho s ním spojují. „Zjistili jsme, že zhruba před 14 dny pan ředitel prodal jednu ze svých firem jednomu z obviněných, dokonce i z těch, kteří jsou nyní ve vazbě, což pro nás byla indicie vedoucí k tomu, že ztratil naši důvěru,“ popisuje hejtmanka Středočeského kraje Petra Pecková (STAN).

Před týdnem 23:03

V čele resortu školství by měl stát insider, který se v tomto prostředí vyzná, soudí senátor Růžička

Ministr školství Petr Gazdík (STAN) 30. června končí ve své funkci. Rozhodl se tak poté, co média informovala o jeho stycích s podnikatelem a lobbistou Michalem Redlem, který patří mezi obviněné v kauze pražského dopravního podniku. Kdo by ho měl ve vedení nahradit a jaké jsou současné výzvy pro tuzemský vzdělávací systém?

Před týdnem 20:52

Macron je v kleštích krajní pravice a sjednocené levice. Le Penová zažívá historický úspěch

Koalice prezidenta Emmanuela Macrona zvítězila ve druhém kole parlamentních voleb. Absolutní většinu ale neobhájila. „Ve Francii se skutečně mluví o tom, že by parlament mohl být zablokovaný, že krajní pravice a sjednocená levice drží Macrona v kleštích a že by prezident mohl rozpustit Národní shromáždění a vyhlásit nové volby,“ popisuje povolební situaci zpravodaj Českého rozhlasu v Paříži Martin Balucha.