Mozaika
9. únor 2023

Poslechněte si podcast: Povídková sbírka T NULA Itala Calvina pokračuje ve zkoumání možností a dialogu s univerzem

Jaký poetický potenciál má propojení vědy a literatury? Co jsou to „deduktivní povídky"? A čím je pro čtenáře podnětné, když si musí příběh nakonec trochu dotvořit sám? O tom si nad knihou T NULA italského modernisty Itala Calvina s jejím překladatelem Jiřím Pelánem povídala redaktorka Mozaiky Šárka Jančíková.

09:20

Mozaika

Vydává: Český rozhlas

Živě moderovaný proud kulturního zpravodajství a publicistiky.

Web

Dnes 05:22

Literární zpověď, nebo hra na autofikci? Karty jsou v románu Petry Hůlové rozdány na obě strany

Petra Hůlová sice patří na české literární scéně k etablovaným autorkám, na rozdíl od řady obdobně úspěšných literátek však nepřestává ve své tvorbě i veřejných projevech nadále hledat, riskovat a také provokovat. Stačí se ohlédnout za autorčinými aktivitami v posledním roce – třeba její povídkou Na co nepřišla řeč, v níž vykreslila ukrajinské uprchlíky v překvapivě kritickém světle, jejími břitkými sloupky pro web iLiteratura.cz a účinkováním na loňském Sjezdu spisovatelů.

Dnes 07:28

Nakladatelství Bärenreiter Praha. České hudbě otevírá cestu do celého světa

Hudební nakladatelství Bärenreiter Praha je s více než 3000 tituly celosvětově největším dodavatelem notových materiálů české hudby. Důležitou součástí jeho katalogu je také bohatá pedagogická literatura pro téměř všechny tradiční nástroje. Dodnes vycházejí tituly, které nestárnou a učí se z nich už několik generací muzikantů. V posledních letech ale čím dál tím častěji vycházejí i autorské novinky, které reagují na současné celosvětové trendy.

Dnes 06:35

Hodně osobní film. Autorky historického kostýmního snímku Služka se inspirovaly ve svých rodinách

Hlavní hrdinkou slovensko-české historické fresky Služka je mladičká Anka, kterou ze slovenských hor poslali do služby k německé rodině do Prahy. V honosném, dost ponurém domě postupně vzniká něžný, ale velmi křehký a nevyvážený vztah mezi dcerou pána domu a právě Ankou. Děj se odehrává přibližně mezi lety 1913 a 1918. Do života rodiny i služebnictva zasahují první světová válka a vznik Československé republiky.

Před dvěma dny 08:56

Zvířata jako zástupci původního světa a rozloučení s Karlem Vachkem. Do kin přichází Velké nic

Snímek Velké nic nám připomíná dobu, na kterou rádi zapomínáme. Je natočen černobíle, širokoúhle a se silným obrazovým cítěním. „I proto by se dal označit jako poetický,“ říká jeden z jeho autorů, režisér Vít Klusák.

Před třemi dny 17:12

Ambice v architektuře 80. let. Nová publikace uzavírá cyklus o stavebnictví a architektonické praxi

„V roce 1961 oznámil první tajemník Ústředního výboru Komunistické strany Sovětského svazu Nikita Chruščov, že do roku 1980 jeho země dosáhne základních znaků komunismu. O tři dekády později, na sklonku roku 1991 Sovětský svaz zanikl." Těmito slovy je uvozena nově vydaná publikace Ambice – architektura osmdesátých let. Tuto rozporuplnou dobu, kterou máme leckdy ještě v živé paměti, se po svém rozhodli zmapovat autoři publikace Petr Vorlík a Hubert Guzik.

Před třemi dny 05:26

Věra Špinarová a teď Pravomil Raichl. Tomáš Dianiška převádí na jeviště úspěšný román Petra Stančíka

Po transgender atletické rekordmance nebo ikonické zpěvačce s nezaměnitelným altem „vrhá“ dramatik a režisér Tomáš Dianiška na divadelní prkna válečného hrdinu, politického vězně a mstitele v jedné osobě. Opět je jeho předobrazem reálná historická osobnost potýkající se s nástrahami, které si pro ni připravily moderní československé dějiny. V případě adaptace románu Petra Stančíka Pravomil půjde o dlouhý zápas, přestože ho tvůrci vetkli do rozsahu standardní inscenace.

Před třemi dny 05:33

Co je to vlastně realita? Výstava Shifted Realities si klade otázky z oblasti komunikace

Co je realita? A je realita jenom jedna? To jsou otázky, na které hledá odpověď výstava Shifted Realities, kterou otevřela pražská Galerie Rudolfinum. Mezinárodní projekt, představující díla šesti vizuálních umělců, bude k vidění do 11. června.

Před čtyřmi dny 15:06

Nová etapa pražského Kina Atlas. Znovu otevírá a zve nejen na filmy

Před necelými třemi měsíci zavřelo a teď se chystá na novou sezónu. V první jarní den, 21. března od 19 hodin bude znovu otevřeno premiérou filmu Zešílet režisérky Zuzany Piussi. Na co se chce nový provozovatel zaměřovat? A jaké filmy mohou diváci v nejbližší době vidět? Za znovuotevřením kina stojí filmoví tvůrci, mezi nimi i Vít Janeček a Zuzana Piussi.

Před pěti dny 18:43

Spitfire Company oživuje mariánský příběh a duchovní pohled na narození dítěte velmi mladé dívce

Divadelní soubor Spitfire Company připravuje premiéru první části dvoudílného tanečně-rituálního cyklu o současných podobách spirituality s názvem F*cking Beautiful Spring. K sólové performanci oslovil tentokrát režisér Petr Boháč tanečnici a choreografku Markétu Jandovou. Premiéra proběhne 18. března v divadle Ponec.

Před šesti dny 06:25

Rozum i emoce v architektuře. Památník Tomáše Bati ve Zlíně využívá pro komunikaci s uživateli obojí

V dnešní době budovy vnímáme především přes jejich užitnou funkci a také přes estetiku formy. Architektura ale, stejně jako třeba výtvarné umění, může také ztělesňovat ideový význam. Tato schopnost z ní ale dnes pomalu mizí, stejně jako my ji v ní čím dál tím méně hledáme, nevyžadujeme ji, a pokud některá stavba takové poselství obsahuje, nedokážeme ho často číst.