Host Lucie Výborné
11. říjen 2023

Poslechněte si podcast: Pozor na šmejdy v psychologii, v mnoha případech lidem uškodí, varuje klinický psycholog

O psychiku je potřeba se starat. Stejně tak, jak si myjeme ruce nebo se staráme o své tělo. Říká to klinický psycholog Radek Ptáček, podle kterého náš mozek potřebuje vědět, kdy pracuje a kdy odpočívá. A když se nám to nedaří, je důležité nebát se a vyhledat pomoc. „Včasná návštěva odborníka může být zcela rozhodující pro naše psychické i fyzické zdraví a sociální pohodu,“ doporučuje. Jak ale rozeznáme správného odborníka, zejména když je jich nedostatek?

31:42

Host Lucie Výborné

Vydává: Český rozhlas

Rozhovory Lucie Výborné. Zajímavé osobnosti mluví o věcech, jimž rozumějí. Své dotazy pokládejte přes formulář na webu.

Web

Dnes 25:16

Archeolog přeplul Egejské moře v replice pravěkého člunu. Příroda vědce překvapila

Experimentální archeolog Radomír Tichý působí na katedře archeologie na Univerzitě Hradec Králové a je také ředitelem Archeoparku ve Všestarech. Na replice pravěkého člunu přeplul v rámci Expedice Monoxylon Egejské moře. „Na archeologii je krásné, že vždycky se dá ještě něco najít. Většinu máme ve skutečnosti před sebou,“ říká s úsměvem Radomír Tichý. K jakému nálezu došlo v polovině října? A co zjistila čtvrtá Expedice Monoxylon?

Včera 26:18

Přetížení 10G během půl vteřiny. Když ztrácím periferní vidění, musím povolit páku, popisuje letec

Akrobatický a bývalý bojový pilot Martin Šonka je vicemistr světa a mistr Evropy a Česka v akrobatickém létání. V současnosti učí v Centru leteckého výcviku v Pardubicích novou generaci pilotů a pilotek. „Vyrostl jsem díky tátovi na knížkách o našich letcích v Anglii a chtěl jsem být jako oni – být stíhací pilot a zachraňovat svět.“ Jaké to je letět obrovskou rychlostí hlavou dolů? A co znamená greyout? Poslechněte si celý rozhovor.

Před dvěma dny 27:33

Na bezpečný porod v některých zemích stačí 800 korun, vybízí Pánek. Startuje projekt Skutečný dárek

Knížka pro děti ze sociálně vyloučených rodin, podpora farmářů v rozvojových zemích nebo příspěvek na solární elektrárnu, která zásobuje školu. Člověk v tísni spouští další ročník charitativního e-shopu Skutečný dárek, o kterém s moderátorem Janem Pokorným mluvil ředitel Člověka v tísni Šimon Pánek. „Je to dárkový certifikát, který je možný si vybrat podle toho, co je člověku blízké,“ přibližuje. Poslechněte si rozhovor!

Před třemi dny 25:14

Když jsem nastupoval do Ředitelství silnic a dálnic, mělo pověst horší než Pankrác, směje se mluvčí

Potkáte ho zásadně ve žluté vestě, na briefingu často s termoskou a buchtou pro novináře. Pro tiskového mluvčího Ředitelství silnic a dálnic je jeho práce splněný sen, jinde by se prý moc nudil. „Dělat někde na tropickém ostrově správce milionářské rezidence, to bych asi shnil, možnost bavit se s lidmi je nádhera,“ říká Jan Rýdl. Jak čelí nazlobeným komentářům řidičů na českých silnicích? Poslechněte si celý rozhovor.

