- Podcasty
- Návraty do minulosti

Poslechněte si podcast: Pozoruhodná Karlova univerzita: Na počátku měla čtyři fakulty
Karlova univerzita patří k nejstarším univerzitám Evropy. Jako první z vysokých učení na sever od Alp a na východ od Paříže ji založil císař Karel IV. listinou ze 7. dubna 1348.
Návraty do minulosti
Vojta Kotek připomíná významné osobnosti, události, objevy, vynálezy, technické novinky a stavby, které se pojí s naší historií.
Magistra Edwarda Kelleyho si většina z nás vybaví jako alchymistu z filmové komedie Císařův pekař
Magistr Edward Kelley skutečným vzdělancem nikdy nebyl. Vyučil se pouze lékárníkem. Univerzitní studia na Oxfordu nikdy nedokončil, přesto magisterský titul běžně používal.
Náměstí bratří Synků se po levicových idealistech jmenuje od roku 1948. Vládu ale komunistů nezažili
Otto a Viktor. Dva bratři, po kterých je pojmenováno krásné náměstí v pražských Nuslích. Otto Synek byl za první republiky mladý bankovní úředník a levicový idealista, kterého zaujalo tehdy nové komunistické učení z Ruska.
Gustav Frištenský byl evropskou zápasnickou hvězdou, přitom ale stále hospodařil na svém statku
Sportovní hvězdy se začaly rodit na konci 19. století. Zápas řeckořímský stál na vrcholu popularity a na vrcholu byl i Gustav Frištenský, rodák z Křečhoře u Kolína.
Bitva na Bílé hoře spíš připomínala šarvátku, po dvou hodinách bylo hotovo. Mýtus ale žije dodnes
Rok 1620 – bitva na Bílé hoře. Pojem, který zná snad každý Čech. Spojuje v sobě hrdinný odpor protestantského Českého obyvatelstva proti německé katolické moci – zjednodušeně řečeno. Jenže historie bývá složitější.
Křivoklát se objevil ve více než 20 filmech a pohádkách, a i přes čtyři požáry se dochoval dodnes
Na skalnatém ostrohu uprostřed hustých lesů stojí starodávný hrad, nazývaný Křivoklát. Středověký hrad českých knížat a králů se nachází mezi Berounem a Rakovníkem, v oblasti obývané už od pravěku.
Osvobozené divadlo vzniklo jako divadelní sekce skupiny Devětsil. Vest pocket revue překvapila
Osvobozené divadlo je nerozlučně spjato se jmény Jiřího Voskovce a Jana Wericha. Ale jeho počátky má na svědomí skupina dalších výrazných umělců meziválečné doby.
Doba temna: Doba pobělohorská je spojována s celospolečenským úpadkem. Dala ale možnost znovuzrození
Po bitvě na Bílé hoře nastalo období, které o dvě stě let později Josef Dobrovský nazval „zlomové období české historie” a o dalších sto let později ho Alois Jirásek nazval přímo „Temno“.
Návštěva Boubínského pralesa je zážitek a malý návrat do minulosti. Některým stromům je až 400 let
Je to 12 tisíc let starý les. Vznikl po době ledové a od roku 1858 je naší třetí nejstarší národní přírodní rezervací. Boubínský prales najdeme v jižních Čechách, u hranic s Německem a Rakouskem.
Kostnice v Sedleci je působivá. Z lidských ostatků jsou v ní vytvořeny různé dekorace a obrazce
Pro někoho temné, ponuré a strašidelné místo, pro jiného připomínka toho, jak pomíjivý je lidský život – to jsou kostnice.
Za první republiky bylo Československo dokonce devátou nejbohatší zemí světa
Každý asi ví, že Československá republika vznikla 28. října 1918 jako důsledek rozpadu Rakouska-Uherska. Období od roku 1918 do roku 1938 označujeme jako První republika.