Ranní host
24. červen 2021

Poslechněte si podcast: Pratasevič je rukojmí. Dělá vše pro to, aby přežil. Jeho vyjádření ve státní televizi nemůžeme věřit, říká Běloruska Kriscýna Šyjanok

Podle tlumočnice a překladatelky z běloruštiny Kryscíny Šyjanok není situace v Bělorusku pozitivní. „Zatím nejsou žádné vyhlídky do budoucna. Vkládáme ale velké naděje na sankce, které budou uvaleny na další osoby a podniky,“ říká Běloruska, která byla ranním hostem Rádia Z. Na hospodářských sankcích vůči běloruskému režimu se v pondělí dohodli ministři zahraničí zemí Evropské unie. Mířit budou na několik konkrétních odvětví běloruské ekonomiky a měly by tak citelně zasáhnout autoritářského vůdce Alexandra Lukašenka. Na sankčním seznamu jsou také osoby, které se podílely na vynášení rozsudků ve vykonstruovaných soudních řízeních. „Myslím, že to bude mít jistý vliv. Už vlastně má, protože se o tom mluví ve státní televizi a médiích. Kdyby se stát těchto sankcí nebál, tak by to až tak neřešil,“ říká Šyjanok. Lidé zaměstnaní ve státní sféře jsou podle ní mnohdy nuceni k tomu, aby podepisovali prohlášení, ve kterých se proti sankcím vymezují. Mluví se také o trestní odpovědnosti za vyzývání k sankcím. To je důkazem toho, že se stát sankcí bojí, myslí si Šyjanok. Moderátor Nikola Bojčev se ptal také na Ramana Prataseviče. Tento opoziční novinář byl zadržen poté, co běloruské úřady přinutily k přistání letadlo, ve kterém se nacházel. „Tento teroristický útok na úrovni běloruského státního aparátu znovu připoutal pozornost k situaci v Bělorusku a běloruské občanské společnosti,“ vysvětluje Šyjanok. Zdůraznila ale, že to, že média v poslední době o dění v Bělorusku informovala méně, neznamená, že se tam nic neudálo. Represe ze strany státu naopak v poslední době sílí. „Tento útok nelze posuzovat samostatně. Je to součást celé řady událostí, které se v Bělorusku odehrávají na denní bázi,“ dodává Běloruska.

16:11

Ranní host

Vydává: Rádio Z

Rozhovory se zajímavými lidmi na aktuální téma na Rádiu Z.

Web

Včera 17:56

Zápasník Procházka se ve videoklipu režíroval dobře, říká frontman Eddie Stoilow

Kapela Eddie Stoilow bude mít 5.12. premiéru písně a videoklipu. Jedná se o první novinku v nové sestavě. „Ještě jsme toho spolu tolik nezažili, ale vypadá to na klidnou budoucnost. Od covidu máme snad milion nových věcí. O to hůř se z toho ale vybírá,” popisuje frontman kapely Jan Žampa. V klipu bude hrát zápasník UFC Jiří Procházka. „Jirka je můj dobrý kamarád. Ten song je takový motivační, on se do toho perfektně hodí. Režíroval se jednoduše, měl největší disciplínu,” dodává ranní host Rádia ZET. 

Před čtyřmi dny 16:42

Dominika na cestě: Dřív mě hrozně stresovalo, co budu jíst a kde budu spát. Teď už to neřeším

Na první cestu se Dominika Gawliczková vydala v 19 letech. Bylo to do Španělska. „Vyrazila jsem, ale vůbec jsem nevěděla, jak se to dělá nebo co to obnáší. Tehdy jsem zápasila i s tím, jak postavit stan. Před cestou jsem si to trénovala v obýváku. Počáteční problémy byly roztomilé. Co budu jíst, kde budu spát. Dřív mě to hrozně stresovalo, teď už to neřeším. Většinou nevím, kde budu spát a co budu jíst,” směje se cestovatelka a motorkářka Gawliczková známá jako Dominika na cestě. Ačkoliv studovala strojní inženýrství, živí ji cestování. „Pořádám přednášky z cest a píšu o tom knihy. Když se vrátím z výpravy, jezdím po celé republice a někdy i po Slovensku. Ráda o tom vyprávím,” dodává ranní host Rádia ZET. 

Před pěti dny 15:22

Jestli budou teploty podprůměrné nebo nadprůměrné, jde určit na 30 dní dopředu, říká Bohuslav Zeman z Meteocentra

„V oblasti obchodu a služeb je počasí druhý nejvýznamnější faktor ovlivňující chování zákazníků hned po celkovém stavu ekonomiky. Počasí ovlivňuje třeba naši náladu a zprostředkovaně i nákupní chování a ochotu utrácet,” tvrdí ranní host Rádia Z Bohuslav Zeman. „Dodáváme modely firmám v různých oborech a předpovídáme poptávku nebo výrobu. Přímá aplikace je v energetice, třeba u obnovitelných zdrojů. Jsme schopni predikovat, kolik konkrétní solární nebo větrná elektrárna vyrobí,” představuje Bohuslav Zeman práci Meteocentra. 

