Od Pradědu na Hanou
10. květen 2023

Poslechněte si podcast: Prameny ve Velkých Losinách prý objevil prašivý kůň. Léčí se zde jimi dodnes

Velké Losiny jsou známou obcí pod Jeseníky, které proslavil, zdejší zámek, ruční papírna ale zejména lázeňská tradice. Lázně jsou odpradávna spojeny s vodou, a tak jsme se vydali pátrat po losinských pramenech, po jejich historii i pozoruhodnostech.

03:59

Od Pradědu na Hanou

Vydává: Český rozhlas

Rozhlasová pohlednice s osobitým pohledem na přírodu, zajímavosti i historii našeho kraje.

Web

Před třemi dny 03:55

Kostelík Narození Panny Marie v Brníčku patří mezi nejstarší kamenné stavby v okolí

Brníčko je nevelká vesnice vinoucí se podle potoka Loučky a jeho přítoku Strupšínského potoka jen asi 8 km od Zábřeha. Obec proslula zejména ruinou zdejšího hradu, najdeme zde však i jiné zajímavé památky a mezi nimi i pozoruhodný prastarý kostelík Narození Panny Marie.

Před čtyřmi dny 03:53

Protivanov se v listinách objevuje poměrně pozdě, zdá se však, že je ve skutečnosti mnohem starší

Protivanov dnes patří mezi regionální centra Drahanské vrchoviny. Platí to i přesto, že dnešní městys má za sebou historii zapsanou v písemných pramenech až dost pozdě, teprve v 16. století. Od té doby, se však i zde, vysoko na kopcích změnilo mnohé.

Před týdnem 03:57

Městečko Bouzov vznikalo postupně přímo ve stínu hradu. Původní vesnice však stála jinde

Historie městečka Bouzova nelze oddělit od dějin zdejšího hradu. Nicméně, většina návštěvníků primárně zamíří k hradnímu kopci a jen málokdo se zastaví i v samotném Bouzově. Přitom i zde kráčely dějiny a i zde najdeme spoustu zajímavých míst.

Před týdnem 03:56

Zámek v Prostějově nahradil dvě středověké tvrze. Sloužil jako vězení i fabrika, nyní zdobí město

Počátky existence panského sídla v Prostějově sahají velmi hluboko do minulosti. Původně zde stávaly dvě tvrze, později sídelní funkci plnil dnešní zámek, který najdeme přímo v centru města. Přesto není zámek památkou, o které by bylo mimo město a nejbližší okolí větší povědomí. Zejména po jeho nedávné opravě je to rozhodně škoda.

Před 2 týdny 03:49

Sušárna chmele v Odrlicích je jediná svého druhu

Odrlice jsou malou vesničkou na okraji hanácké roviny nedaleko Olomouce. Zemědělský kraj byl odpradávna obilnicí celého okolí, a tak zde vznikaly unikátní stavby, které zemědělcům pomáhaly využít dary úrodné Hané. V Odrlicích jich najdeme mnoho, ale jedna z nich je unikátní. Sušárna chmele, postavená v polovině předminulého století, je totiž jedinou stavbou svého druhu z nepálených cihel na světě.

Před 2 týdny 03:59

Rakůvka byla vždy malou vesnicí s velkou návsí

Rakůvka je nevelká vesnice na Konicku položená na náhorní plošině Zábřežské vrchoviny nad údolím říčky Pilávky. Patří ke klasickým vesnicím s domy rozloženými podél poměrně rozlehlé návsi, která je pro Rakůvku typickým poznávacím znamením.

28. červen 2023 03:58

Hrad Brníčko na Olomoucku proměnili ve zříceninu sami jeho majitelé

Obec Brníčko leží v údolí sevřeném prvními horami Úsovské vrchoviny na Šumpersku. Dnešní obec tvoří vlastně dvě dříve samostatné vesnice, Brníčko a Strupšín. Spolu vytvářejí jakési velké "V", v jehož dolním vrcholu stojí hájenka a mezi rameny se pak vypíná do nadmořské výšky 400 metrů vysoký ostroh, na němž do dálky svítí nažloutlé zdi stejnojmenné hradní zříceniny ze 14. století.

16. červen 2023 03:59

Dobytí hradu obsazeného loupežníky dalo šanci rozvoji městečka Drahany

Drahany na Prostějovsku patří mezi nejjižněji položené aglomerace kraje. Svou polohou na náhorní plošině vrchoviny, které městys dal své jméno, se dá obec počítat mezi horské osady, i když i zde už zimy pravda také většinou nejsou, co bývaly.

15. červen 2023 03:46

Kostel Povýšení Sv. Kříže v Moravském Berouně

Počátky Moravského Berouna spadají až do 14. století. První zmínka o osadě je obsažena v listině z roku 1336 a historikové vypátrali, že Moravský Beroun vznikl v souvislosti s těžbou v okolních horách. Byl jejím přirozeným centrem a také sídlem horního mistra se všemi právy. A právě v dobách vzniku městečka bylo nutné vybudovat pro havíře také centrum duchovní. A tak na kopci na městečkem roubí tesaři patrně dřevěný kostel.

14. červen 2023 03:58

Procházka loukami nad Hněvkovem láká dalekými výhledy i památkami obestřenými tajemstvím

Většina lidí, kteří projíždějí osadou Hněvkov, pravděpodobně získá pocit, že tato vesnice je položená spíše na rovině v údolí řeky Moravské Sázavy. Skutečně tomu tak zčásti je, kdy obec byla položena výhradně na levém břehu řeky v jejím zákrutu. Stavení na pravém břehu pak po dlouhá staletí patřila k obci Hynčina.