Návraty do minulosti
9. srpen 2023

Poslechněte si podcast: Pozoruhodná Karlova univerzita: Na počátku měla čtyři fakulty

Karlova univerzita patří k nejstarším univerzitám Evropy. Jako první z vysokých učení na sever od Alp a na východ od Paříže ji založil císař Karel IV. listinou ze 7. dubna 1348.

02:11

Návraty do minulosti

Vydává: Český rozhlas

Vojta Kotek připomíná významné osobnosti, události, objevy, vynálezy, technické novinky a stavby, které se pojí s naší historií.

Web

Včera 02:02

Magistra Edwarda Kelleyho si většina z nás vybaví jako alchymistu z filmové komedie Císařův pekař

Magistr Edward Kelley skutečným vzdělancem nikdy nebyl. Vyučil se pouze lékárníkem. Univerzitní studia na Oxfordu nikdy nedokončil, přesto magisterský titul běžně používal.

Před dvěma dny 02:10

Náměstí bratří Synků se po levicových idealistech jmenuje od roku 1948. Vládu ale komunistů nezažili

Otto a Viktor. Dva bratři, po kterých je pojmenováno krásné náměstí v pražských Nuslích. Otto Synek byl za první republiky mladý bankovní úředník a levicový idealista, kterého zaujalo tehdy nové komunistické učení z Ruska.

Před třemi dny 02:00

Gustav Frištenský byl evropskou zápasnickou hvězdou, přitom ale stále hospodařil na svém statku

Sportovní hvězdy se začaly rodit na konci 19. století. Zápas řeckořímský stál na vrcholu popularity a na vrcholu byl i Gustav Frištenský, rodák z Křečhoře u Kolína.

Před čtyřmi dny 02:11

Bitva na Bílé hoře spíš připomínala šarvátku, po dvou hodinách bylo hotovo. Mýtus ale žije dodnes

Rok 1620 – bitva na Bílé hoře. Pojem, který zná snad každý Čech. Spojuje v sobě hrdinný odpor protestantského Českého obyvatelstva proti německé katolické moci – zjednodušeně řečeno. Jenže historie bývá složitější.

Před pěti dny 01:46

Křivoklát se objevil ve více než 20 filmech a pohádkách, a i přes čtyři požáry se dochoval dodnes

Na skalnatém ostrohu uprostřed hustých lesů stojí starodávný hrad, nazývaný Křivoklát. Středověký hrad českých knížat a králů se nachází mezi Berounem a Rakovníkem, v oblasti obývané už od pravěku.

Před týdnem 01:52

Osvobozené divadlo vzniklo jako divadelní sekce skupiny Devětsil. Vest pocket revue překvapila

Osvobozené divadlo je nerozlučně spjato se jmény Jiřího Voskovce a Jana Wericha. Ale jeho počátky má na svědomí skupina dalších výrazných umělců meziválečné doby.

Před týdnem 01:53

Doba temna: Doba pobělohorská je spojována s celospolečenským úpadkem. Dala ale možnost znovuzrození

Po bitvě na Bílé hoře nastalo období, které o dvě stě let později Josef Dobrovský nazval „zlomové období české historie” a o dalších sto let později ho Alois Jirásek nazval přímo „Temno“.

Před týdnem 01:55

Návštěva Boubínského pralesa je zážitek a malý návrat do minulosti. Některým stromům je až 400 let

Je to 12 tisíc let starý les. Vznikl po době ledové a od roku 1858 je naší třetí nejstarší národní přírodní rezervací. Boubínský prales najdeme v jižních Čechách, u hranic s Německem a Rakouskem.

Před týdnem 01:54

Kostnice v Sedleci je působivá. Z lidských ostatků jsou v ní vytvořeny různé dekorace a obrazce

Pro někoho temné, ponuré a strašidelné místo, pro jiného připomínka toho, jak pomíjivý je lidský život – to jsou kostnice.

Před týdnem 02:06

Za první republiky bylo Československo dokonce devátou nejbohatší zemí světa

Každý asi ví, že Československá republika vznikla 28. října 1918 jako důsledek rozpadu Rakouska-Uherska. Období od roku 1918 do roku 1938 označujeme jako První republika.