Zprávy pro Pardubický kraj
Před týdnem

Poslechněte si podcast: Prales Polom na Chrudimsku je pro návštěvníky uzavřený, hrozí pády stromů

Do rezervace Polom na Chrudimsku se turisté několik let nepodívají. Podle ochránců přírody tam není bezpečno. Stromy jsou napadané kůrovcem a můžou se kdykoli zřítit. A není to jediné místo, které si návštěvníci budou muset ze seznamu výletů škrtnout.

02:01

Zprávy pro Pardubický kraj

Vydává: Český rozhlas

Nejnovější informace z Pardubického kraje. Sledujeme dění v politice, sportu, kultuře v malých obcích i velkých městech.

Web

Dnes 02:00

Pardubice od července zavádějí poplatek z místního pobytu, bude 30 Kč za den

Město Pardubice zavádí od 1. července poplatek z místního pobytu. Stanovilo ho na 30 korun za noc. Peníze budou radnici odvádět poskytovatelé ubytovacích služeb. Magistrát odhaduje, že tím získá tři miliony korun ročně. Vyhlášku schválili zastupitelé.

Před třemi dny 02:17

Provizorní most v Pardubicích bude později. Město pod ním objevilo vodovod

Příprava mostního provizoria vedle mostu kpt. Bartoše v Pardubicích bude komplikovanější. Radnice na základě požadavků plynařů a vodařů musí zajistit ochranu potrubí před možným poškozením. Město plánuje postavit nový most, stávající je totiž v havarijním stavu. Před tím je ale potřeba dát na místo provizorní přemostění, aby ve městě nezkolabovala doprava. A úplně nejdřív bude potřeba vodovod i plynovod přeložit jinam.

Před třemi dny 02:47

Výletní loď Arnošt by mohla na Labe v Pardubicích znovu vyrazit už příští rok

Už víc než rok je přístaviště u Wonkova mostu na Labi v Pardubicích prázdné. Výletní loď Arnošt je od loňského března v loděnici na generální opravě. Ta se ale po pár měsících zastavila a doteď znovu nezačala. Teď to ale vypadá, že od příští plavební sezóny by mohla loď opět vozit turisty po řece v Pardubicích a jejich okolí.

Před čtyřmi dny 02:07

Prodat zámek, koupit hotel. V Chrudimi uvažují o dvojité transakci

Zámek nepotřebujeme, tak bychom ho mohli prodat. Takovou možnost teď projednává chrudimská radnice. Chce se zbavit barokního areálu v Přestavlkách, který městu připadl po druhé světové válce. Plány radnice jdou ale ještě dál.

Před pěti dny 02:11

Skokové zdražení nájemného vyhnalo některé jachtaře z centra Pardubic

Povodí Labe skokově zdražilo ceny za pronájem pozemků pro mola na řekách. Sportovním klubům, školám, jachtařům i komerčním lodním dopravcům tak nájemné meziročně vzrostlo o stovky procent, což můžou být i desítky tisíc korun. Někteří nájemci proto přestěhovali mola i lodě jinam.

Před šesti dny 02:46

Stavba kruhového objezdu v Lázních Bohdaneč přibrzdí výpadovku na D11

Komplikace čekají na řidiče na trase Pardubice - Chlumec nad Cidlinou. Vedle stávající uzavírky v Poděbradské ulici v Pardubicích, musí totiž motoristé jedoucí z krajského města na Chlumec od června počítat s omezením i v Lázních Bohdaneč. V místě odbočky na Neratov v blízkosti čerpací stanice je přibrzdí výstavba nového kruhového objezdu.

Před šesti dny 02:25

Zastupitelé Pardubic schválili stavbu parkovacího domu u arény

Zastupitelé Pardubic schválili plán na výstavbu parkovacího domu v ulici U Stadionu v sousedství zimního i letního stadionu. Bude v něm 375 parkovacích míst, kterých je tam nedostatek.

Před týdnem 01:58

V kraji přibývají nádrže na dešťovou vodu. Pořídí je škola i nemocnice

Podle předpovědí meteorologů nás čekají dny, kdy na většině území republiky nezaprší a bude sucho. A tak by majitelům zahrad mohla na závlahu trávníků a záhonů přijít vhod voda z dešťových nádrží. Šetřit vodou z kohoutku se chystají i některé organizace zřizované Pardubickým krajem, v areálech už staví nebo plánují stavět větší nebo menší retenční dešťové nádrže, celkové náklady dosahují desítek milionů korun.

Před týdnem 02:32

V Chrudimi se vrátíte do školních lavic. Muzeum vystavuje klovatinu i medaile pro šprty

Ručně šité kapsáře z povlečení, tvrdé lavice, bílá lepicí pasta. Návštěva výstavy Hola hola, škola volá okamžitě v člověku probudí vzpomínky. Na jedničky v písance i na měření obličeje kvůli plynové masce.