Příběhy z kalendáře
21. červenec 2023

Poslechněte si podcast: Povodně. Prahu trápily pravidelně a na čas měnily podobu města

Během husitských válek strhla velká povodeň v Praze pět pilířů Karlova mostu a zaplavila část města tak, že se po něm dalo projíždět na loďkách. Povodně trápily Prahu pravidelně a ty obzvláště silné na čas měnily podobu města. Ty poslední z roku 2002 máme ještě v živé paměti. Jak se Praha vypořádávala s rozlitou Vltavou v minulosti? A jak se Pražané postarali o poškozený Karlův most? Poslechněte si, jakým další záplavám Praha ve své minulosti čelila.

19:59

Příběhy z kalendáře

Vydává: Český rozhlas

Netradičním způsobem představují posluchačům významné osobnosti, objevy, stavby, dějinné události i témata v souvislostech. Kolektiv autorů, který Příběhy z kalendáře pro vaše uši píše, se zaměřuje na zajímavé a málo známé okolnosti týkající se konkrétního tématu a předkládá je formou zábavných příběhů, nikoliv jako lekci z dějepisu. Každý všední den vám tak dvojice moderátorů Tereza Stýblová a Jan Kovařík nebo Jitka Novotná a Jan Čenský nabídne příběh, který chcete slyšet.

Web

Dnes 15:35

Luba Skořepová. Čarodějka na jevišti

Říkalo se o ní, že je nejstarší činnou herečkou v Evropě. Nebo že když poprvé vystoupila na jevišti Národního divadla, byla to ještě novostavba. Diváky Zlaté kapličky bavila bezmála sedmdesát let. Udivovala vědomostmi v oblasti „mezi nebem a zemí“. Pořádala spiritistické seance, věnovala se kabale, magii a numerologii. Sbírala léčivé byliny a zabývala se působením kamenů na lidský organismus. Sama o sobě tvrdila, že je tak trochu čarodějka. Odešla v roce 2016 ve věku 93 let.

Včera 20:16

Filmový festival v Cannes. První ročník překazila světová válka

První filmový festival v Cannes se měl konat už v roce 1939, ale musel být odvolán, protože právě v den jeho zahájení vypukla druhá světová válka. Francouzi ho proto uspořádali až v září 1946, o to však byl noblesnější a radostnější. Promítaly se filmy z 19 zemí, konala se přehlídka květinových povozů, volila se Miss, festival navštívili ministři i předsedové vlád a především velké hvězdy tehdejšího filmového nebe.

Před dvěma dny 18:24

Před 32 lety byl v Alpách nalezen Ötzi. 5 300 let stará mumie muže z doby měděné

Třiadvacátého září 1991 se v Ústavu soudního lékařství v Innsbrucku ocitl na pitevním stole zvláštní nebožtík. O čtyři dny dřív ho zamrzlého v ledu v Ötztalských Alpách objevili dva němečtí turisté. Záhy vyšlo najevo, že jde o přirozenou lidskou mumii člověka z doby měděné, jejíž stáří se odhaduje na víc než pět tisíc let. Spolu s tělem se na místě našly zbytky jeho oděvu, bot a vybavení. Objev vyvolal obrovskou senzaci mezi laickou i odbornou veřejností.

Před třemi dny 22:36

Greta Garbo. Charismatická, podmanivá a nepolapitelná

Přezdívali jí sfinga severu. Přestože ji obdivovali tisíce mužů, nikdy se nevdala, neměla děti. Když byla na vrcholu kariéry, odešla do ústraní, kde strávila dlouhých padesát let až do své smrti. Přesto je dodnes filmovou legendou. Poprvé slavná herečka promluvila ve zvukovém filmu, když si objednávala whisky. Diváci z jejího přízvuku a podmanivého altu šíleli.

Před šesti dny 19:37

Agatha Christie. Slavná autorka detektivek i dívčích románů

Pod pseudonymem Mary Westmacott napsala téměř dvě desítky dívčích románů. Vy ji ale pravděpodobně budete znát pod jménem Agatha Christie. Autorka detektivek s Herculem Poirotem se narodila 15. září 1890. Představíme ji nejen jako nadějnou klavíristku a emancipovanou ženu 20. století, ale i jako emocionálně zraněnou a lásku hledající.

Před týdnem 18:48

Jan Masaryk. V jeho nitru se střídaly dvě protikladné bytosti

Jan Masaryk, mladší syn prvního prezidenta Československé republiky TGM a jeho manželky Charlotte, se narodil 14.9. 1906 ve vile „Osvěta“. Ale v jeho osudu bylo víc tmy než světla. Byla jeho smrt vražda, nebo sebevražda? Živil se ledasčím – jako dělník ve slévárně, barový hráč na piano, vyslanec nebo ministr zahraničí. Zažil triumfy i pokoření. V jeho nitru se střídaly dvě protikladné bytosti: někdy čestný charakterní politik, jindy zase slaboch, oddávající se nočnímu životu.

Před týdnem 19:27

Roald Dahl. Britský spisovatel, jehož život by vydal na román. Proslavily ho příběhy pro děti

Roald Dahl, britský spisovatel, kterého proslavily pohádkové příběhy pro děti. Jeho život by přitom sám vydal na román. Jako pilot RAF se účastnil mnoha bitev a přežil havárii letadla. Po válce se oženil s herečkou Patricií Nealovou, s níž měl 5 dětí. Po 30 letech vztah ukončil, aby se znovu oženil s o 22 let mladší Felicity Croslandovou. V životě ho potkalo několik velkých tragédií, od smrti sestry a otce až po smrt teprve sedmileté dcery. Jak se s tím dokázal vyrovnat?

Před týdnem 19:36

Johnny Cash. Hudební idol, který chtěl vnášet lidem do života světlo

Johnny Cash v jedné ze svých písní zpíval, že do černé se obléká kvůli nepochopeným lidem, chudým, vězňům i těm, kdo slouží své vlasti. Chtěl tak odnášet část temnoty z jejich životů, dokud se nad obzorem nevyjasní. On sám ale temnou duši neměl. Byl to veselý člověk, který rád bavil lidi. I když to na světě neměl lehké, a to už od narození. Narodil se jako J. R. Cash do chudé rodiny, která žila na státní půdě v Arkansasu a živila se sběrem bavlny.

Před týdnem 18:29

11. září 2001. Teroristé se rozhodli zaútočit na symboly Ameriky

Datum, které se zapíše do dějin lidstva. 11. září 2001. Teroristé napadli USA a 4 unesenými letadly se rozhodli zaútočit na symboly Ameriky. Dvě zasáhla věže Světového obchodního centra, třetí narazilo do Pentagonu. Čtvrté mířilo na Washington, zřítilo se však, když se pasažéři pokusili únosce zpacifikovat. Letecké útoky poškodily ikonická newyorská Dvojčata natolik, že se oba mrakodrapy brzy po útoku zřítily. Sčítání obětí teroristických útoků skončilo na počtu 2 977.

Před týdnem 17:53

Václav Postránecký. Ostrovní Pražák, se kterým nás bavil svět

Václav Postránecký se narodil 8. září 1943. V Příbězích z kalendáře budeme vzpomínat na herce, režiséra, pedagoga, prezidenta herecké asociace a rytíře vína. Muže, jenž začínal jako jevištní technik v Libereckém divadle, byl “zvykovým členem” Dismanova rozhlasového dětského souboru a měl tu čest stát se jediným filmovým synem Nataši Gollové.