Před šesti dny 16:15

Děláme užitečnou, rychlou a špičkovou vědu, říká vědecká ředitelka Národního institutu SYRI

„Impulsem k založení Národního institutu pro výzkum socioekonomických dopadů nemocí a systémových rizik byla pandemie covidu. Během té se ukázalo, že ve společenském diskurzu chybí hlas sociálních vědců,” tvrdí vědecká ředitelka institutu Klára Šeďová. „Za covidu bylo třeba dělat v krátkém čase politická rozhodnutí, která mají velké dopady na lidské životy. K takovému rozhodování nestačí jen expertiza lékařů a vědců z oblasti přírodních věd,” vysvětluje ranní host Rádia ZET Šeďová. 

Před týdnem 16:54

Lenny: Můj čtvrteční koncert bude plný překvapení

Ve čtvrtek 24. listopadu se uskuteční zatím největší koncert její dosavadní kariéry v O2 Universum. Přípravě na něj teď zpěvačka a písničkářka Lenny věnuje všechen čas, několik týdnů neviděla ani svoje přátele. „Zakládám si na wow momentech, kdy je publikum překvapené. Strašně mi to imponuje. Nemám ráda, když se na koncert nahlásí třicet hostů a ve finále nevím, jestli lidi přišli na mě nebo na ty hosty,” konstatuje Lenny s tím, že její čtvrteční vystoupení bude plné momentů překvapení. „Lidé jsou nejvíc natěšení na vinylové desky. To mě překvapilo. Budou exkluzivně k sehnání na čtvrtečním koncertu v O2 Universum,” doplňuje Lenny, která byla ranním hostem na Rádiu ZET. 

Před týdnem 16:16

Celý tým Nedoklubka si předčasným porodem prošel, říká ředitelka Lucie Žáčková

„Záleží na tom, jak moc předčasně se dítě narodí. Hranice životaschopnosti je 24. týden těhotenství. O předčasně narozeném dítěti mluvíme, když je narozené v období od 24. do 36. týdne těhotenství,” vysvětluje ředitelka neziskové organizace Nedoklubko Lucie Žáčková. „Obecně je to pro rodiče velký stres. U maminek se velmi často objevuje pocit viny, že dítě nemohly donosit. Ve valné většině případů za předčasný porod ale nemohou. Alfou a omegou je, aby tu situaci přijaly a ihned začaly s péčí,” dodává ranní host na Rádiu ZET. 

Před týdnem 18:19

Všichni jsme mutanti, říká biolog Jan Černý

„Od odchodu z Afriky se lidský druh geneticky změnil. Z většiny jsme ale pořád těmi stejnými homo sapiens,” konstatuje Jan Černý z Katedry buněčné biologie Univerzity Karlovy. „Žijeme ve vysoce civilizovaném světě, kde v podstatě nenecháme nikoho umřít. V normálních populacích probíhá přírodní výběr. Naše medicína se snaží všemi možnými prostředky, aby nefungoval. Kvůli tomu se rozšiřuje naše různorodost včetně negativních variant, které medicína zachrání. Nikdy dopředu nevíme, k čemu se nám mutace můžou hodit. A mimochodem, všichni jsme mutanti,” dodává ranní host Rádia ZET. 

Před týdnem 16:37

Základem je silné heslo a více faktorové ověření, říká odborník na kyberbezpečnost Marcel Poul

„Elektronická identita je taková vaše občanka v elektronickém světě. Státní elektronická identita se nedá zneužít tak dobře jako ta komerční, kde jsou uloženy vaše platební údaje a máte tam daleko víc informací,” říká odborník na elektronickou identitu Marcel Poul. Státní elektronickou identitu používáme třeba na přihlášení do portálu občana. Komerční identitu oproti tomu využíváme k přihlášení do e-shopů. „Na druhou stranu i státní identita se dostává do komerce. Už se pomocí ní můžete přihlásit do prvních e-shopů. Základem je silné heslo a více faktorové ověření. Když se někam hlásím, nejenom že zadávám heslo, ale mám ještě vedle v telefonu aplikaci, kde potvrdím, že se přihlašuji opravdu já,” dodává ranní host na Rádiu ZET. 

Před 2 týdny 19:10

Lidé si pamatují hlavně takzvané zlé kritiky, myslí si hudební kritik Jan Rejžek

„Vzpomínám na všechno. Od toho jsou vzpomínky, aby se vzpomínalo a pokud možno nic nezamlčelo,” říká o své nové autobiografické knize Jste to vy? hudební a filmový kritik Jan Rejžek, který byl ranním hostem na Rádiu ZET. „Zpětně jsem se sám na sebe podíval, co jsem kdy a o kom psal. Abych se neopakoval a abych oživil vzpomínky na někoho, kdo už není mezi námi,” doplňuje Rejžek ke svým memoárům. 

Před 2 týdny 16:44

Každý z nás je ohrožen diabetem, říká diabetolog Martin Prázný

„Na preventivní kontrole můžeme zachytit pouze mírná zvýšení hodnot cukru, která nesplňují kritéria pro cukrovku, ale je při nich již vyšší riziko,“ varuje diabetolog Martin Prázný. Dovést k lékaři by nás měly už příznaky jako zvýšená žízeň, močení, slabost, únava nebo různé infekce. „Občas se stane, že prvním příznakem je infarkt nebo mozková příhoda,“ říká předseda České diabetologické společnosti, který byl na mezinárodní den diabetiků ranním hostem na Rádiu ZET.