Před 3 týdny

Poslechněte si podcast: Povodně. Prahu trápily pravidelně a na čas měnily podobu města

Během husitských válek strhla velká povodeň v Praze pět pilířů Karlova mostu a zaplavila část města tak, že se po něm dalo projíždět na loďkách. Povodně trápily Prahu pravidelně a ty obzvláště silné na čas měnily podobu města. Ty poslední z roku 2002 máme ještě v živé paměti. Jak se Praha vypořádávala s rozlitou Vltavou v minulosti? A jak se Pražané postarali o poškozený Karlův most? Poslechněte si, jakým další záplavám Praha ve své minulosti čelila.

19:20

Příběhy z kalendáře

Vydává: Český rozhlas

Netradičním způsobem představuje posluchačům významné osobnosti, objevy, stavby a jiné dějinné události. Zaměřuje se na zajímavé a málo známé okolnosti týkající se konkrétního tématu a předkládá je formou zábavných příběhů, nikoliv jako lekci z dějepisu. Každý všední den přinese Jan Kovařík v doprovodu Terezy Stýblové nebo Moniky Valentové příběh, který chcete slyšet.

Web

Včera 19:27

První televizní seriál. Dalo se na něj dívat při tehdejším rozlišení?

První epizoda vůbec prvního televizního seriálu v dějinách televize se vysílala 15. srpna roku 1932. Jmenoval se The Wide World Review. O čem byl a dalo se na něj vůbec dívat při tehdejším rozlišení 36 řádků? A znáte Bláhovi, první seriál u nás? A nejdelší televizní seriál v dějinách televize? Kolik dílů Dallasu viděli v Německu?

Před pěti dny 20:17

Ladislav Stroupežnický. Autor Našich furiantů či Zvíkovského raráška

Dramaturgická profese je nevděčná. V divadle zná každý herce, režiséra, někdy scénografa, autora, ale o dramaturgovi se příliš nemluví. Když je však někdo v této pozici jako první, navíc v takové instituci jako je Národní divadlo a navíc je i slavným dramatikem, je to už jiné. Právě tyto vlastnosti splňuje Ladislav Stroupežnický, slavný autor Našich furiantů, či Zvíkovského raráška. Jaké příběhy formovaly jeho život soukromý i profesní se dozvíte v Příbězích z kalendáře.

Před šesti dny 18:48

Vladimír Páral. Literárně nadaný chemik

Vladimír Páral se narodil 10. srpna 1932 a podle přání rodičů se měl stát knězem, nebo lékařem. Únor 1948 a divoká 50. léta ho zahnaly na chemickou fakultu. Promoval jako nejmladší inženýr v Československu. V chemických provozech pracoval 13 let, než se stal spisovatelem na volné noze. Čerpal odtud náměty pro romány. V 80. letech zakotvil v žánru sci-fi a v 90. letech v oblasti erotické literatury. Praktikuje jógu a meditaci a procestoval půl světa. Krásné narozeniny, Mistře!

Před týdnem 16:50

Marie Kubátová. Autorka předlohy večerníčku Krkonošské pohádky

Narodila se před 8. srpna 1922 a díky talentu a píli se stala jednou z našich nejlepších autorek zabývajících se folklorem. Oblastí jejího zájmu byly především Krkonoše a Podkrkonoší. Chcete-li se dozvědět, kde se vzala postava Trautenberka, nebo proč celé natáčení slavného večerníčku probíhalo v noci, poslechněte si Příběhy z kalendáře, tentokrát okořeněné i trochou krkonošského nářečí.

Před týdnem 18:39

Louis Vuitton. Firma, kterou založil, zásobuje kufry a kabelkami smetánku po celém světě

Francouzský podnikatel Louis Vuitton proslul jako výrobce luxusních cestovních zavazadel. Firma, kterou založil v 50. letech 19. století, představuje prestižní značku, která zásobuje kufry a kabelkami smetánku po celém světě. Narodil se 4. srpna 1821. Osiřel ve 14 letech a vydal se z malé vesnice poblíž švýcarských hranic do Paříže, kde dokázal založit dílnu, která se rozrostla v továrnu. Vyrobil například první cestovní kufr potažený voskovým plátnem nepropouštějícím vodu.

Před týdnem 18:13

Tanec polka. Vymyslela ji služka Anna Chadimová

3. srpna 1884 zemřela Anna Chadimová, provdaná Slezáková. Služka, která vymyslela tanec polka. Podle vyprávění začala na tancovačce v Kostelci nad Labem při lidové písni „Strejček Nimra koupil šimla“ provádět nezvyklé kroky. Mezi přihlížejícími byl tehdy i učitel Josef Neruda, který si nápěv poznamenal do not, a zrodila se polka. Novému tanci se zprvu říkalo maděra či nimra podle zmíněné písně. V Praze ho překřtili na polku. Nebo bylo vše jinak?

Před 2 týdny 19:58

Koněpruské jeskyně. Vydaly nejstarší genom anatomicky moderního člověka

Žena Zlatý kůň. Pravděpodobně nejstarší genom anatomicky moderního člověka. Tajemství, které vydala jeskyně nedaleko Prahy. V chráněné krajinné oblasti Český kras, nad obcí Koněprusy byly 2. srpna 1959 veřejnosti zpřístupněny Koněpruské jeskyně, nejdelši jeskynní systém v Čechách. 2050 metrů chodeb na třech patrech s výškou asi 70 metrů. Co byste tam mohli ještě hledat? Co třeba penězokazeckou dílnu? Nebo poklad?

Před 2 týdny 21:11

Magistr Edward Kelley. Kde končí tajemno a začíná skutečnost?

Jeho jméno se stalo synonymem pro okultistu a alchymistu. Svými schopnostmi uchvátil polovinu Evropy, klaněli se mu ti nejmocnější vladaři. Proslavil ho také film Císařův pekař a Pekařův císař, v němž pro Rudolfa II. zhmotnil éterickou krásku Sirael. Narodil se v anglickém městě Worcester 1. srpna 1555. V pramenech se objevuje jako Kelley, ale rovněž jako Talbot. Za padělání listiny mu prý kat uřízl uši. Nechal si narůst dlouhé vlasy, což podtrhlo jeho démonický zevnějšek.

Před 2 týdny 20:13

Vincent van Gogh. Malíř slunečnic s rozervanou duší

Kousek od Paříže se mezi lány obilných polí rozkládá malebné městečko Auvres-sur-Oise. Právě zde, v hostinci Ravoux, zemřel 29. července roku 1890 na následky střelného zranění sedmatřicetiletý Vincent van Gogh. Malíř, který za svého života prodal jen jeden jediný obraz a neustále balancoval na samé hranici bídy a živoření, se po své smrti stal jedním z nejslavnějších umělců všech dob.

Před 2 týdny 20:40

Jacques Piccard. Jako první člověk se dostal na dno Mariánského příkopu

Jacques Piccard se jako první člověk dostal na dno Mariánského příkopu, téměř jedenáct kilometrů pod hladinou. Švýcarský vynálezce a oceánograf se narodil 28. července 1922. Společně s otcem pracoval na vývoji batyskafu. Koupilo ho americké námořnictvo, a oba konstruktéry si nechalo jako konzultanty a piloty. Do Mariánského příkopu se Piccard ponořil s americkým kolegou Donem Walshem 23. ledna 1960 a dosáhl hloubky 10 916 metrů. Trvalo 52 let, než je dokázal někdo napodobit.