Seriál Radiožurnálu
9. srpen 2023

Poslechněte si podcast: Práce z domova se vyplatí, tvrdí manažerka. Pro zaměstnance to může být i motivace

Pro rodiče malých dětí, těhotné ženy nebo pro lidi pečující o své blízké by mělo být snazší domluvit si práci z domova. A taky třeba kratší nebo pružnou pracovní dobu. Umožnit by to měly změny v zákoníku práce. Vyplatit se to může zaměstnancům i firmám. Někde tyto postupy fungují už teď, ještě před tím, než zákoník práce vejde v platnost.

03:50

Seriál Radiožurnálu

Vydává: Český rozhlas

Pravidelné seriály z vysílání Radiožurnálu. Zajímavá témata, reportáže z vašeho kraje, kulturních akcí i historie. Jednotlivé díly seriálů vysíláme během ranního, dopoledního, odpoledního, večerního i nočního a víkendového proudového vysílání. Všechny záznamy epizod najdete na webu.

Web

Včera 05:51

Emise z dopravy a klima: Vědci nabádají politiky k budování měst krátkých vzdáleností

Opustit sedačky aut a začít cestovat vlaky nebo autobusy by mohlo ušetřit přes dvě tuny uhlíkových emisí za rok. K takovému číslu došli odborníci z OSN. Některá česká města kvůli tomu například zařídila cestování autobusem zdarma, funguje to tak už pět let například v Litoměřicích. Snížit počet aut se ale zatím nepodařilo. „Auta a počet lidí, kteří jezdí, raketově roste, zejména na tranzitních silnicích denně projede 28 tisíc aut,“ říká zastupitel města Jiří Adámek.

Před dvěma dny 05:51

Proti změnám klimatu pomůžou zdravé a pestré lesy. „To je úkol pro několik generací,“ říká expert

Vědci z České zemědělské univerzity budují nedaleko Jevan u Prahy rozsáhlý monitorovací systém tamního lesa. Takzvaná chytrá lesní krajina do budoucna pomůže se zadržením vody, zlepší kondici stromů a tím pomůže v boji s klimatickými změnami. České lesy jsou totiž ve špatné kondici a nejsou připraveny pomáhat nám proti změně klimatu. Dokonce se z nich po kůrovcové kalamitě stal významný zdroj emisí skleníkových plynů – kvůli masivní těžbě jich víc uvolní, než pohltí.

Před třemi dny 05:41

Přežvýkavci vypouštějí 90 % skleníkového plynu říháním. Vědci zkoumají, čím je krmit, aby ho ubylo

Klimatická krize je i závod s časem. Zásadní je období do roku 2030, kdy by světové emise skleníkových plynů měly klesnout přibližně o polovinu, abychom podle vědců měli šanci udržet naše podnebí relativně stabilní. Při rychlé a efektivní pomoci klimatu má velký potenciál snižování emisí metanu, jehož významným zdrojem je zemědělství. O metanu se ale tolik nemluví a také chybějí přesná čísla.

Před čtyřmi dny 05:50

„Dekarbonizaci neděláme, politici o tom mlčí.“ Daří se Česku plnit závazy Pařížské dohody?

Nejvíc emisí skleníkový plynů má na svědomí energetika. Zavítali jsme proto do největší uhelné elektrárny v Česku – v Počeradech, abychom zjistili, jak se daří emise snižovat. Je Česko dostatečně ambiciózní v ochraně klimatu a tím i svých občanů? Plní svůj díl závazků, které si dalo v Pařížské dohodě? Poslechněte si první díl reportážního seriálu s Janou Karasovou a Janem Kalibou.

Před pěti dny 03:23

Místo pohádek sledoval bojové filmy. Teď 17letý bojovník kung-fu sbírá medaile z celého světa

Dlouhé tmavé vlasy, zlato-černé oblečení a myšlenky na vítězství. To je stručný popis bojovníka kung-fu, sedmnáctiletého Karla Korence z Loun. Bojovému umění se věnuje od školky a o jeho talentu svědčí zeď ve sportovním klubu plná medailí, pohárů a dalších cen z celého světa.

Před šesti dny 04:06

V deseti letech se rozhodl, že bude zvonařem. Dnes Michal Votruba patří mezi respektované mistry

V Myslkovicích, malé obci na Táborsku, žije a pracuje Michal Votruba, který se už ve svých deseti letech rozhodl, že chce odlévat zvony. Právě on může být příkladem, že když si člověk něco hodně přeje a je ochoten proto i dost udělat, tak dosáhne svého cíle.

Před týdnem 03:53

V šesti si zamiloval chemickou laboratoř, ve čtrnácti se stal pomvědem na vysoké škole

Ve svých čtrnácti letech se ucházel o místo pomocné vědecké síly na Chemické fakultě Vysokého učení technického v Brně – a opravdu ho získal. Tomáše Gazárka totiž chemie a práce v laboratoři fascinovala od dětství. Dnes je mu 24 let a pracuje ve farmaceutické firmě. V budoucnu se k vědě ale možná vrátí.

Před týdnem 03:33

Dvanáctiletý Erik sbírá medaile v agility i v zahraničí. Svého psa sám vycvičil

Agility je sport, ve kterém psovod povely směruje psa, aby co nejpřesněji zvládl překážkovou trasu. Dvanáctiletý Erik Řehola z Teplic v tomto sportu exceluje, je už i mistrem světa. Závodům předcházejí hodiny na cvičišti. U Erika se talent k výcviku a vedení psů projevil už v útlém věku, je ostatně z takzvané agilitní rodiny.

Před týdnem 03:19

Když hrajeme se sestrou, vytáhneme oba cimbály a sousedi mají diskošku, usmívá se mladá cimbalistka

Čtrnáctiletou Alexandru Pokornou z Brna před sedmi lety učaroval cimbál. Cvičí každý den, několik hodin. Je vícenásobnou vítězkou mezinárodní soutěže ve Valašském Meziříčí, hraje s cimbálovou muzikou a vystoupila i s brněnskou filharmonií. Poslechněte si celý díl.

Před týdnem 03:27

Ve dvanácti letech sestavil funkční orloj. Využil dílky ze stavebnice i překližku ze staré skříně

Na zápěstí nosí digitální hodinky seřízené podle atomových hodin. Šestnáctiletého Vojtěcha Blažka z Jihlavy ale fascinují stroje mnohem větší a starší – zahradní domek u prarodičů dokonce proměnil v orloj s mechanismem ze stavebnice Merkur. A dnes je téměř výhradním správcem hodinových strojů na jihlavských věžích.