Zprávy ČRo Olomouc
10. listopad 2022

Poslechněte si podcast: Pozemní síly české armády personálně posílí. V Olomouci o tom informoval náčelník generálního štábu

Pozemní síly Armády České republiky mají nového velitele. Stal se jím brigádní generál Roman Náhončík. Funkce se ujal ve středu po svém jmenování a slavnostním nástupu v Žižkových kasárnách v Olomouci.

01:58

Zprávy ČRo Olomouc

Vydává: Český rozhlas

Vše, co byste měli vědět o dění v Olomouckém kraji. Aktuální a ověřené informace vám přinášíme každou hodinu po celý týden.

Web

Dnes 02:18

Místo svítivých nápisů označení zapadající do centra města. V Olomouci chtějí snížit vizuální smog

Obchody a restaurace v centru Olomouce označují různé nápisy. Některé jsou velké a barevné, jiné svítí nebo blikají. To by se ale mělo postupně změnit. Město chce provozovatele pomocí dotací motivovat k proměně vizuálního stylu, který by do historického centra více zapadal.

Dnes 03:57

Tři vraky aut, tři lidské příběhy. Výstava v Olomouci přináší reálná svědectví války na Ukrajině

Rozstřílené a jinak zničené vraky aut z kyjevské oblasti stojí od úterý 6. prosince na olomouckém náměstí Republiky. Jsou součástí výstavy, která přináší reálná svědectví války na Ukrajině.

Dnes 01:55

Nákup zboží, který může skončit pokutou. I tak vypadají kontroly pracovníků ČOI na vánočních trzích

Česká obchodní inspekce (ČOI) začala s kontrolami stánků na vánočních trzích. Jak taková kontrola vypadá v praxi?

Včera 02:11

Dělníci dokončili v Plumlově poslední část kanalizace. Pomoct by to mělo i tamní přehradě

Obyvatelé některých obcí v okolí plumlovské přehrady na Prostějovsku stále nejsou připojení na kanalizaci. A to je problém, protože kvůli odpadním vodám se přes léto v nádrži tvoří sinice. Situace se ale postupně mění k lepšímu, obce kanalizace staví. Tu poslední teď dělníci dokončili v Hamrech, místní části Plumlova.

Včera 02:09

Lidí s postcovidovými obtížemi je teď méně než po jarní vlně. Menší zájem je i o lázně po nemoci

Lidí s obtížemi po prodělané koronavirové nákaze ubývá. Například do olomoucké fakultní nemocnice denně zamíří spíše jednotky pacientů. Ještě na jaře tady přitom fungovala postcovidová ambulance, ve které hledaly pomoc tisíce pacientů. Teď už potřebná vyšetření lékaři provádí v rámci běžné ambulance.

Před dvěma dny 01:56

Přerovská opozice referendum o hotelu Strojař zatím neprosadila. Proto zkouší získat podpisy občanů

O budoucnosti nevyužívaného hotelového domu Strojař v Přerově by mohli rozhodnout přímo obyvatelé města, a to v místním referendu. Usiluje o to opozice. Návrh se při jednání městského zastupitelstva v pondělí prosadit nepodařilo, zástupci opozice se ale nevzdávají. Podporu pro vypsání referenda se snaží získat mezi Přerovany

Před dvěma dny 00:18

Ministr dopravy povolil stavbu posledního úseku D1 u Přerova. Historická událost, říká primátor

Ministr dopravy Martin Kupka z ODS potvrdil v reakci na šest rozkladů stavební povolení pro poslední úsek dálnice D1 u Přerova. Uvedl to v úterý ráno server Zdopravy.cz.

Před třemi dny 01:48

Dobrá zpráva pro rodiče školáků v Přerově. Přibyla další parkovací místa režimu „kiss and ride“

Přerovská radnice změnila systém parkování v okolí základních škol. Rodiče můžou nově na vyhrazených místech zastavit, nechat děti vystoupit či je vyzvednout po vyučování a odjet.

Před třemi dny 02:29

Buďte při nakupování vánočních dárků obezřetní. V obchodech i na internetu, nabádá policie

V adventním období přibývá kapesních krádeží v obchodech. Policisté proto nabádají veřejnost k obezřetnosti. Pozor by si lidé měli dávat taky při nákupech vánočních dárků na internetu.

Před čtyřmi dny 02:07

Rychleji a bezpečněji se dostanou lidé vlakem z Olomouce do Uničova. V čem je tato trať první?

Jen za dvacet minut stihnou nové elektrické vlaky projet modernizovanou trať mezi Olomoucí a Uničovem. Na bezpečnost cestujících přitom bude dohlížet celoevropský zabezpečovací systém ETCS, který dopravce v těchto dnech testuje. V případě nutnosti dokáže na dálku automaticky zastavit vlak. Regionální trať na Olomoucku je přitom první v Česku, kterou bude od 1. ledna příštího roku hlídat jen tento systém.