Zrcadlo
10. duben 2022

Poslechněte si podcast: Pracovala s Vogue i Jamiem Oliverem. Kvůli rakovině zná i dno. Zrcadlo výtvarnice Elišky Podzimkové

Jako malá prodělala rakovinu mízních uzlin. Dnes pomáhá dětem sebrat odvahu a porvat se se zákeřnou nemocí. Právě malým onkologickým pacientům je určen její osobitý audiovizuální projekt Plešouni. Za jakých okolností začala Eliška Podzimková kreslit a malovat? Jak těžký pro ni byl boj s rakovinou? Proč miluje New York? A proč ho opustila?

12:34

Zrcadlo

Vydává: Český rozhlas

Dokumentární série o inspirativních ženách a mužích dnešního Česka.

Web

Před dvěma dny 24:05

Pomoc, která se nevidí. Zrcadlo Gabriely Drastichové

Vitální, krásná, rychlá. S pevným stiskem ruky i názory, zároveň s citlivostí a empatií. Tak vypadá ředitelka Nadačního fondu Českého rozhlasu Gabriela Drastichová. Jak dlouhou cestu ušla do čela Nadace? Jak v zrcadle vnímá sebe a jak v něm vidí zrakově postižené? Kdy na ně byla tvrdá a jestlipak se jí to vyplatilo? Jak se v zrcadle vnímá jako máma a jak těžké je měnit a zachraňovat svět?

Před týdnem 25:57

Manžel mě ke konverzi nikdy nenutil. Děti vedeme k židovství i islámu. Zrcadlo Evy Yildizové

Kulturní manažerka, členka židovské obce, manželka muslima. Eva Yildizová žije pestrý život. Mnohaleté působení v Divadle Husa na provázku ji přivedlo na myšlenku přenést kousek zkušeností z kulturního sektoru do brněnské židovské obce, kde založila největší středoevropský festival židovské kultury Štetl Fest. Chce jeho pomocí mimo jiné připomenout, jak přirozenou součástí brněnské kultury byla ta židovská. Co jí jako právničce dává kultura? A jak vychovává své dvě dcery?

Před 2 týdny 25:45

Obdivuji každou ženu, která ohlásí znásilnění. Já jsem to nedokázala. Zrcadlo Marie Konvalinkové

Dlouhodobě se věnuje lidem se závislostmi a traumatem. Vykonávala duchovní službu obviněných a odsouzených lidí v několika věznicích. Je nemocniční kaplankou v pražském Ikemu a ve své soukromé praxi pomáhá obětem sexuálního násilí. Sama přitom byla znásilněna několikrát. Jak se jí podařilo životní trauma překonat? Jak dlouhá byla cesta od vlastní oběti k pomoci ostatním?

Před 3 týdny 25:04

Toxikomanie je zoufalý výkřik po životě a zároveň pomalá sebevražda. Zrcadlo psychologa Ivana Doudy

Profesní život zasvětil pomoci závislým na drogách. V 90. letech spoluzaložil neziskovou organizaci Drop In a patřil mezi průkopníky substituční léčby u nás. Z problematického užívání drog dostal tisíce toxikomanů. Činorodý je ale i ve svých téměř 80 letech. Dodnes poskytuje terapie a objíždí Česko s preventivními besedami. Proč se rozhodl pomáhat závislým lidem? A jak nese, když se někteří k užívání drog vrátí?

5. září 2023 21:21

Maroko byl pro mě kulturní šok. Jinakost mi daly pocítit i místní učitelky. Zrcadlo Terezy Huclové

Projela kus světa a mluví mimo jiné arabsky a berbersky. Jistotu v německém korporátu vyměnila za marockou nejistotu na volné noze. Dnes se však díky jejímu působení mají dobře minimálně dvě horské marocké vesnice, kde klidně žije i čtvrt roku sama. Jak se ze stydlivého dítěte stala holka do světa? A není pro ni cestování i dobrovolnou cestou za komfortní zónu?

29. srpen 2023 24:13

Když nejde o život, není to nesnáze. Zrcadlo dobrodruha a milovníka železnice Alberta Fikáčka

Pomáhá opravovat jindřichohradeckou úzkokolejku a spojuje po železnici Česko se zeměmi na východě Evropy i v Asii. Zakladatel expedičního klubu, organizátor kulturních a cestovatelských akcí na železnici a taky dobrodinec. Jak se Albertovi Fikáčkovi podařilo zorganizovat rychlou pomoc obětem tornáda? Co všechno musel zařídit, aby vyslal vlak pro ženy a děti na Ukrajinu? A proč chtěl přeplout Středozemní moře na lodi z PET lahví?

22. srpen 2023 24:56

Mým posláním je přivádět lidi k jejich nitru – ve světě, který je nahlas. Zrcadlo Karolíny Presové

Založila neziskovou organizaci Replug Me, která se věnuje vlivu technologií na náš každodenní život. V neziskových workshopech učí, jak k nim mít udržitelný vztah. Proč z dobře rozjetého projektu odešla? Jak prožívala ve svém mladém věku úspěch? A stydí se ještě za to, že je holka z vinohradu?

15. srpen 2023 23:41

Mateřství nedramatizuji. Bez pomoci bych ale vědu a péči o dítě nezvládla. Zrcadlo Julie Dobrovolné

Špičková vědkyně, inovátorka a předsedkyně pracovní skupiny rektora Masarykovy univerzity pro výzkum vesmíru a astronautiku. Ve firmě Entrant provázané s univerzitou vyvíjí přístroj na měření stresu pro astronauty, záchranáře a jiná riziková povolání. Jak se Julii Dobrovolné podařilo skloubit výchovu dětí včetně autistické dcery s vědou? Proč mluví nerada o svých dobročinných aktivitách? Jakým způsobem podporuje ženy ve vědě? A co ji naučil tanec?

8. srpen 2023 25:28

Denně jsem v kontaktu s někým, kdo někoho ztratil. Vyvažuji to hudbou. Zrcadlo Petry Glosr Cvrkalové

Život se jí před lety ve vteřině otočil. Když jí bylo 31 let, ovdověla a zůstala na výchovu dvou malých dětí sama. Když přemýšlela, jak se znovu zvednout, napadlo ji založit u nás i v Evropě ojedinělý nadační fond Vrba, který pomáhá ovdovělým rodinám. Co pro textařku a skladatelku Petru Glosr Cvrkalovou znamená hudba?

1. srpen 2023 22:10

Povinností zasloužilého novináře je předat zkušenost nastupující generaci. Zrcadlo Jany Ustohalové

Zabývá se brněnskou politikou, školstvím, zdravotnictvím a sociálními tématy. Opakovaně se vydává na místa, která stojí mimo pozornost většinových médií. Skrze své reportáže dává hlas samoživitelkám i seniorům a upozorňuje na chyby systému. Za svou práci získala dvakrát Novinářskou cenu. Své zkušenosti předává budoucím novinářům hned v několika projektech. Proč má podle Jany Ustohalové smysl věnovat se mladé generaci? A co pro ni znamená regionální zpravodajství?