Před týdnem 29:23

Voldánová: Konto Bariéry jsou příběhy, které trhají srdce na kusy. V 99 procentech dokážeme pomoct

Po dvaceti letech opustila Jolana Voldánová televizi a vydala se na volnou nohu. Když Božena Jirků, dnes bývalá ředitelka Nadace Charty 77, za sebe hledala náhradu, oslovila právě ji. „Je to výzva. Volná noha byla báječná, ale když přišla tahle nabídka, řekla jsem si, že znova zkusím naskočit do proudu, který mě někam ponese, jehož budu součástí a kde se budu snažit ho nějak korigovat. Na to se těším,“ usmívá se.

Před týdnem 30:40

Je mi dobře v New Yorku mezi podivíny s nepravděpodobnými příběhy, usmívá se hudebník Pivec

Z brněnského paneláku na pódium vedle Gregory Portera. Světoznámý hudebník a producent Ondřej Pivec je držitelem ceny Grammy, žije už 13 let v New Yorku a do zvuku hammondek se zamiloval během studia na gymnáziu. Hraje v afroamerickém kostele při bohoslužbách, koncertuje a čím dál raději pracuje ve studiu. „Z hlediska produktivity je studiová práce víc vidět a to já v této životní fázi mám rád,“ říká hudebník. Co ho teď nejvíc baví na roli producenta? Poslechněte si rozhovor!

Před týdnem 30:27

Šamani v pravěku věděli něco víc. Znali přírodu i počasí, nastiňuje autor knihy Šaman ze země mamutů

Napodruhé se přenesl do doby lovců mamutů a navázal na bestseller Ztracen v zemi mamutů. Nová kniha spisovatele a popularizátora vědy Pavla Radosty se jmenuje Šaman ze země mamutů, ve které se přenášíme přibližně 25 tisíc let zpátky. „Věda se posouvá, hlavně analytické metody. Ale u knížek je zásadní příběh, který je napínavý, barvitě napsaný, že děti a dospěláky chytne a budou to číst jako každou jinou knížku s chutí,“ vysvětluje. Bude další pokračování?

Před týdnem 31:49

Najít pachatele a zneškodnit ho. Infekce provázejí lidstvo od nepaměti, přibližuje primářka

Primářka Kliniky infekčních nemocí Fakultní nemocnice na Bulovce Hana Roháčová mluví nejen o koronaviru, ale také o chřipce, kterou podle ní není radno brát na lehkou váhu. „Lidé mají za to, že když mají rýmu nebo je škrábe v krku, tak mají chřipku, ale to není chřipka. Chřipka je onemocnění horečkou, bolestmi svalů, kloubů, člověk není schopen v podstatě ničeho,“ popisuje příznaky. Jak se před infekčními onemocněními chránit? A co primářka dělá, když zrovna neničí parazity?

Před týdnem 31:37

Každou druhou stránku jsem se smál nahlas, pochvaluje si ilustrátor Čapek knihu Zdeňka Svěráka

Čerti nejsou – nová kniha Zdeňka Svěráka měla být původně scénář k filmu. I proto se prý kniha dobře ilustrovala světoznámému výtvarníku a ilustrátorovi Jindrovi Čapkovi. „Jsou tam dvě záporné postavy, jeden je čert, druhý opravdový baron, ale těžko bych odpověděl na otázku, který z nich je větší prevít,“ přibližuje Zdeněk Svěrák. Platí i v dnešní době, že pohádkový příběh musí mít dobrý konec?

Před 2 týdny 25:03

Z fotky lze dnes vyrobit pornografickou nahrávku. Lidé se tím druhým mstí, říká student Stanfordu

Matyáš Boháček v minulosti vyvinul aplikaci, která pomáhá neslyšícím, dnes studuje na Stanfordské univerzitě v Kalifornii, kde se mimo jiné zabývá umělou inteligencí, dezinformacemi a obranou proti nim. „Generátor AI se zatím neumí smát. Je to dobrý indikátor toho, že mluvíte s člověkem,“ přibližuje Matyáš Boháček. Jak může umělá inteligence změnit svět filmu? A jak se obrázky dají zneužít? Poslechněte si celý rozhovor.